Tudományos fórum indult Kyotóban
Tudomány és Technológia a Társadalomban címmel tavaly Kyotóban indítottak útjára egy évente jelentkező konferenciasorozatot, amelyről Josikava Hirojuki, a Fejlett Ipari Tudomány és Technológia Nemzeti Intézetének elnöke adott tájékoztatást a Tudomány Világfórumának pénteki munkanapján.
A rendezvénysorozat a tudományos haladás "fényeire és árnyoldalaira" kívánja ráirányítani a kutatók, a politikai döntéshozók és az üzletemberek figyelmét. A japánban rendezett idei fórumon már 10 Nobel-díjas tudóst, 22 akadémiai elnököt, 17 minisztert és számos vezető üzletembert üdvözölhettek a kyotói rendezvényen.
Hirojuki hangsúlyozta, hogy a tudományos haladás jótéteményeiből nem mindenki részesülhet a világon, a technológiai kutatás eredményei olykor rossz ügyeket szolgálnak, vagy káros következményekhez vezetnek. A nemzetközi rendezvénysorozat szervezői ezért folyamatosan napirenden kívánják tartani a gazdasági fejlődés harmonizálásának témakörét, a globális felmelegedés, a nemzetközi terrorizmus és a fertőző betegségek problémáját, továbbá a géntechnológia, ezen belül az emberi klón előállításának etikai kérdéseit.
A tudomány és technológia nagy hatással van az emberiség sorsának alakulására, de éppen ezért rendkívül fontos, hogy a tudományt és a technikát az ember ellenőrizze, ne pedig fordítva történjék - jelentette ki Hirojuki.
Budapesten is rendeznek hasonló tudományos konferenciát. A budapesti Tudomány Világfórumát kétévente rendezik, a kezdeményezők nem titkolt szándéka az, hogy ezzel a fórummal a magyar főváros olyan rangot vívjon ki magának a tudomány területén, mint amilyet a svájci Davos a világgazdaság terén ért el.