Új sorozatunkban a párizsi olimpia legfontosabb híreit hozzuk el, és megmutatjuk, kikre érdemes odafigyelni.
Elérkezett a párizsi olimpia hivatalos nyitónapja, valamikor este tizenegy körül lobban majd fel az olimpiai láng a Trocaderón, addig azonban mér rengeteg látványosságban lesz részünk. Az olimpiák történetében most először fordul majd elő, hogy a nyitóünnepséget nem egy stadionban tartják: a várost kettészelő Szajnán hajóznak majd le a sportolók az Austerlitz hídtól, útközben a háttérben feltűnnek majd a legismertebb látványosságok, a Notre-Dame, a Louvre és az Eiffel-torony.
A hajós „felvonuláson” a 206 küldöttségből nagyjából 10 ezren vesznek majd részt. A parádét a hagyomány szerint a görög csapat vezeti fel, a sort pedig a házigazda franciák zárják majd.
Hogy pontosan mi lesz a ceremónia menete, milyen látványosságokkal készülnek a szervezők, az ilyenkor még hétpecsétes titok. Annyit azonban tudni, hogy a programot három éven át készítették elő, és hosszú ideje intenzíven gyakorolták. A kiszivárgott hírek szerint szerepet kap majd benne két világsztár, Céline Dion és Lady Gaga – előbbi Edith Piafot idézi majd meg. A forgatókönyv tisztelgés a francia történelem és kultúra előtt táncosok, akrobaták, sportolók közreműködésével. A pletykák szerint a produkcióban szerepet kapnak repülő zongorák, helikopterek és talán tengeralattjárók is, a finálé pedig várhatóan az Eiffel-toronyból sugárzott hatalmas lézershow lesz.
Az ünnepséget a tévék előtt várhatóan egymilliárdan fogják követni, a helyszínen, a Szajna két partján felállított lelátókról 300 ezren figyelhetik majd. Ennyi ember mozgatása és biztonságának garantálása hatalmas feladat elé állítja a rendőrséget és a katonaságot, nem véletlen, hogy a folyóhoz közeli utcákat több mint egy hete lezárták.
Ám, hogy nem tudtak minden eshetőségre felkészülni a hatóságok, azt az a péntek reggeli hír is bizonyítja, amely szerint az éjszaka során összehangolt szabotázsakciót követtek el a TGV gyorsvasúthálózat ellen, amelyben a Párizstól nyugatra, északra és keletre található vonalak is érintettek.
A magyar csapatról
Több magyar sportoló is nehézségekkel szembesült közvetlenül a játékok kezdete előtt. A sportlövő Mészáros Eszter már úgy érkezett meg Párizsba, hogy torokgyulladással küzdött, Péni István pedig itt lett rosszul, belázasodott. A versenyzők egy részét ráadásul egy olyan középiskolai kollégiumban szállásolták el, ahol a szobákhoz nem tartozik fürdő, így a folyosói közös helyiségben kell tisztálkodniuk. Az ételre is panaszkodtak.
A férfikézilabda-válogatott egyes tagjai sincsenek oda az olimpiai falu kantinjának választékáért, a mennyiséget is keveslik.
Elképzelhető, hogy Kovács Zsófiának még azelőtt véget ért az olimpia, hogy elkezdődött: a tornász a pódiumedzésen egy földre érkezéskor a nemrég műtött térdéhez kapott, rásérült. A péntek reggeli MRI-vizsgálaton derül ki, hogy van-e még remény az indulására.
Levél Párizsból
Megvan, amit kerestem. Nem kellett nagyon messzire mennem érte, csak a Dél-párizsi Arénáig.
Napra pontosan három évvel ezelőtt a tokiói Jojogi Nemzeti Sportcsarnokban ültem vacogva, és néztem, ahogy a – későbbi olimpiai bajnok – franciák legyőzik a magyar női kézilabda-válogatottat. A most csütörtök este megint egy indokolatlanul lehűtött csarnokban ért, ahol a franciák megint csak nyertek a magyar lányok ellen. De micsoda különbség volt a két mérkőzés között!
Nem a csapatok játékára gondolok, és nem is arra, hogy akkor egyetlen góllal tudott többet lőni az ellenfél, most hárommal. Hanem a hangulatra, amelyet három éve a sok százezer ember életét kioltó koronavírus-járvány határozott meg. A lelátókon csak néhány tucat ember ücsörgött, mindenki maszkot viselt. A csarnokban csend volt, eltekintve az időkérések alatt és a szünetben bejátszott zenétől, játék közben pedig még a kapitányok utasításait is tisztán lehetett hallani. Bizarr élmény volt.
