2011. március. 09. 10:13 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 09. 10:12 Természet

Tudatosan elemzik a vadászat hasznát a denevérek

Német kutatók megfigyelték, hogy a denevérek is képesek lemondani egy apró zsákmányállatról, ha jó eséllyel egy nagyobbat is elkaphatnak. Nem minden faj rendelkezik azonban e tulajdonsággal: a nagy patkósorrú denevér kiválasztottnak számít e téren.

A denevérek ultrahang segítségével észlelik a zsákmányul szolgáló rovarokat. Azok méretét azonban a fajok többsége nem tudja meghatározni - nem így a nagy patkósorrú (Rhinolophus ferrumequinum), amely képes pontosabban felmérni a zsákmány méretét.

A Tübingeni Egyetem és a seewieseni Max Planck Madártani Intézet kutatói kísérleteik során azt tapaszták, hogy a patkósorrúak mindig úgy viselkedtek, hogy vadászat előtt igyekeztek maximalizálni az energianyereséget, és minimalizálni a ráfordítást - derül ki a Proceedings of the Royal Society B című folyóiratban megjelent cikkből.

Klemen Koselj és munkatársai laboratóriumi körülmények közt különböző éjjeli lepkéket szimuláltak propellerekkel. A nagy, lassan forgó propeller hasonló visszhangot vert vissza, mint egy nagyméretű lepke, míg a kicsi, gyorsan forgó apró rovart utánozott. Aszerint, hogy melyik propellerhez repültek a denevérek, fonalon lógó lisztkukaccal jutalmazták őket. 

Amennyiben hosszú időközönként észleltek "nagy lepkéket", tehát kevésnek ítélték meg azok számát, a denevérek nem mondtak le az apró zsákmányról - írja a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása (www.derstandard.at). Amikor azonban gyors egymásutánban forgott a nagy propeller a kis lepkék megmenekültek. Miközben ugyanis a kis zsákmánnyal foglalatoskodik a denevér, fennáll a veszély, hogy lemarad a nagy falatról - magyarázta Koselj az állatok döntési mechanizmusát.

kf \ ifgg \ kut

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.