A vibrálóan színes, elegáns és polgárpukkasztó olimpiai nyitóünnepséget a gyümölcsöstálban éneklő Dionüszosszal mindenki láthatta a tévében, mi elmondjuk azt is, amit nem ott közvetítenek: párizsi szabotázs és lassú medence az összeállításunkban.
Nem is kezdődhetett volna pocsékabbul a péntek az olimpia szervezőinek és a franciáknak, mint ahogy elkezdődött: ismeretlenek összehangolt szabotázsakciót követtek el a vasúti hálózat ellen, amellyel hosszú órákra megbénították a gyorsvasúti közlekedést Párizs környékén. Az elkövetők kilétét egyelőre nem sikerült megállapítani, az ügyben nyomozás indult. A TGV-k közlekedése még mindig nem állt teljesen helyre. Elmentünk a Montparnasse pályaudvarra, hogy megnézzük, hogyan küzdenek meg a problémával a vasutasok és az utazóközönség.
A tornász Kovács Zsófia sérülése olyan súlyosnak bizonyult, hogy a sportági szövetség cserét kezdeményezett: a helyére Székely Zóját nevezték be az olimpiára. Kovács a csütörtök esti pódiumedzésen egy leérkezés után érzett fájdalmat a térdében, amelyet tavaly ősszel műtöttek meg.
Sós Csaba, az úszók szövetségi kapitánya arról beszélt, hogy több területen is akad probléma az olimpián. Vegyes tapasztalatokról számolt be, arról, hogy nehézkes a közlekedés, az étel pedig a versenyzők tapasztalatai szerint silány és gyakran el is fogy.
De nem csak ezt látja problémának, szerinte a versenymedencével is gond van, annak vízmélysége ugyanis nem éri el az ajánlott 3 métert, csupán 215 centiméter. Emiatt – magyarázta – a fizika szabályainak megfelelően várhatóan lassabbak lesznek majd a versenyek, hiszen a hullámok sokkal jobban visszaverődnek, s véleménye szerint jóval kevesebb világcsúcs fog születni.
Minden egy helyen
Az összes magyar sportoló eredményét és az olimpia legfontosabb híreit itt találja:
Levél Párizsból
Hogy ez lesz-e a nyitóünnepségek jövője? Nem valószínű. De a franciák megpróbálták, és a kísérletük még biztosan sokáig téma lesz.
Korábban egyetlen rendező sem volt annyira bátor, hogy a ceremóniát kivigye az emberek közé, a produkciókat beleszője a város szövetébe, háttérként a legismertebb látványosságokat használja. Talán azért nem, mert hatalmas kihívás. Nem csak azért, mert elképesztő feladat elé állítja a biztonsági és logisztikai szakembereket, no meg iszonyú költséges, hanem mert könnyen áldozatává válhat az elemeknek is.
„Elmebaj” – mondta három évvel ezelőtt Didier Lallement, a párizsi rendőrség akkori parancsnoka, amikor 2021-ben megtudta, mit terveznek a szervezők, és a minap Emmanuel Macron elnök is elárulta: először ő maga is őrültségnek tartotta az elképzelést.
Sokan mások is osztották a véleményüket. Én sem hittem, hogy egy ekkora esemény megvalósítható biztonságosan, hogy ennyi embert lehet kezelni, mozgatni úgy, hogy ne alalkuljanak ki ijesztő incidensek. De sikerült, igaz, hetekig tartó szigorú lezárások és elképesztő mértékű mozgósítás árán: csak rendőrökből több mint 40 ezer vett részt a pénteki esemény biztosításában.
Az időjárás azonban nem volt kegyes a szervezőkhöz. Péntek reggel a meteorológiai oldalak még azt jelezték, hogy az eső délutánra eláll, néhány órával később azonban mind több híroldal vette át egy francia meteorológus szavait: katasztrofális esőzés moshatja el az ünnepséget. És ezúttal bejött prognózis.
