2005. január. 13. 09:43 Panoráma Utolsó frissítés: 2005. január. 13. 09:47 Tech

Internetes házi katasztrófa-előrejelző rendszer Japánban

Magánlakások számára létrehozandó országos internetes földrengés-előrejelző rendszert próbál ki egy japán elektronikai egyesülés.

Mint a vállalkozás képviselői elmondták, a figyelmeztető rendszer az országos meteorológiai szolgálattól kapná a földrengésekkel kapcsolatos adatokat. A lakosság számára szükséges figyelmeztetéseket az internet segítségével juttatnák el az egyes háztartásokba, mégpedig úgy, hogy közelgő veszélyhelyzetben minden lakásban megszólalna egy hangszóró. Az új rendszernek köszönhetően a riasztás másodpercekkel a rengés bekövetkezése előtt hangzana el, vagyis hamarabb, mint a jelenlegi, tévéközlemények formájában sugárzott figyelmeztetések.

Ezenkívül a japán elektronikai és információtechnológiai iparszövetség magáncégekkel együttműködve olyan rendszert is ki akar alakítani, amely nagyobb földrengés veszélye esetén bekapcsolja a világítást a házakban, a lakások ajtóit pedig automatikusan kinyitja. Szakemberek azon is dolgoznak, hogy a földrengésekre és más közelgő természeti csapásokra, köztük szökőárakra figyelmeztető előrejelzések a mobiltelefonokra is eljuttathatók legyenek.

Az elektronikai egyesülés és a többi részt vevő cég áprilistól egy évig tartó kísérleti időszakban teszteli az internetes földrengés-előrejelző hálózatot. A próbába az egyik tokiói városrész háromszáz házát, valamint az Oszakához tartozó Miszaki helységet vonják be. A kitűzött cél az, hogy a következő üzleti évben, vagyis 2006. április elsejétől már teljesen és megbízhatóan használható legyen az új technológia.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.