Sport Balizs Benedek 2024. augusztus. 01. 17:36

Szilágyi Áron elégtételt vett sorson és ellenfélen: a kardcsapat így mutatta meg, hogy ezüsttel is nyerni lehet

Optimálisnak aligha nevezhető az út, amin keresztül a magyar kardcsapat eljutott a párizsi olimpia döntőjébe. Szilágyi Áron, Szatmári András, Gémesi Csanád és Rabb Krisztián nem elvesztette az aranyat, hanem nyert egy fényesen csillogó ezüstöt.

Párizs 2024 - hírek
Friss cikkek a témában

Az olimpia előtt Szilágyi Áront és Szatmári Andrást is sérülés hátráltatta a felkészülésben, Rabb Krisztián helye pedig sokáig kérdőjeles volt. A kardcsapat összeállítása körüli vita végül Decsi András vezetőedző távozásával zárult le, ezzel azonban Szilágyi elveszítette vívómesterét is, a tréner ugyanis nem utazott ki vele Párizsba. A válogatott morálját pedig tovább rontotta tagjainak a múlt szombati egyéni szereplése.

A pszichológus jóslata

Biztos, hogy sok oka volt annak, hogy ez ma így sikerült, de mind a hármójuknak nagyon gratulálok, mert tudom, hogy mi munkát tettek bele. A verseny után most biztosan hagynak maguknak időt, hogy kidühöngjék magukat, átbeszélik közösen a történteket, és ezek után már csak a szerdai csapatversenyre koncentrálnak. Biztos vagyok benne, hogy ami szombaton rosszul sült el, az szerdán jól fog, és lehet belőle egy szép, virágzó, gyümölcsöző siker, és akár érem” – nyilatkozta lapunknak szombat kora este Faludi Viktória, Szilágyi Áron pszichológusa.

Nem csak a háromszoros olimpiai bajnok, de Szatmári András is a legjobb 32 között búcsúzott egyéniben, vagyis egy asszót sem tudott nyerni. Gémesi Csanád győzött első meccsén, de egy körrel később, videózás után ő is kikapott 15–14-re a tunéziai Fares Ferjani ellen.

Faludi Viktória, Szilágyi Áron pszichológusa: „Ami szombaton rosszul sült el, az szerdán jól fog, és egy szép siker lehet belőle”

Szilágyi Áron háromszoros olimpiai bajnok kardvívó a legjobb 32 között búcsúzott a párizsi ötkarikás játékokon egyéniben, miután a kanadai Fares Arfa 15-8-ra legyőzte. A vereség után néhány órával telefonon értük el Szilágyi pszichológusát, Faludi Viktóriát. Villáminterjú.

A drámai befejezésről Gémesi Csanád nagybátyja, Gémesi György gödöllői polgármester is hosszan írt közösségi oldalán. A posztban csalással vádolta meg a bolgár bírót, amiért két tust is „elvett” Csanádtól, emellett azt is nehezményezte, hogy a Magyar Vívószövetség nem lépett fel elég erélyesen az esetnél; szerinte a magyar sportdiplomácia nagyot hibázott.

Heves vita a csapat összeállítása miatt

Faludi Viktória ugyan bizakodó volt, az előjelek azonban nem adtak sok okot a derűre. Pláne, ha felidézzük a férfi kardcsapat összeállítása körüli vitát, amely egy hónappal az olimpia előtt csúcsosodott ki. Vívóberkeken belül komoly véleménykülönbséget okozott, hogy az utóbbi években nagy sikereket elérő, 2023-ban világbajnoki címet szerző Szilágyi Áron–Szatmári András–Gémesi Csanád–Decsi Tamás négyes, vagy az olimpia előtt nem sokkal Európa-bajnokságot nyerő Szilágyi–Szatmári–Gémesi–Rabb Krisztián kvartett utazzon ki az ötkarikás játékokra.

A magyar férfi kardcsapat edzője, Decsi András azt javasolta, hogy a Tamás testvérével felálló összeállítás induljon az olimpián, a Magyar Vívószövetség elnöksége azonban elutasította javaslatát, és az edző 41 éves fivére helyett végül Rabb Krisztiánt, a Vasas fiatal kardozóját jelölte csapatindulónak.

A kerethirdetés után, mindössze harmincegy nappal a párizsi olimpia kezdete előtt Decsi András úgy döntött, hogy lemond.

Szilágyi a vívómesterét is elveszítette

A helyzetet bonyolította, hogy Decsi András nem csak a kardválogatott vezetőedzője volt, hanem Szilágyi Áron trénere is, és 2015 óta napi szinten vívómesterként felügyelte a háromszoros olimpiai bajnok munkáját. Miután Decsi lemondott a kardválogatott vezetőedzői posztjáró, a Ripostnak úgy nyilatkozott, „az azért evidens, hogy együtt folytatjuk az olimpiai felkészülést, és a jövőben is én maradok Áron trénére”.

