Továbbra is rengeteg a nyitott kérdés a Magyar Tenisz Szövetségnél kitört botrányban, a szervezet pedig – bár hangsúlyozza, hogy az átláthatóság szellemében ügyködik – nem töri magát, hogy megválaszolja őket. A hvg.hu felvetéseire nem reagáltak, de egyenválaszukban „támadást” emlegetve máshol megjelent információkat igyekeznek cáfolni.
Ahogy pénteken megírtuk, feljelentésről, kirúgásról, felfüggesztésekről döntött a tesztelési botrányba keveredett Magyar Teniszszövetség (MTSZ) elnöksége. Az intézkedések azután születtek, hogy kiderült: a szervezet egyes tagjai – vélhetően több versenyző, edző és szövetségi alkalmazott – számára hamis PCR-leleteket állítottak ki a Semmelweis Egyetemen.
Az ügy csütörtökön pattant ki. Aznap a szerkesztőségünkhöz is eljutottak róla információk, hivatalosan azonban nem tudtuk megerősíttetni az értesüléseinket: a szövetség általunk elért képviselői azt kérték, e-mailben küldjük el a kérdéseinket. Megtettük, érdeklődtünk arról, hogy valóban felfüggesztették-e a keretorvost, Sávolt Attila szakmai igazgatót és másokat, illetve hogy valóban érinti-e az ügy a tavaly novemberi Davis-kupa-döntőn részt vett csapatot.
Megszólalt Lázár János a teniszszövetség botrányában
Rövid, de határozott üzenetet küldött a szervezet fideszes elnöke.
A szövetség nem reagált a kérdéseinkre, az elnökség rendkívüli, pénteki ülésén meghozott intézkedései azonban többet megválaszoltak közülük. Egyebek mellett kiderült, hogy Lázár János, a szövetség elnöke feljelentést tett ismeretlen tettes ellen. Az erről szóló dokumentum anonimizálva került fel a szövetség honlapjára, de az kiderül belőle, hogy olyasvalaki ellen szól, aki többek között egészségügyi feladatok ellátására szóló megbízási jogviszonyban állt az MTSZ-szel, és feladata volt többek között PCR-tesztek elvégzése ez azok alapján igazolások kiállítása. Emellett megszüntették Marosi Katalin, a válogatott csapatok szervezési feladatait ellátó munkatárs munkaviszonyát és felfüggesztették Sávolt Attila szakmai igazgatót. Továbbá fegyelmi eljárást kezdeményeztek a hat szövetségi edzővel, Sütő Csilla főtitkárral, Sávolttal és a PCR-tesztek elvégzéséért felelős orvossal szemben.
A pénteki elnökség ülést követően többször kerestük többek között Marosi Katalint és Sávolt Attilát, de egyszer sem fogadták a hívásunkat. Emelllett újabb kérdéseket küldtünk a szövetségnek. Szerettük volna megtudni, hogy felvetődött-e az elnökség vagy az elnök lemondása vagy legalább az, hogy bizalmi szavazást kérnek maguk ellen, s ha nem, miért gondolják azt, hogy az elnökséget nem terheli semmiféle felelősség az ügyben. Arról is érdeklődtünk, hogy tájékoztatták-e a nemzetközi szövetséget (ITF) a történtekről, s hogy számíthat-e az eset miatt az MTSZ bármilyen szankcióra.
Telefonon sikerült elérnünk egy, a szervezet vezetéséhez közel álló személyt is, aki nem kívánt nyilatkozni, azt azonban megígérte, hogy megsürgeti a válaszadást a kérdéseinkre.
A szövetségtől végül vasárnap késő este érkezett levél, amelyben olyan kérdésekre válaszoltak, amilyeneket fel sem tettünk, a felvetéseinkre azonban egyáltalán nem reagáltak. A szövegben, amelyet több más lapnak is megküldött az MTSZ, felidézték a pénteken meghozott intézkedéseket és hangsúlyozták, hogy „amennyiben a vizsgálatok lezárulnak, ugyanúgy, mint február 4-én, a Szövetség tájékoztatni fogja a nyilvánosságot, a teljes transzparencia érdekében”.
Azt is írták, hogy az elnökség
kellően komolyan veszi az ügyet, ugyanakkor nem tudja figyelmen kívül hagyni, hogy a PCR-tesztek ügyét kiforgatva újabb »támadás« indult a Magyar Tenisz Szövetség jelenlegi vezetése ellen, vélhetően olyan személyek részéről, akik már hosszú ideje igyekeznek ellehetetleníteni a Szövetség jelenlegi vezetését”.
Azt valószínűsítik, hogy ezek a személyek „olyan információkat juttattak el több szerkesztőséghez, amelyek egyrészt csúsztatásokat tartalmaznak, másrészt kifejezetten arra irányulnak, hogy a Szövetség működését, működtetését elnehezítsék”.
Az egyik valótlan állítás az MTSZ szerint az, hogy 271 millió forintot kaptak az Emberi Erőforrások Minisztériumától (Emmi) tavaly koronavírustesztek elvégzésére. Azt írták, hogy a tárca valóban elutalt nekik ennyi pénzt, de nem a tesztelésre, hanem hogy ebből az összegből finanszírozzák „a járványhelyzet miatt a sportszakmai tevékenység visszaállítását, helyreállítását és a COVID miatti többletfeladatok költségeit a Szövetség, illetve a szakmai munka támogatását, annak zökkenőmentes működését” megoldják. A pénzzel február 28-ig van idejük elszámolni.
