2010. november. 15. 14:27 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 15. 14:37 Új technológiák

Új terápiákhoz vezet a gerincsérült majmokon végzett kísérlet

A neurális összeköttetések 60 százaléka állt helyre a sérülést követő 24 héten belül.

Váratlan és nagyfokú természetes felépülést tapasztaltak gerincvelő-sérülésen átesett majmoknál amerikai kutatók - számolt be róla hétfőn a ScienceDaily című tudományos portál.

A tanulmányt a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i orvosi iskolájának kutatói a Nature Neuroscience című szaklapban tették közzé. Az eredmény új terápiák kidolgozásához vezethet a gerincsérülésen átesett páciensek kezelésére.

Miközben a súlyos agyi és gerincvelői sérülések után a regenerálódás igen behatárolt, a kisebb sérüléseket gyakran jó funkcionális felépülés követi. A kutatók rhesus majmokat tanulmányozva azt tapasztalták, hogy a sérült gerincvelő idegi kapcsolatai spontán és igen nagy mértékben újraszerveződtek. A neurális összeköttetések 60 százaléka állt helyre a sérülést követő 24 héten belül.

A sérülés után közvetlenül az idegi összeköttetések száma 80 százalékkal csökkent a kísérletben, ám a megmaradt idegrostokból (axonokból) új nyúlványok nőttek ki, melyek újra lehetővé tették az ingerületvezetést.

Ez volt az első eset, amikor sikerült kimutatni, hogy a sérült gerincvelő természetes módon ilyen nagy arányban képes helyreállítani összeköttetéseit. A spontán felépülés során a majmok mozgása is megfelelően helyreállt. A főemlősöknél megfigyelt nagymértékű spontán regenerálódást a korábbi, rágcsálókkal végzett kísérletekben nem tapasztalták a kutatók.

A tanulmány arra is példa, hogy a főemlősökkel végzett tudományos vizsgálatokat nem mindig lehet más emlőskísérletekkel helyettesíteni, mert idegrendszerük szerveződése eltérő.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.