2005. szeptember. 28. 12:08 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 28. 12:15 Tech

Hanggal oltják a tüzet az űrállomáson

Hanghullámmal tüzet oltó készüléket terveztek fiatal amerikai kutatók a nemzetközi űrállomás számára, miután a súlytalanság körülményei között a Földön alkalmazott hab hasznavehetetlen.

Georgia állam egyik egyetemének hallgatói Dmitriy Plak vezetésével laboratóriumi körülmények között ismételték meg a popzenei körökben ismert jelenséget, hogy az ütős felszerelés nagy dobja elfújja a gyertyát.

Ötletükre az amerikai űrkutatási ügynökség is felfigyelt és a New Scientist amerikai tudományos folyóirat is megemlítette, mint érdekességet.

A kísérlet sikerült, az 55 herzes, 120 decibeles hang földi környezetben eloltotta a gyertyát. Pontos magyarázat ugyan még nincs a jelenségre, de sejthető, hogy a hanghullámok a láng közelében helyi nyomáscsökkenést okoznak, s emiatt vagy az oxigén-koncentráció, vagy a hőmérséklet eléggé lecsökken ahhoz, hogy kialudjon a tűz.

Az űrhajósoknak a tűzoltáshoz fülvédőre is szükségük lesz, mert a fájdalomküszöböt megközelítő 120 decibeles hangerő a rock koncertek hangszórónak közvetlen közelében fordul csak elő. 

A csapat arra készül, hogy jövő nyáron mikrogravitációs környezetben is megismételje a kísérletet a NASA súlytalanságot szimuláló KC-135A típusú repülőgépén. 

A csak hánytató üstökösnek csúfolt repülőgép 30 másodpercig tud súlytalan környezetet biztosítani, ami a hullám-vasút szerű pálya következő szakaszán több g-s gravitációra vált. 

A NASA tíz éve kezdett egyetemistákat bevonni a súlytalansági kísérletekbe. Nyaranta három hétig a fiatalok használhatják a gépet, de nem egyszerű vidámparki kéjutazásra invitálják őket: csak akkor szállhatnak a fedélzetre, ha javasolt kísérletüket elfogadják. Feltétel a jó ötlet, a részletesen kidolgozott javaslat, a tudományos érték, kivitelezhetőség és legyárthatóság.