Ennek ellenére megteltek a Szajna két partján felállított lelátók, az alsó rakpartot a felsőtől elválasztó kerítés mögött pedig tömött sorokban szorongtak az emberek – összesen nagyjából 300 ezren – hogy láthassák, amint a 205 résztvevő küldöttség 6800 tagja végighajózik a folyó belvárosi szakaszán, többek között a Notre-Dame, a Louvre és az Eiffel-torony előtt.
A folyamatosan zuhogó eső talán egy kicsit még közelebb hozta a jelenlévőket, amíg várták, hogy eléjük érjenek a kedvenceik. A lelátón, amelyre a jegyem szólt, amerikaiak, németek, brazilok, beniniek, kanadaiak ültek egy kupacban. Amint a hangszórókból felhangzott egyikük vagy másikuk hazájának neve, az érintettek üdvrivalgásban törtek ki, a többiek meg őket tapsolták.
Bár a rendezők grandiózus eseményt képzeltek el – amire a hírek szerint 120 millió eurót költöttek –, a helyszínen a nézők mindennek csak egy-egy kis szeletét láthatták. Pedig volt itt eurodisco, kánkán, fellépett metálzenekar (Gojira), elhangzott a Marseillaise a Grand Palais tetejéről, Lady Gaga revülány lett, háztetőkön és a Notre-Dame állványzatán táncoltak táncművészek, a Szajnából óriási festmények emelkedtek ki, az Eiffel-toronyból szemkápráztató lézershow-t pattintottak ki, a súlyos, gyógyíthatatlan betegséggel küzdő Céline Dion pedig csodálatosan adta elő Édith Piaf Hymne l’amour-ját…
Ám a színpompás, többnyire művészi, elegáns és stílusos, ám helyenként már-már bazári, provokatív és időnként kétségtelenül polgárpukkasztó elemek, epizódok nem a közönség előtt játszódtak: csak a túlparton felállított kivetítőkön figyelhették őket. Hatásuk azonban még így is volt, nem egyszer szakadtak ki a tömegből az öröm vagy a megdöbbenés hangjai. Lehet másképp reagálni egy hatalmas, gyümölccsel megrakott tálon fekvő, kékre festett, sárga szakállú félmeztelen férfi – aki a görög istent, Dionüszoszt idézte meg – látványára?
Bár kétségtelenül nagyon franciásra sikerült a megnyitó, felvillantva a történelmük, kultúrájuk és társadalmuk néhány fontos mozzanatát és elemét, némi hiányérzetet és néhány kérdést mégis hagyott maga után. A legfontosabb az, hogy mit kezdett, vagy épp mit nem, a sportolókkal, akik az eddigi, hagyományos keretek között rendezett ceremóniákon mindig központi szerepet kaptak. Azzal, hogy magát az eseményt közelebb hozták a városhoz, azokat, akikről a játékok valójában szólnak, valamelyest eltávolították tőle.
(Videók: Eurosport. Ott és a MAX-on az olimpia minden pillanata elérhető.)
A nap képe
Az olimpiai lángot ezúttal két háromszoros olimpiai bajnok francia sportoló, a cselgáncsozó Teddy Riner és a futó Marie-Jose Perec gyújtotta meg, miután a megnyitón olyan sztárok sétáltak vele mint Zinedine Zidane, Rafael Nadal és Amelia Mauresmo. A láng a következő napokban léghajón lebeg majd a város fölött.
A nap száma: 124
Ennyi évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a nők ugyanolyan számban szerepelhesssenek az olimpián, mint a férfiak. Hogy miért ellenezte haláláig a modernkori olimpiák atyja, Pierre de Coubertin a nők indulását, ki volt Alice Milliat, aki szembeszállt vele és hogyan jutottunk el idáig, azt itt írtuk meg:
Akikre vasárnap érdemes lesz odafigyelni
Több éremesélyes versenyzőnk is szerepel a vasárnapi programban, például az úszó Kós Hubert, aki 100 méteres hátúszásban kezdi meg a szereplését, valamint a férfi párbajtőrözők, köztük a Tokióban ezüstérmes Siklósi Gergely.
