2006. augusztus. 01. 12:51 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 01. 12:52 Tech

UV-mérős bikinit dobtak piacra

A kétrészes fürdőruha idén tölti be a hatvanadik életévét, azonban sokan aggódnak, hogy az ózonréteg elvékonyodása miatt egészségkárosító lehet a falatnyi bikinik viselése. Ennek érdekében egy kanadai cég olyan kollekciót dobott piacra, amelyben beépített mérőegység figyeli, hogy viselője nem tölt-e túl sok időt a napon.

UV-mérős bikini: életet menthet
A Sydney Morning Herald az American Cancer Society szakértőit idézve leírta, hogy a bőrrák kockázatát a leghatékonyabban azzal lehet csökkenteni, ha nem töltünk túl sok időt közvetlen napsütésben, illetve egyéb UV-források közelében.
Ezen segít a kanadai Solestrom terméke, egy olyan bikini, melynek derekára egy UV-mérőt erősítettek, amely csipogással jelzi, ha viselőjének érdemes lenne árnyékba húzódnia.

„A bőrrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés, amely miatt sokan aggódnak, ezért gondoltuk, hogy sikeres lehet egy ilyen termék” – nyilatkozta a Sydney Morning Heraldnak Emily Garassa, a Solestrom szóvivője.

A 190 amerikai dollárba – kb. 40 ezer forintba – kerülő bikini a jelzésen kívül egy 0-tól 20-ig terjedő skálán méri az UV-sugárzást. Bár az UV-érzékenység egyéneként változik, általánosan elfogadható, hogy 3-5-ig közepes, 8-10-ig magas, 11 felett pedig extrém erősségű az ultraibolya sugarak ereje.

Garassa szerint a bikini iránt máris óriási érdeklődés mutatkozik Ausztráliából és Dél-Afrikából, ahol a világon a legmagasabb a bőrrákos megbetegedések száma. Az Egyesült Államokban évi egymillió megbetegedést regisztrálnak.

A fenti veszélyek ellenére a hatvan éves fürdőruha továbbra is népszerű a hölgyek körében. Az NPD Group felmérése szerint csak az USÁ-ban 18,8 százalékkal emelkedtek idén az eladások, összesen ugyanis 33,6 millió bikinit adtak el 2006 áprilisáig. Ez mintegy 811 millió dolláros bevételt jelent.

Garassa said the company was already seeing high demand from Australia and South Africa, which have the world's highest skin cancer rates. The United States has about 1 million new skin cancer cases each year.

A bikinit 1946-ban tervezte Louis Reard francia mérnök, aki utána Micheline Bernardini táncosnőt kérte fel, hogy a kétrészes fürdőruhában jelenjen meg egy párizsi szépségversenyen. A feltaláló a Csendes-óceánon található Bikini atollról nevezte el kreációját, ahol az Egyesült Államok atombomba tesztrobbantást hajtott végre. Reard azért választotta ezt a nevet, mert úgy vélte, a bikini által okozott izgalom egy efféle robbanást idéz.
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.