Aztán az elmúlt években lassacskán visszaszoktunk a pandémia előtti életünkbe. Jó ideje megint lehet meccsekre, koncertekre járni, nincs már abban semmi különös, hogy sok ezer ember együtt szórakozik. Mégis hatással volt rám a pillanat, amikor a – túlnyomórészt francia közönség – rákezdett a szurkolásra. „Allez les bleus!” – zúgott mindenfelől, aztán a félidőben beindult a mexikói hullám is. Meglett, ami Tokióban elveszett, és amit eddig Párizsban sem lehetett átélni: a semmihez sem hasonlítható olimpiai hangulat.
Hatott ez a magyar lányokra is, akik a meccs után elmondták a HVG-nek, hogy szerintük mi hiányzott a sikerhez.
A nap képe
Amikor Simone Biles három éve utoljára próbálkozott ugrással az olimpián, rossz vége lett. Az amerikai tornász egy rendkívül bonyolult mozdulatsort kísérelt meg, de a levegőben teljesen elvesztette az irányérzékét; a két és fél csavar helyett csak egy felet sikerült teljesítenie. A csapatversenyre már nem állt ki, úgy érezte, veszélybe sodorná magát és a társai sikerét is, ha ilyen állapotban tovább versenyezne. A történtek hátterét akkor ebben a cikkünkben írtuk meg.
Csütörtökön újra olimpiai kulisszák között tűnt fel, minden szert kipróbált a Bercy Arénában, és megmutatta, hogy szenzációs formában van. Minden idők legeredményesebb tornásza könnyen lehet, hogy tovább növeli a már így is óriási éremkollekcióját.
A nap száma: 23
Bár a sportolók arra készültek, hogy perzselő forróságban kell majd versenyezniük, az időjárás-előrejelzés egyelőre nem ad okot aggodalomra. Párizsban péntek reggel mindössze 19 fokot mérnek, borongós az idő, néha elered az eső, délutánra legfeljebb 23 fokig emelkedhet a hőmérséklet. Attól azonban állítólag nem kell tartani, hogy a megnyitón esik majd az eső.
A következő napokban sem lesz kánikula, legfeljebb 32 fokot ígérnek a meteorológusok, azt is csak a jövő hét első néhány napjára.
Akikre szombaton érdemes odafigyelni
Szombat estére meglehetnek a magyar küldöttség első érmei az olimpián. Többek között a férfi kardvívók és a női párbajtőrözők egyéni versenye is lezajlik estére. A nap legfontosabb kérdése az lesz: megnyeri-e negyedik aranyát Szilágyi Áron.
A nap magyar érdekeltségű eseményei
ASZTALITENISZ
15.00: női egyes (Póta Georgina)
16.30: vegyes páros nyolcaddöntő (Ecseki Nándor, Madarász Dóra)
EVEZÉS
09.00: férfi egypárevezős (Pétervári-Molnár Bendegúz)
KERÉKPÁR
16.34: férfi országúti időfutam DÖNTŐ (Valter Attila)
KÉZILABDA
Férfiak
B-csoport
11.00: Magyarország–Egyiptom
LOVAGLÁS
09.30: lovastusa, díjlovaglás (Kaizinger Balázs)
ÖKÖLVÍVÁS
17.06: férfi 63.5 kg, 1. forduló (Kovács Richárd)
17.38: férfi 80 kg, 1. forduló (Akilov Pilip)
SPORTLÖVÉSZET
09.00: 10 m légpuska vegyes csapat, selejtező, bronzmeccs, DÖNTŐ (Péni István, Mészáros Eszter)
10.30: 10 m légpisztoly, férfi és női selejtező (Fábián Sára, Major Veronika)
TORNA
11.00: férfi egyéni selejtező (Mészáros Krisztofer)
ÚSZÁS
11.00: előfutamok
női 100 pillangó
női 400 gyors (Késely Ajna)
férfi 100 mell
férfi 400 gyors (Sárkány Zalán)
női 4×-as váltó (Magyarország)
férfi 4×-as váltó (Magyarország)
20.30: elődöntők, döntők
női 100 pillangó elődöntő
férfi 400 gyors DÖNTŐ (Sárkány Zalán ?)
női 400 gyors DÖNTŐ (Késely Ajna ?)
férfi 100 mell elődöntő
női 4×-as váltó DÖNTŐ (Magyarország ?)
férfi 4×-as váltó DÖNTŐ (Magyarország ?)
VÍVÁS
10.00: női párbajtőr egyéni (Muhari Eszter)
10.25: férfi kard egyéni (Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron)
21.30: női párbajtőr egyéni, döntő (Muhari Eszter, ?)
21.55: férfi kard egyéni, döntő (Gémesi Csanád ?, Szatmári András ?, Szilágyi Áron ?)
VÍZILABDA
Nők
A-csoport
14.00: Hollandia–Magyarország
(Nyitóképünkön: Párizs egyes Szajna-menti épületeit aranyszínű fóliával takarták el az olimpia nyitóünnepségére készülve. Forrás: AFP / NurPhoto / Vincent Koebel)
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.