2005. szeptember. 27. 16:00 Panoráma Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 27. 16:05 Tech

Dzsingisz kán legpusztítóbb fegyvere a tbc volt Európában

Dzsingisz kán hordái a XIII. században nemcsak félelmet, rettegést és pusztulást zúdítottak Európára, hanem valószínűleg ők hurcolták be a földrészre a tuberkulózist is.

Erre a következtetésre jutott Igor Mokrouszov, a szentpétervári Pasteur Intézet kutatója, amikor összehasonlította a népvándorlás adatait a tuberkulózist okozó baktériumok egy bizonyos törzsének genetikai mintáival. Tanulmányát a Genome Research című genetikai folyóirat közölte.

Mokrouszov és munkatársai a Mycobacterium tuberculosis összesen 300 törzsét vizsgálták meg. A kórokozó főként legyengült személyek légzőszerveit támadja meg, majd utána a tuberkulózis (tbc) jellegzetes tüneteit idézi elő. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a világon naponta ötezer ember hal meg ebben a betegségben. Különösen aggasztja a kutatókat, orvosokat az, hogy egyre több baktériumtörzs válik rezisztenssé minden kezeléssel szemben.

Kevéssé ismert az a tény, hogy a férfiak körében hetven százalékkal több a tbc-eset, mint a nőknél. A tbc ugyanakkor látens, rejtőzködő fertőzés formájában is létezhet, amely teljesen tünetmentes, így tehát észrevétlen marad. Becslések szerint a világ népességének egyharmada hordozója a kórokozónak, és mint ilyen, továbbadhatja a fertőzést.

Mokrouszov csapata főként az egyes törzsek evolúciójával és elterjedésével foglalkozott. Megállapításuk szerint a különös figyelmet érdemlő Peking-törzs harminc-negyvenezer évvel ezelőtt, Közép-Ázsiában jöhetett létre. Ez a baktérium először Szibériába jutott el, később pedig – négy-tízezer évvel ezelőtt – Kelet-Ázsiába. Észak-Európába és Észak-Ázsiába az i. sz. 13. században került, vagyis pontosan a tatárjárás idején. „Lehet, hogy maga Dzsingisz kán volt az, aki behurcolta a baktériumot" – vélik a tudósok.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.