A nap magyar érdekeltségű eseményei
ASZTALITENISZ
10.00: férfi és női egyes – 1. forduló (Póta Georgina ?)
16.00: vegyes páros – negyeddöntő (Ecseki Nándor, Madarász Dóra ?)
20.00: férfi és női egyes – 1. forduló (Póta Georgina ?)
CSELGÁNCS
Pupp Réka (52 kg), Pongrácz Bence (66 kg)
10.00: női 52 kg, férfi 66 kg – a 32 közé jutásért
10.28: női 52 kg, férfi 66 kg – a 16 közé jutásért
12.20: női 52 kg, férfi 66 kg – nyolcaddöntő
13.16: női 52 kg, férfi 66 kg – negyeddöntő
16.00: férfi 66 kg – vigaszág
16.17: férfi 66 kg – elődöntő
16.34: női 52 kg – vigaszág
16.51: női 52 kg – elődöntő
17.18: férfi 66 kg – bronzmeccsek, DÖNTŐ
17.49: női 52 kg – bronzmeccsek, DÖNTŐ
KERÉKPÁR, HEGYIKERÉKPÁR
14.10: női DÖNTŐ (Vas Blanka)
KÉZILABDA
NŐK
B-csoport
09.00: Brazília–Magyarország
LOVASSPORT
LOVASTUSA
10.30: tereplovaglás (egyéni – Kaizinger Balázs és csapat)
ÖKÖLVÍVÁS
11.00–21.36: női 66 kg, 1. forduló – Hámori Luca)
17.22: Hámori Luca–Walsh (ír)
SPORTLÖVÉSZET
09.15: 10 méter légpuska, női selejtező (Mészáros Eszter)
11.15: 10 méter légpuska, férfi selejtező (Péni István, Pekler Zalán)
12.00: 10 méter légpisztoly, női DÖNTŐ (Major Veronika, Fábián Sára ?)
TENISZ
12.00: férfi (Fucsovics Márton, Marozsán Fábián ?) és női egyes 1. forduló, férfi (Fucsovics Márton, Marozsán Fábián ?) és női páros 1. forduló
19.00: férfi (Fucsovics Márton, Marozsán Fábián ?) és női egyes 1. forduló, férfi (Fucsovics Márton, Marozsán Fábián ?) és női páros 1. forduló
TORNA
Bácskay Csenge (női ugrás), Czifra Bettina (női egyéni összetett), Székely Zója (női felemás korlát)
09.30: női selejtező
11.40: női selejtező
14.50: női selejtező
18.00: női selejtező
21.10: női selejtező
ÚSZÁS
11.00: előfutamok
férfi 400 vegyes (Holló Balázs, Zombori Gábor)
férfi 100 hát (Kós Hubert, Jászó Ádám)
női 200 gyors (Ábrahám Minna, Pádár Nikolett)
20.30: elődöntők, döntők
férfi 400 vegyes DÖNTŐ (Holló Balázs, Zombori Gábor ?)
férfi 100 hát elődöntő (Kós Hubert, Jászó Ádám ?)
női 200 gyors elődöntő (Ábrahám Minna, Pádár Nikolett ?)
VÍVÁS
09.00–16.25: női tőr egyéni (Pásztor Flóra), férfi párbajtőr egyéni (Andrásfi Tibor, Koch Máté, Siklósi Gergely) – 1. forduló, 2. forduló, nyolcaddöntő, negyeddöntő
19.00–22.15: női tőr egyéni, férfi párbajtőr egyéni – elődöntő, bronzmeccs, DÖNTŐ
VÍZILABDA
FÉRFIAK
B-csoport
19.30: Franciaország–Magyarország
Ezekre a szavakra kerestek rá a legtöbben Pornhubon 2024-ben
Változás történt az élen.