Élet- és anyagtudományi kutató központot jön létre Szegeden
Dél-Alföldi Élet- és Anyagtudományi Kooperációs Kutató Központ néven új tudományos intézményt hoznak létre Szegeden.
A Szegedi Tudományegyetem ehhez 361 millió forintos támogatást nyert a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program pályázatán mondta el Buzás Norbert, az egyetem innovációs igazgatója.
"A 722 millió forintos összköltségvetésének felét ipari partnerek adják, illetve az egyetem saját forrásaiból fedezi" - mondta az igazgató. Szerinte a leendő központ tevékenysége öt nagyobb munkaprogram megvalósítását célozza.
Az orvosi képalkotási módszerek tökéletesítésével foglalkozó kutatást az Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék irányítja majd, együttműködve a GE Healthcare magyarországi leányvállalatával. Ezt egy angiográfiai- és egy számítógéppel asszisztált műtéti tervezési alprojekt egészíti ki.
Bőröregedést gátló hatóanyagok kifejlesztését célozzák azok a kutatások, amelyeket a kooperációs központon belül a Bőrgyógyászati Klinika és a Florin Rt. összefogásával zajlanak majd. A megújuló és kihasználatlan energiaforrások felderítésére az egyetem Szilárdtest és Radiokémiai Tanszéke, a DÉMÁSZ Rt., a DÉGÁZ Rt. és az Atis-co Kft. indít közös kutatási programot.
A bioremediáció és biokonverzió alprogramban szintén megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos kutatások folynak. Szerves hulladékok biogázzá történő átalakítását és annak hatékony felhasználását segítik elő a Biotechnológia Tanszék, a Alfa-Bioner Kft., a Hologén Kft. a Biopetrol Kft. és a DÉMÁSZ Rt. összefogásával induló kutatások.