2005. október. 03. 10:47 Infinit Utolsó frissítés: 2005. október. 03. 11:06 Tech

Az OECD jelentése szerint a Wi-Fi konkurál a 3D-hálózatokkal

Az OECD 2003-2004-es változásokat vizsgáló kommunikációs kilátásokról szóló jelentésének induló megállapítása, hogy az iparág kilábalt a dotcom lufi kidurranása utáni krízisből. Ezt jelzik a szektor növekvő bevételei, az új technológiák elterjesztésébe történő megerősödő befektetések, valamint az előfizetők számának növekedése.

A szektor természetesen nem teljesít egyenletesen. A hagyományos vezetékes telefonszolgáltatásokra a stagnálás, sőt a visszaesés jellemző, míg a mobilszektor és a szélessávú internetszolgáltatás masszívan növekszik. Az OECD- országok távközlésből származó bevételei 946 milliárd dollárra emelkedtek 2004- ben, ami 10%-os növekedést jelent a 2002-es bevételekhez képest. A vezetékes és mobilhálózatokra egyaránt jellemző a szélessávú infrastruktúrába történő intenzív befektetés, valamint a felhasználók számának növekedése. A távközlési szektor továbbra is fontos szerepet játszik a GDP növekedésében, valamint az OECD-országok ipar- és társadalomszerkezetének alakításában.

Az iparágat jellemző két legmeghatározóbb trend a konvergencia, valamint az internetes telefónia népszerűbbé válása. Ez utóbbi pedig tovább csökkenti a vezetékes telefonálásból származó bevételeket. Az OECD-t alkotó országokban egyébként először 2003-ban mutatott csökkenő tendenciát a vezetékes telefonok száma. A mobiltelefonok térnyerése következtében a vezetékes telefonszolgáltatásokat jellemző mutatók azóta is visszaesést jeleznek.

A távközlési szolgáltatások árai a szolgáltatások minőségének javulása mellett csökkentek a 2002 óta eltelt időszakban. A távközlési iparágban dolgozók száma szintén csökkent az 1990-es évek végéhez képest: jelenleg 2,9 millió embert foglalkoztat ez a szektor. Az ágazatban dolgozók 17%-át teszik ki a mobilkommunikációs iparágban tevékenykedő munkavállalók.

A tanulmány egyik legfontosabb jóslata szerint a Wi-Fi hotspotok komoly konkurenciát jelentenek majd a harmadik generációs hálózatok számára.

A OECD országok szabályozószervei előtt álló legnagyobb kihívást a jövőben is a piacok nyitottságának megőrzése képezi majd, amivel a távközlési piacok verseny- és fejlődőképességét szavatolni lehet.

Hirdetés