Állításuk szerint az sem igaz, hogy az ITF már vizsgálatot indított ellenük a PCR-tesztek ügyében. Valóban kaptak e-mailt – közölték –, de abban nem volt szó vizsgálatról: magyar cikklinkek szerepeltek benne, a szervezet pedig információt kért az esettel kapcsolatban. „A levélben az ITF semmilyen általa indítandó vizsgálatról nem ír, mindösszesen azt kéri, hogy az ITF által előírt határidőben küldje meg számára a Szövetség, hogy mik igazak a sajtóban megjelent állításokból, valamint azt, hogy az MTSZ folyamatosan tájékoztassa az ITF-et az ügy kapcsán.”
Mivel a nemzetközi szövetség magyar nyelvű cikkek linkjét küldte el, az MTSZ azt gyanítja, hogy „valakik közreműködtek abban, hogy a Magyarországon megjelent hírekről, információkról, azokat gondosan átválogatva, pár órával a pénteki elnökségi határozatok megjelenését követően az ITF tudomást szerezzen”.
Hétfőn kérdéseket küldtünk a nemzetközi szövetségnek, hogy megtudjuk, honnan értesültek az ügyről, indítottak-e vizsgálatot az MTSZ-szel szemben, és hogy milyen következményekkel járhat az eset a szervezetre, illetve a magyar teniszezőkre nézve.
A Blikk úgy tudja, kedden újra elnökségi ülést tart a magyar szövetség a fegyelmi eljárásokkal kapcsolatban, ahol további érintetteket vonhatnak felelősségre.
Az előzmények
Csütörtök délután jelentetett meg közleményt a Lázár János vezette Magyar Tenisz Szövetség, amelyben azt írták: az elmúlt 48 órában tudomásukra jutott, hogy az alapos gyanú szerint egy akkreditált budapesti laboratóriumban visszaélések történhettek a Covid–19 vírusfertőzés kimutatására szolgáló PCR-tesztekkel kapcsolatban, e visszaélésekben pedig a Szövetség egyes tagjai is érintettek lehetnek”. Ennek nyomán az elnöksége határozatban utasította az ellenőrző bizottságot, hogy vizsgálja meg, valóban történhetett-e visszaélés, okkal merül-e fel a szabálytalanság gyanúja a szövetséggel kapcsolatban álló versenyzők és sportszakemberek tavalyi tesztelése során.
Úgy tudni, hogy az ügyben érintett a tavaly november végén a Davis-kupa-csoportmeccsekre Torinóba utazott válogatott és stáb, de utánpótláskorú sportolók is. Ez utóbbi értesülést alátámasztja egy, a szerkesztőségünkhöz eljutott, eredetileg fiatal teniszezők szüleinek szóló e-mail is, amelyben arról értesítették őket, hogy a gyerekeknek nem kell mintát adniuk a külföldi utazáshoz szükséges PCR-teszthez, a negatív igazolás kiállításához elég a személyes adataikat elküldeni.
Ugyancsak csütörtökön a Semmelweis Egyetem (SE) is közleményt adott ki, amely szerint Merkely Béla rektor azonnali hatósági eljárást kezdeményezett és belső eljárást indított, miután kiderült, hogy az intézmény nevében több esetben úgy állítottak ki negatív PCR-leletet a Magyar Tenisz Szövetség tagjai számára, hogy mintáikat a laborjuk nem vizsgálta. Az SE felfüggesztette a leleteken szereplő orvost a munkavégzés alól és visszavonta azt az engedélyt is, amely alapján az MTSZ keretorvosaként dolgozhatott.
Az ügy furcsasága, hogy bár az MTSZ csütörtökön azt írta, az azt megelőző 48 órában értesült esetleges hamis PCR-igazolások kiállításáról, a később fegyelmi eljárás alá vont főtitkár, Sütő Csilla azt nyilatkozta a 24.hu-nak: a szövetség által megbízott válogatott keretorvos és egészségügyi vezető szerződését már január 14-én,
a gyanú felmerülésekor közös megegyezéssel saját hatáskörében megszüntette.
Pénteken lapunknak egy, a szövetség vezetéséhez közeli forrás határozottan azt állította, hogy valóban csak azon a héten értesült az ügyről. Azt is hozzátette, furcsának találja, korábban miért nem volt senki – így szülők sem –, aki jelezte volna, hogy ilyen módon jutottak negatív teszthez.
Másfél éve irányít Lázár
Lázár János fideszes országgyűlési képviselő, korábbi kancelláriaminiszter 2020 júliusának végén lett a teniszszövetség elnöke. Egyetlen ellenfele volt, Markovits László Vasas-elnök – aki aztán az MTSZ alelnöke lett –, s 156 igen szavazattal, két érvénytelen voks mellett választották meg. Lázár azt megelőzően arról nyilatkozott, hogy személyesen Orbán Viktor miniszterelnök kérte fel a feladatra.
Az akkoriban Szűcs Lajos fideszes parlamenti képviselő vezette szövetségnél azért kellett tisztújítást tartani, mert májusban lemondott az elnökség mind az öt tagja, miután tudomásukra jutott: a szervezet 4 milliárd forintos hiányt halmozott fel. Az MTSZ azóta több ügyben is eljárást indított két korábbi főtitkár, Richter Attila és Juhász Gábor ellen.
Az anyagi helyzet rendezésére Lázár érkezése óta a kormány előbb 3,9 milliárd, majd 800 millió forinttal támogatta meg a szövetséget.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.