2004. december. 06. 11:28 Infinit Utolsó frissítés: 2004. december. 06. 11:37 Tech

Az online magánmegjegyzések befolyásolják a közgondolkodást

A blogoknak viszonylag alacsony olvasottságuk ellenére is a közgondolkodást komolyan befolyásoló szerepük lehet. Az online naplók a politikai kérdések feszegetése, a friss hírek és kommentárok miatt kerültek az utóbbi időben rivaldafénybe.

A közelmúltban számos, a blogoszférával foglalkozó kutatás jelent meg, amely igyekszik feltárni a blogozás méreteit és jellemzőit. Bár a számok gyakran ellentmondanak egymásnak, a fő tendencia – az online naplóírás robbanásszerű terjedése – látnivaló. A Technorati, blogokra specializálódott cég szerint az elmúlt másfél év során durván öthavonta duplázódott meg a létező blogok száma. A cég 500 ezer blog létezését jelzi 2003 júniusában, és körülbelül 4 millióra becsüli a jelenleg létező naplók számát. A Pew Internet & American Life Porject véleménye szerint manapság 5,8 másodpercenként hoznak létre a világon egy új blogot, azaz naponta durván 15 ezer új regisztrálás történik. Egy másik blogokkal foglalkozó cég, a Persus Development számai szerint 2004 végére 10 millió bloggal számolhatunk – bár ezek jó része „halott”, azaz elkezdett, de nem folytatott napló.

A Weblogs Inc vezetője, Jason McCabe Calacanis szerint az élő blogok száma jelenleg kevesebb, mint egymillió. A Weblogs szerint a netezők nem egészen egy százaléka vezet online naplót, bár ez a szám az elkövetkező öt évben jelentősen növekedni fog. Calacanis egy másik számítása szerint mindössze 200 blog éri el a havi egymilliós forgalmat, és mindössze 20 képes havi tízmilliós látogatottságot produkálni. A Pew Internet & American Life Project szerint a népesség mintegy 11 százaléka olvas rendszeresen blogot az Egyesült Államokban. Az olvasók száma kiemelt alkalmakkor (pl. az idei amerikai elnökválasztáskor) meg is duplázódhat.

A blogot írók demográfiai összetételéről is készült néhány adatfelvétel. A Persus Development vizsgálata szerint a szerzők 90 százaléka 13 és 29 év közötti, többségük (53%) tinédzser. Egy másik, Fernanda Viegas által elvégzett kutatás szerint a blogot írok ennél öregebbek, 46 százalékuk 21-30 év közé esik, míg 28 százalékuk a harmincas éveiben jár. Viegas felmérése szerint az online naplót vezetők közel kétharmada férfi, és szintén ilyen arányban találhatók meg köztük a legalább 1 éve blogolók.

Hogy mennyire az érdeklődés homlokterébe került a blog, azt jól mutatja az egyik amerikai lexikonkiadó, a Merriam-Webster, amely az év kifejezésének választotta a „blog" szót, mégpedig azért, mert 2004-ben a lexikon honlapján a leginkább keresett kifejezés a „blog" volt, megelőzve a top10-es listán többek között a „választás", a „hurrikán" vagy éppen a „defenesztráció" kifejezést. A "blog" ennek megfelelően meg is jelenik majd a 2005-ös Merriam-Webster szótár nyomtatott változatában.

Némileg eltérően vélekedik a kérdésről az Oxford University Press, az Oxford szótár kiadója, amely szerint a blog inkább az elmúlt év kifejezése (és néhány Oxford szótárba már be is került), idén pedig a belőle eredeztethető fogalmak (például a blogoszféra) áttörése volt tapasztalható.

hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.