2006. május. 05. 14:42 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 05. 18:44 Tech

Új technikával gyógyítják a csigolyatörötteket

Gyors gyógyulást, azonnali fájdalommentességet, jobb életminőséget garantál a csontritkulás miatt csigolyatörést szenvedő betegeknek az Országos Gyógyintézeti Központ Gerincgyógyászati Osztályán meghonosított, kyphoplasztikának nevezett eljárás, amelyet ott eddig hét beteg esetében végeztek, az országban pedig több helyen alkalmaztak már 1-2 páciensnél.

A csontritkulás okozta csigolyatörés ellátására korábban alkalmazott, nyílt műtéti eljárásnál 18-20 centiméteres metszést végeztek. A csigolyákat legalább nyolc csavarral, vagy nyolc horoggal ellátott rúdrendszerrel rögzítették, ami újabb gondokat okozott, hiszen ezek nehezen tapadtak meg a meggyengült csontban.

„Már hosszabb ideje folytak kísérletek, hogy miképpen lehet csontcementet pumpálni a törött, vagy a csontritkulásos csigolyába, s ezzel erősebbé, ellenállóbbá tenni. A kyphoplasztika nagy újítása, hogy segítségével megemelhető a megtört csigolyatest. A csontritkulás okozta törés ugyanis csökkenti a csigolyatest magasságát, ami a test súlyvonalának eltolódásával a többi csigolyatestet is töréssel fenyegeti” – mondta Jakab Gábor ortopéd főorvos, aki Leidenben sajátította el az új technikát.

A 6-7 milliméteres vágással végzett műtét – amelynek során komputerrel egybeépített, egyszer használatos pumpával juttatják a csigolyába a csontcementet – számos más előnye mellett azonnali és tartós fájdalomcsillapítást eredményez.

„A csontritkulásos betegeken kívül a kyphoplasztikán átesett eddigi hét páciens között volt egy jóindulatú érdaganatban szenvedő beteg is. A beavatkozás után ő is azonnal fájdalommentessé vált. Egy nemzetközi tanulmány alapján megpróbáljuk kiszélesíteni az eljárás indikációját és a csigolyatestet éríntő, áttételes csontdaganat esetén is elvégeznénk a műtétet" – mondta a főorvos.

A beavatkozás, bár technikája eléggé egyszerű, azért nem terjedt el szélesebb körben, mert nagyon drága és műszerigényes. A műtőben szükséges berendezések önmagukban több tízmillióba kerülnek, s a műtét alkalmanként 900 ezer forintba kerül – ennyi az egyszer használatos készlet ára, bár ezzel egy betegnél szükség esetén akár több csigolyán is elvégezhető a műtét.

Jakab Gábor gondnak nevezte, hogy a hirtelen fájdalommal jelentkező csigolyatest-töréssel az idős betegek többnyire háziorvosukhoz, esetleg reumatológushoz fordulnak, s így konzervatív terápiában részesülnek.

„Arra szeretném felhívni a betegek és a háziorvosok figyelmét, hogy három hónap alatt ugyan csaknem minden csigolyatest-törés meggyógyul, a fájdalom is enyhül, ám visszamarad a törés okozta deformitás. Ez a technika viszont gyorsan hat, s az az igazi haszna, hogy lerövidül a gyógyulási idő és nem szükséges fájdalomcsillapító. A töréstől számított 10-12 hétig el lehet végezni a beavatkozást, ezt követően, illetve az V. háti csigolya fölött azonban nem hozza a kívánt eredményt. A kyphoplasztika egyes esetekben alkalmazható baleset után is" – mondta Jakab Gábor.