Gyorselemzés a vb-selejtező sorsolása után.
A magyar labdarúgó-válogatott a Portugália–Dánia Nemzetek Ligája-negyeddöntő győztesével, valamint Írországgal és Örményországgal került azonos csoportba a 2026-os világbajnokság európai selejtezősorozatában. Az már első ránézésre is látszik, nem lesz egyszerű dolga Marco Rossi együttesének, amely ráadásul tavasszal egy Nemzetek Ligája osztályozós párharcot is játszik Törökország ellen, így a mieink csak ősszel kezdik meg a selejtezőt.
A sorsolást követően a szövetségi kapitány úgy nyilatkozott a közmédiának, örül, hogy négycsapatos csoportba került a válogatott, így van lehetőség két felkészülési találkozóra a selejtezőket megelőzően. A negyedik kalapból érkező Örményországról úgy fogalmazott, nem teljesített jól az elmúlt időszakban, így a válogatottnak mindkét mérkőzését meg kell nyernie, ha „valóra akarjuk váltani az álmunkat”.
Egymás elleni eredmény: 1 barátságos mérkőzés, 1 magyar győzelem
Nemzetek Ligája: C liga, osztályozót játszik a B ligába való feljutásért
Nem mondható, hogy a két válogatottnak régre nyúló történelme van egymás ellen, mindössze egyszer játszottunk az örményekkel: 2004. február 18.-án a magyar válogatott Szabics Imre és Lisztes Krisztián góljaival 2–0-ra győzött egy Cipruson rendezett barátságos mérkőzésen. Ebből messzemenő következtetéseket nem tudunk levonni, ám megnézve ellenfelünk formáját, nincs okunk aggodalomra. Az örmények a C ligában szerepeltek a Nemzetek Ligájában, ahol a 4. csoportban Lettországot és Feröer-szigeteket is megelőzve a második helyen végeztek, a csoportot Észak-Macedónia nyerte. Örményország hat mérkőzésből kettőt megnyert, egy döntetlen mellett pedig háromszor is kapitulált, így a B ligába való feljutásért az Eb meglepetéscsapatával, Grúziával játszhat.
Egymás elleni eredmények: 14 hivatalos mérkőzés, 5 magyar győzelem, 6 döntetlen, 3 vereség
Nemzetek Ligája: B liga, csoport 3. hely Anglia és Görögország mögött
A harmadik kalapból érkező Írország ellen friss emlékeink vannak, az Európa-bajnokságot megelőzően felkészülési mérkőzést játszottunk a szigetországiak ellen, ahol 2–1-re kikaptunk Dublinban. Ez azért is volt fájó pofon, ugyanis ezzel a meccsel szakadt meg a magyar válogatott 14 meccsen át tartó veretlenségi sorozata. Az írek a Nemzetek Ligájában nem remekeltek, a B ligában csoportjuk harmadik helyén zártak, jócskán lemaradva Anglia és Görögország mögött. Az összesen két gólt szerző Finnországot ugyan oda-vissza legyőzték, de nem mondhatni, hogy meggyőző fölénnyel: idegenben 2–1-re, otthon 1–0-ra nyertek.
A szigetországiak legértékesebb játékosa Evan Ferguson, a Brighton csatára, aki a mértékadó Trasnfermarkt szerint 45 millió eurót ér. Az írek kapuja, akárcsak a mieinké, stabil kezekben van, ugyanis a Liverpool kapusa, Caoimhin Kelleher védi. Ferguson és Kelleher mellett a védelem jobbszélén játszó Matt Dohertyre és az Ipswich csatárára, Sammie Szmodicsra lesz majd érdemes figyelni az egymás elleni mérkőzéseken.
Ez a párharc nehéz lesz, tudjuk, hogy fizikális együttesről van szó, amely veszélyes, főleg rögzített helyzetekben, de nagyon sokat tudunk róluk, így majd jól fel tudunk készülni erre a mérkőzésre
– fogalmazott Marco Rossi az írekkel kapcsolatban.
Azt egyelőre még nem tudjuk, hogy Portugália, vagy Dánia kerül-e a mieink mellé az első kalapból, de ha szigorúan a papírformára támaszkodunk, akkor előbbire tennénk le a voksunkat.
Egymás elleni eredmények: 14 hivatalos mérkőzés, 0 győzelem, 4 döntetlen és 10 vereség
Nemzetek Ligája: A liga, csoportgyőzelem Horvátország, Skócia és Lengyelország előtt
A közelmúltból leginkább az Európa-bajnokságokról lehetnek emlékeink Portugáliáról. Legutóbb 2021-ben, a Puskás Arénában játszottunk ellenük és sokáig derekasan helyt álltunk, a hajrában aztán elfáradtunk, és sima, 3–0-s vereséget szenvedtünk Cristiano Ronaldoék ellen. 2016-ban, szintén az Eb-n, emlékezetes mérkőzést játszott a két csapat, a 3–3-as végeredmény pedig akkor csoportgyőzelmet ért a mieinknek. A harmadik helyen továbbjutó portugálok végül megnyerték a tornát, a döntőben Franciaországot legyőzve. A kettő között világbajnoki-selejtezőn futott össze a magyar és a portugál nemzeti együttes, idegenben 3–0-ra, otthon 1–0-ra kapott ki Magyarország.
