A fiatalság génjének titka
A fiatalság génjének is nevezett, 1997-ben felfedezett Klotho fehérje az oxidációs stresszel szembeni ellenálló képességet befolyásolva fejti ki hatását - mutatták ki sejttenyészeteken és genetikailag módosított egereken amerikai tudósok.
A Klotho méregteleníti a DNS-t |
Egérkísérletek igazolták, hogy az emlősöknél a Klotho gén összefüggésbe hozható az öregedéssel, mivel hiánya öregkori betegségeket, korai öregedést okoz, túladagolása pedig 20-30 százalékkal meghosszabbítja az életet.
Kuro-o professzor először úgy gondolta, hogy a Klotho gén valamiféle hormonként működő fehérjével látja el a szervezetet. Aztán kiderült, hogy ez a fehérje azokat a sejten belüli kémiai jelzéseket blokkolja, melyek az inzulinal és az inzulinhoz hasonló növekedési hormonnal közvetítődnek. Ismeretes, hogy a fokozott inzulinérzékenység gyorsítja a sejtek elhasználódását.
Későbbi kutatások során az is kiderült, hogy a Klotho fehérje a sejtek oxidációs stresszel szembeni ellenálló képességét növeli. A sejtekben felszaporodó szabad gyökök károsítják a DNS-hez hasonló makromolekulákat és fehérjéket, és az öreg szervezet sejtjei nem jól működnek. A Klotho képessé teszi a sejteket a méregtelenítésre, mivel aktivizálja a mangán-szuperoxid-diszmutáz enzimet, amely fontos antioxidáns, de amelynek mennyisége a szervezetben az életkorral arányosan csökken. Védő hatását a sejtek mitokondriumában fejti ki, mivel a káros szuperoxidokat hidrolizálva kevésbé káros hidrogén peroxiddá alakítja át őket.
Kuro-o professzor reméli, hogy kutatócsoportjának felfedezései nyomán az emberi szervezet öregedését késleltető új gyógyszercsoportot lehet majd kifejleszteni.