2005. november. 03. 10:35 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. november. 03. 10:36 Tech

Penicillin-pótló gomba az északi fenyvesekből

Észak-európai tűlevelű erdők talajában élő tömlős gombából dán és amerikai tudósok olyan fehérjét izoláltak, amely a penicillinéhez hasonló hatást mutatott állatkísérletekben.

Talán ezekben a tinóru gombákban van
a gyógyszer ezernyi bajunkra? Ellenállók
A plectasinnak elnevezett molekula a defenzinek csoportjába tartozik; ezek olyan természetes védőanyagok, amelyek minden szervezetben megtalálhatók, s feladatuk ezek megvédése a behatoló baktériumokkal, gombákkal, vírusokkal szemben.

Az ember szervezetében – többek között – a fehér vérsejtek képezik a defenzineket, amelyeknek az immunrendszer részeiként a testbe behatoló mikrobiológiai ellenségeket kell megsemmisíteniük.

A plectasinnak a kísérletek tanúsága szerint igen erős baktériumölő hatása van – írja Hans-Henrik Kristensen a Nature brit tudományos folyóiratban. Erre engednek következtetni egereken végzett laborkísérletek.

A rágcsálók testébe akkora adag Staphylococcus pneumonia baktériumot fecskendeztek, amely tulajdonképpen halálos volt. (Ez a baktérium okoz emberi szervezetbe jutva agyhártya-gyulladást, tüdőgyulladások bizonyos típusait, életveszélyes szepszist és középfülgyulladást.)

Plectasinnal történt kezelés után az egerek testében rövid időn belül jelentősen csökkent a káros baktériumok mennyisége, és az állatkák túlélték a fertőzést. Kémcsőben végzett kísérletek során kiderült, hogy a gombából izolált fehérje csíraölő hatása számos olyan baktériumtörzs ellen hatásos, amelyek már rezisztensek a forgalomban lévő antibiotikumokkal szemben. A tudósok bíznak benne, hogy más gombafajokban is találnak majd olyan anyagokat, amelyek képesek antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumok megsemmisítésére.