Fényes tollával csábított a négyszárnyú ősmadár
Csábításra szolgált a madárszerű dinoszaurusz fényes fekete tollazata.
Csábításra szolgált a madárszerű négyszárnyú dinoszaurusz, a Microraptor kékes fényű fekete tollazata. Egy százharmincmillió éves ősmaradvány, vagyis fosszília Kínában került elő. Az őshüllőről a Science legújabb számában jelentették meg tanulmányukat amerikai és kínai paleontológusok.
A Microraptorok testhossza nem haladta meg a 76 centimétert, és leginkább fekete madarakra emlékeztettek, eltekintve félelmetes fogazatuktól, karmaiktól és attól a fura pótszárnypártól, amelyek a lábakhoz kapcsolódtak.
A négy szárny ellenére röpképtelen dinoszauruszról van szó, erre a következtetésre jutottak a kutatók a csontváz és izomzat alapján. Legfeljebb siklórepülésre lehetett képes, amelyben hosszú díszes faroktollazata segítette.
A fosszíliát vizsgálva a kutatók összehasonlították a melanoszómák, a pigmenssejtek (melanociták) plazmájában lévő, festékanyagot tartalmazó hólyagocskák alakját és számát. Az így nyert adatokat összevetették a modernkori madarak melanoszómáit tartalmazó adatbankkal, és az eredmények statisztikai elemzése során arra a következtetésre jutottak, hogy a Microraptornak kékes fényű, szénfekete tollazata volt.
"Olyan viselettel rendelkezett, mintha elegáns partira öltözött volna ki" - hangsúlyozta Mathew Shawkey, az Akroni Egyetem paleontológusa, a tanulmány társszerzője.
Julia Clarke, a Texasi Egyetem őslénykutatója aláhúzta, hogy a Microraptor fosszília szolgáltatta a színjátszó tollazat legrégebbi ismert példáját. "Az állatvilágban és különösen a madarak esetében a fényes szőrzet, tollazat segítségével igyekeznek a hímek felhívni magukra a nőstények figyelmét" - emelte ki.