Az orosz és a fehérorosz csapatok az Ukrajnában zajló háború kitörése óta nem vehetnek részt a sakkszövetség által szervezett versenyeken, így a budapesti sakkolimpiából is kimaradtak.
Magyarországon zajlott az idei sakkolimpia szeptember 10. és 23. között, így Budapesten szavaztak a két ország csapatainak sorsáról a vasárnap este zárult kongresszuson. A Nemzetközi Sakkszövetség (Fédération Internationale des Échecs, FIDE) végül elutasította Oroszország és az ukrajnai háborúban az országot támogató Fehéroroszország visszavételét, egyben tagsági jogaik teljes értékű visszaállítását a FIDE-ben.
A kirgiz szövetség elnöke, Babur Tolbajev kezdeményezett egy nyílt szavazást a két ország visszafogadására, de a küldöttek végül a titkos szavazás mellett döntöttek. A Budapestre érkező delegáltak többsége támogatta, hogy legyen konzultáció a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal (NOB) és a Nemzetközi Paralimpiai Bizottsággal (IPC) arról, hogy a 12 év alatti és a fogyatékkal élő orosz és fehérorosz sakkozók esetlegesen részt vehessenek csapatversenyeken. Végül azonban az az eredmény született, hogy a két ország nemzeti csapata, himnusza és zászlaja is tiltva marad legalább 2025. január elsejéig.
Az Orosz Sakkszövetség elnöke az orosz állami hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy szerinte az ukrán és az amerikai külügyminisztérium manipulálta a szavazás résztvevőit, a döntés pedig politikai befolyásolás eredménye volt.
Kézilabda-Eb: a revánson túl is sok múlhat a magyar-svéd meccs végeredményén
Fontos meccset játszik este hattól a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon: ha sikerül legyőznie a svéd csapatot, jó esélye van a legjobb négy közé jutni.