Mindezek fényében meglepő volt, hogy szűk egy hónappal az olimpia előtt kiderült, Decsi András nem lesz ott Szilágyi Áronnal az olimpián.

Korábban is volt arra példa, hogy Áron párhuzamosan iskolázott más edzőkkel is, mert jónak, szükségesnek tekintettük az új impulzusokat. Ezt is közösen határoztuk el, mert ez tűnik a legoptimálisabb, legjobb megoldásnak jelen helyzetben. Elég hosszú ideig dolgoztunk együtt, ahhoz, hogy amit eddig csináltunk, abból tud építkezni, még ha személy szerint Párizsban valóban nem leszek mellette a páston. Ám a történtek ellenére továbbra is Áron edzőjeként aposztrofálom magam” – nyilatkozta a 24.hu-nak Decsi András július elején.

Azt valószínűleg soha nem fogjuk megtudni, mennyire befolyásolta Szilágyi szereplését, hogy néhány héttel az olimpia előtt edzőcserére kényszerült, de pszichológusa azt mondta a HVG-nek, nem tud róla, hogy a váltás vagy az olimpia előtt összeszedett combsérülése jelentősebben hátráltatta volna a magyar vívót múlt szombaton.

Fájdalmak gyötörhették Szilágyi Áront

Azt azonban tudjuk, hogy Szilágyi Áron közel sem volt 100 százalékos állapotban szerdán, már az olaszok elleni asszóban is látszott, hogy sokszor az is nehezére esik, hogy lépni tudjon, egy-egy tus után pedig csak sántikálva tudott visszamenni a kiindulópozícióba. Szetey András korábbi válogatott kardvívó, a Magyar Vívószövetség kommunikációs igazgatója a Magyar Nemzetnek arról beszélt, információi szerint Szilágyi sarkán egy csonthártyagyulladás újult ki, az kínozta a csapatküzdelmek alatt.

A csonthártyagyulladás tüneteire rákeresve azt láthatjuk, hogy kifejezetten erős csontfájdalommal jár, emellett az érintett végtag gyengesége és teherbírásának jelentős csökkenése is előfordulhat, súlyosabb esetben pedig az is elképzelhető, hogy a szenvedője nem tud lábra állni.

Mindezek ellenére Szilágyi Áron nagyszerűen vívott, már ha vannak a teljesítményére szavak. Az olaszok elleni első asszót 5–3-ra nyerte, majd befejezőemberként, higgadt vívással fejezte be a meccset, összesítésben héttusos győzelemhez juttatva a magyar kardcsapatot.

Az irániak elleni döntő asszóban hasonlóan magabiztos teljesítményt nyújtott, 6–3-ra győzte le Ali Pakdamant és 45–43-as győzelmével döntőbe vezette a kardcsapatot. Dél-Korea ellen aztán megmutatta, miért is nyert háromszor olimpiát. Az Oh Szang Uk elleni befejező asszót 8–5-re nyerte az új egyéni olimpiai bajnok ellen, amelyről külön szót ejtett a csapatdöntő után:

Megmondom őszintén, az utolsó asszónak úgy mentem neki, hogy ő az olimpiai bajnok, én meg az előző három, és akkor ezt itt most rakjuk rendbe. Nyilván akkora tétje ennek már nem volt: tudtam, hogy nagyon különlegest kellene alkotnom, hogy ezt vissza tudjam hozni, de meg akartam verni. Úgy voltam vele, ez egy ötös asszó, amit nekem kell nyernem. Ez sikerült is, így egy pici, zárójeles elégtétel is járt vele. Nem mindegy, hogy látták ők is, hogy ilyen közel vagyunk.

Szatmári súlyos sérülést cipelt

Nem csak Szilágyi Áronnak, de Szatmári Andrásnak is sérülés nehezítette a felkészülését. Április végén egy edzésen Szatmári bokájáról letört egy csontdarab, ami miatt hónapokig nem tudott készülni, sőt, kérdésessé vált a párizsi szereplése is.

Az eleje nagyon nehéz volt, amikor egy hónapig szinte mozdulatlanul kellett otthon tölteni a napjaimat. Rejtvényt fejtettem, zongoráztam, elővettem a szintetizátort is, de mindegyiket hamar meguntam, mert csak a víváson járt az eszem” – mesélte Szatmári nem sokkal az olimpiát megelőzően a Sportalnak. Teljes értékű edzésmunkát csak május vége óta végezhetett, így az olimpián vívta első asszóját három hónapos sérülése után.

