A Microsoft aktívan belépett a kisvállalkozások támogatásába
Az IDC friss tanulmánya szerint az európai ICT szektor másfél millió új munkahelyet teremt a következő négy évben, s ezek 60 százaléka valamilyen kapcsolatban lesz szoftverekkel. E munkahelyek közül minden harmadik Microsoft platformra épülő vállalkozásban jön létre.
A tanulmányból az is kiderül, hogy Európában jelenleg 250 ezer olyan vállalkozás van, amely a Windows operációs rendszerre alapozza működését, s e cégek által foglalkoztatott emberek száma mintegy 2,5 millió.
A vállalatok legtöbbje olyan kis-és középvállalat (kkv), amelyek összességében a Microsofténál nyolcszor nagyobb árbevétellel járulnak hozzá Európa gazdaságához. Elmondhatjuk, hogy a kkv-k Európa gazdaságának motorjai: számuk a kontinensen mintegy 22 millió, és közel 120 millió embert foglalkoztatnak, továbbá ők állítják elő az európai GDP 57 százalékát. Ha a kkv-kat rá lehet venni az új technológiák gyorsabb átvételére, és ha sikerül segíteni őket az innovatív termékek versenyképesebb kifejlesztésében, akkor Európa stabilizálhatja vezető helyét a világgazdaság szereplői között.
A Microsoft két megállapodás megkötését is bejelentette az IP Ventures (IP vállalkozások) program keretében – az egyiket a brit Skinkers vállalattal, míg a másikat az írországi Vimio-val írták alá –, amelyek jelentős innovációkat hivatottak piacra vinni a Microsoft csúcstechnológiát képviselő szellemi tulajdonának használatán keresztül. Ezek az első spin-off vállalkozások, melyek a Microsoft egyik európai laborban folytatott kutatásaira épülnek. Létrejöttük fontos lépés a Microsoftnak abban a stratégiájában, hogy megossza kutatás-fejlesztési eredményeit tehetséges európai vállalkozókkal. A Microsoft IP Ventures programjának célja, hogy „ügyfélkész” technológiát adjon fejlődő vállalkozásoknak s ügyfeleiknek, s ezzel a vállalkozásokat azonnali üzleti előnyhöz segítse.
Korlátozott erőforrásaik és kis költségvetésük miatt a kkv-k gyakran jelentős nehézségekkel szembesülnek az innovációban és a növekedés finanszírozásában. Az EU ugyan kínál vissza nem térítendő támogatást, ám a bonyolult pályázati eljárások miatt nehéz a hozzáférés e forrásokhoz. A HP, az Intel és más helyi partnerek részvételével indított EUGA (EU Grants Advisor - Európai támogatási tanácsadó) programja révén a Microsoft segít a kkv-knak elérni és előnyösen felhasználni azokat a finanszírozási lehetőségeket, amelyekre potenciálisan jogosultak.
Az indítása óta eltelt alig egy év alatt az EUGA már több mint 10 ezer finanszírozási lehetőség azonosításában működött közre, és 114 ezernél is több kkv-nak nyújtott segítséget. A 117 milliárd euró összegű EU támogatási alapból eddig 383 millió eurónyi összeget osztottak ki az EUGA‑n keresztül. A kkv -knak kínált EU finanszírozáshoz való jobb hozzáférésnek köszönhetően Európában eddig 613 munkahely jött létre és több mint 93 ezer ember részesült különféle képzésekben.
Az IDC tanulmánya szerint Magyarország 2005-ben 2,254 milliárd dollárt köl tött összesen IT beruházásokra, s Magyarország 2005-ös a GDP-jének 2,15 százalékát tették ki az IT-célú költések. Ezzel megelőzzük Szlovákiát és Lengyelországot, de Portugáliát, Spanyolországot és Írországot is. A legtöbbet 2005-ben Dánia, Svédország és az Egyesült Királyság költötte IT-beruházásokra, a GDP 3,47-3,47 és 3,36 százalékkal. A IDC előrejelzése szerint 2009-ben Magyarország a GDP-je 2,47 százalékát fogja IT-célú költésekre fordítani, ezzel a listán ugyanúgy a 16-ik helyen lesz, mint 2005-b en. Magyarországon 2005-ben 113 810 főt foglalkoztattak az IT szektorban, ezzel az európai listán 16-ikak vagyunk.