Problémamegoldó számítógépes hálózat önkéntesekkel
Akár az Ön számítógépe is részt vehet a világ legégetőbb egészségügyi és társadalmi problémáinak megoldásában. A napokban útjára induló World Community Grid (Közösségi Világháló; WCG) projekt ugyanis a kezdeményezéshez csatlakozó önkéntes felhasználók asztali számítógépeinek üresjáratait, vagyis kihasználatlan feldolgozó kapacitását kívánja igénybe venni, hogy az így létrejövő virtuális szuperszámítógép segítségével különféle összetett problémákra találjon megoldást.
Az imént felvázolt elgondoláson alapuló egyik legsikeresebb ilyen együttműködési projekt az a földön kívüli élet nyomai után kutató SETI@home projekt volt, amely a világűrből érkező rádiójelek elemzésével igyekezett kiszűrni az esetleges intelligens földön kívüli kommunikációs mintázatokat.
A WCG webhelyéről letölthető különleges képernyővédő segítségével bárki felajánlhatja számítógépének kihasználatlan processzorteljesítményét. A feltelepített virtuális terminál a kölcsönvett számítástechnikai kapacitás segítségével végzi el a kívánt műveleteket, amelyek sikeres végrehajtásáról visszajelzést küld a felhasználónak.
A Közösségi Világháló projekt keretében megoldandó első feladat az emberi fehérjeláncok képződésének vizsgálatára irányul majd. Az évente tervezett hat vizsgálat témáit egy egészségügyi és technológiai szakemberekből álló tudományos nemzetközi szakértői csoport fogja meghatározni és felügyelni. A testületben az ENSZ Fejlesztési Programja, az Egészségügyi Világszervezet és több más jelentős szervezet is képviselteti magát.
"A Közösségi Világháló projekt révén a kutatóknak lehetőségük nyílik arra, hogy elképesztő mennyiségű adat összegyűjtésével és kielemzésével hozzájáruljanak a legfontosabb globális problémák megoldásához" - hangsúlyozta Elain Gallin, a Doris Duke Jótékonysági Alapítvány orvosi kutatásokért felelős programigazgatója a BBC News-nak adott nyilatkozatában. "A projekt arra ösztönöz bennünket, hogy felülemelkedjünk azokon a technológiai korlátokon, amelyek már régóta akadályoznak minket abban, hogy a világ legmakacsabb kérdéseit megfejthessük."
A hálózat alapvető infrastruktúrájának kiépítéséhez szükséges hardvereszközöket, szoftvereket és technikai támogatást az IBM adja. A United Devices számítógépes cég szakembereivel karöltve korábban már annak a Himlőkutatási Hálózatnak (Smallpox Research Grid) a kialakításában is együttműködött, amely 226 ország több mint kétmillió önkéntes számítógép-használóját kapcsolta össze annak érdekében, hogy felgyorsítsa a himlő ellenszerének kutatásakor megvizsgálandó mintegy 35 millió molekula elemzését. (Infinit)