Szatmári András
MTI / Illyés Tibor

Egyéniben még látszott, hogy nagy kihagyás után tért vissza, de a csapatversenyen ennek már semmi jele nem volt. Az olaszok ellen rosszul kezdett, de Luca Curatoli ellen már 7–3-ra győzött, ez pedig fordulópont volt a végső győzelmet illetően. Az Irán elleni asszóban szintén kulcsszerep hárult rá, utolsó előtti emberként egy tusos hátrányra hozta fel a magyar csapatot, valamelyest megkönnyítve Szilágyi Áron helyzetét.

A csodacsere

Rabb Krisztián teljesítménye mellett sem mehetünk el szó nélkül. Nem akármilyen elismerés, amikor a háromszoros olimpiai, háromszoros világ- és négyszeres Európa-bajnok Szilágyi Áron és az olimpiai ezüst-, és bronzérmes, kétszeres világ- és Európa-bajnok Szatmári András úgy beszél valakiről, hogy

abszolút neki köszönhetjük azt, hogy olimpiai döntőt vívhatunk. Áronnal éppen azt beszéltük a végén, hogy nekünk két asszót meg kell nyerni ott, mert Kiki (Rabb Krisztián – a szerk.) úgyis megcsinálja.

Ezek a szavak az Irán elleni elődöntőt követően hangzottak el, ahol Gémesi Csanád helyére cserélte be a magyar csapat Rabb Krisztiánt. A 22 éves vívó remek formának örvend, többek között az idei országos bajnokságon második lett, az elődöntőben Szilágyi Áront legyőzve, de a Tbilisziben rendezett világkupa-versenyen is bejutott a negyeddöntőbe és 7. lett, a magyar ranglistán pedig 4866 ponttal a harmadik Szilágyi és Szatmári mögött.

Az olimpián ugyan egyéniben nem indult, de csapatban letette a névjegyét. Irán ellen fantasztikusan szállt be, volt olyan szakasza a meccsnek, amikor a magyar tusok felét ő jegyezte (32-ből 16-ot). Farzad Baher ellen 8–5-re, Mohhamad Rahbari ellen 9–5-re hozta az asszóját.

A magyarok csodacseréjét ugyan meglepte a dél-koreaiak tartalékembere, Do Gjongdong 5–0-ra hozta a Rabb elleni asszót a döntőben, de soha rosszabb bemutatkozást nem kívánunk magyar vívónak egy olimpián, mint amit a Vasas sportolója mutatott Irán és Dél-Korea ellen.

„Sok beszélgetés és kártyázás”

Détári Lajos, a Ferencváros labdarúgócsapatának korábbi vezetőedzője mondta azt viccesen, bár nagyon komoly arccal egy elhíresült nyilatkozatában, hogy a csapatnál edzésidőben „sok beszélgetés és kártyázás” van, ezzel készülnek a mérkőzésekre.

Détári Lajos beszélgetés és kártyázás

Détári Lajos nyilatkozata a Fradi Pápa 4:1-es meccs után

Valami hasonlóhoz nyúltak most vissza férfi kardozóink is, erről beszélt Szatmári András a Dél-Korea elleni aranyasszót követően:

Az egyéni után mindaz, amit mi az elmúlt három napba együtt, csapatként beletettünk, az volt az igazán nagy dolog. Fel kellett húzzuk egymást, hogy úgy tudjunk odaállni az olaszok elleni meccshez, ahogyan arra szükség volt a győzelemhez. Rengeteget kártyáztunk, nem tudom a címét, de egy közösségépítő kártyajátékkal játszottunk sokat, amiben különböző feladatokat kell megcsinálni közösen. Tényleg próbáltunk minél több csapatépítő programot csinálni, azzal együtt, hogy tény – ezt elárulhatom szerintem –, az egyéni másnapjából huszonnégy órából húszat a szobában töltöttünk, és néztük a többi sporteseményt a telefonunkon. Hagytunk magunknak időt, másnaptól viszont elkezdtünk edzeni, készülni, és tényleg, építeni egymást.”

A magyar kardválogatott nagybetűs csapatként dolgozott együtt a szerdai napon és a nehézségeken felülemelkedve, egymásért küzdve szerzett ezüstérmet a világ talán legjobb kardcsapata mögött. Nagy kérdés, hogy láthatjuk-e még együtt ezt a négyest olimpián vívni. Gémesi Csanád 37, Szilágyi Áron 34, Szatmári András 31, Rabb Krisztián 22 éves. A döntőt követően arról is kérdezték Szatmárit, miként látja a jövőt, lehet-e a mostani csapat alapjaira építve még erősebb a férfi kardegyüttes négy év múlva. 

Los Angeles nagyon messze van még, bár ha nézem a sormintát, három, kettő, akkor az egynek kell jönnie. De tényleg nagyon messze van még, hogy erről bármi konkrétat tudjak mondani.” 2028 és Los Angeles még messze van, így most elég csak arra koncentrálni, hogy a magyar férfi kardcsapat ezüstérmet nyert a párizsi olimpián.

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?