Szökőár-előrejelző rendszert épít ki Görögország
A szökőár-katasztrófák elhárítása érdekében új veszélyjelző rendszer kiépítésére adott utasítást - és pénzt - a görög kormány.
Görögország tengeri kutatási programot indított el abból a célból, hogy az Égei-tenger sebezhető szigetei és partvidékei számára 20 percen belüli riasztást tegyenek lehetővé a december 26-i dél-ázsiai szökőárhoz hasonló katasztrófa elhárítására - mondta Antonisz Koncamanisz, a görög fejlesztési minisztérium szóvivője.
A veszélyjelző rendszer tengerfenéki és felszíni érzékelők jelzéseit ellenőrzi, illetve értékeli majd, és az adatok alapján azonnali értesítést küld a helyi katasztrófavédelmi hatóságoknak. Jorgosz Kronisz, a görög tengerkutatási központ vezetője elmondta, hogy a Poszeidon nevű megfigyelőrendszer költségvetését kibővítették, így a jelenlegi 10 vízfelszíni szenzort további öttel gyarapítják. Kronisz felhívta a figyelmet arra, hogy a Földközi-tengeren szintén valós esélye van a cunamik kialakulásának, ráadásul ennek éppen Görögország lehet a fő elszenvedője, mivel vízi és szárazföldi területén rengeteg törésvonal húzódik. A szakember szerint azonban egy megbízható jelzőrendszer kiépítése évekbe telhet, mert csak a legújabb generációjú felszíni érzékelők használhatók és létre kell hozni a veszélyben lévő partok "rizikótérképét" is.
Görögországban legutóbb 1956-ban támadt a cunami, amikor egy 7,5-es erősségű földrengés következményeként 20-méteres hullámok sújtottak le Amorgósz és Asztipálea égei-tengeri szigetekre. Hétfőn 4,9-es erősségű tengeralatti földmozgást mértek Athéntól mintegy 50 kilométerre délnyugatra.