A portugál válogatott utcahosszal nyerte meg Nemzetek Ligája csoportját. Az A jelű négyes élén 14 ponttal zárt, 4 győzelem mellett 2 döntetlennel, 13 rúgott és 5 kapott góllal. Csoportgyőzelmének köszönhetően Dánia lesz az ellenfele a negyeddöntőben. A csoportkör után Cristiano Ronaldo vezette a góllövőlistát 5 találattal, de Bruno Fernandes is odafért a 10. helyre 2 góljával. Nehéz lenne bárkit is kiemelni a portugál válogatottból, amelynek kerete a Transfermartk szerint 818 millió eurót ér, legértékesebb játékosa az AC Milan támadója, a 75 millió euró értékű Rafael Leao.
Egymás elleni eredmények: 16 mérkőzés, 9 győzelem, 4 döntetlen, 3 vereség
Nemzetek Ligája: A liga, 2. helyezés a 4. csoportban Spanyolország mögött
A dán válogatott ellen tíz éve nem játszott a magyar csapat, legutóbb 2014-ben került össze a két együttes, amikor egy Debrecenben lejátszott felkészülési mérkőzésen 2–2 lett a végeredmény. Tétmérkőzésen legutóbb a 2010-es világbajnoki-selejtezősorozatban futottunk össze az északiakkal, egy a hazai pályán elért gól nélküli döntetlen mellett idegenben 1–0-ra győztünk Buzsáky Ákos góljával.
Dánia 6 mérkőzésen 8 pontot szerzett a Nemzetek Ligája 4. csoportjában, feleannyi pontot gyűjtve, mint a csoportgyőztes Spanyolország, ám Szerbiát és Svájcot is maga mögé utasította. Túlzás lenne azt állítani, hogy világsztárokkal teletűzdelt kerete van az északiaknak, csapatként azonban remekül muzsikálnak. A 402 millió euró összértékű keret legértékesebb játékosa a Manchester United csatára, Rasmus Hojlund (65 millió euró).
Marco Rossi a közmédiának elmondta, Dánia és Portugália közül az előbbit választaná, nem azért, mert gyengébb lenne, hanem mert a magyar csapat talán jobban tud alkalmazkodni egy észak-európai ország együtteséhez, jobb helyzetből kezdheti a találkozót.
Mire számíthatunk?
Összességében nem lehetünk elégedetlenek, bár a negyedik kalapos ellenfelek közül is kaphattunk volna könnyebbet, illetve Írországot sem lehet lebecsülni – mint azt a saját bőrünkön is megtapasztaltuk már idén. De abban szinte biztosak lehetünk, ha harcban akarunk lenni a csoportgyőzelemért (ami egyenes ági kijutást ér a vb-re), akkor sem Írország, sem Örményország ellen nem veszíthetünk pontokat.
A csoportgyőzelemhez kisebb csoda kéne, akár Portugália, akár Dánia kerül a magyarok csoportjába, de nagyon nem mindegy, melyik együttessel játszunk majd. Stílusát tekintve a dán válogatott közelebb áll a mieinkhez, inkább csapatként képesek jó játékra, egy-egy játékost leszámítva nincsenek igazi klasszisaik, Portugália viszont több poszton is képes világsztárokkal felállni.
Marco Rossi együttesének nagy erőssége volt az utóbbi években, hogy a nála erősebb csapatok ellen képes magasabb szinten focizni, ebből kevesebbet láttunk 2024-ben. A portugálok ellen leginkább abban bízhatnánk, hogy „egyszer minden rossz sorozat megszakad”, Dánia ellen viszont pariban lehetünk.
Az biztos, hogy a vb-selejtezőkön nem fog beleférni, hogy olyan játékosokat hívjon be Rossi, akik nem játszanak a klubcsapatukban, emellett nagy hangsúly lesz a helyzetkihasználásunkon is. A Nemzetek Ligája utolsó fordulóiban ez komoly problémát okozott, így a Sallai, Szoboszlai, Varga Barnabás hármason extra nyomás lesz.
A középpályásoknak muszáj lenne fellépnie a támadásokhoz, ezzel némi terhet levéve a játékot szervező Szoboszlairól, emellett elengedhetetlen, hogy a védelem kevés gólon tartsa az ellenfeleket, ugyanis azt be kell látni: a magyar válogatott nem az a csapat, amely képes 3-4 gólokat rúgni a vele egy szinten lévő, vagy nála erősebb csapatok ellen. Reálisan nézve a csoport második helyére lehetnek jók Szoboszlaiék, a pótselejtezőn pedig már bármi lehet.
Megvert egy lovat, eltiltották a britek háromszoros olimpiai bajnokát
Charlotte Dujardinről néhány nappal a párizsi olimpia előtt került nyilvánosságra egy felvétel, amelyen edzés közben folyamatosan ostorral ütötte az állatot.