Ana Brnabic támogatja Novak Djokovicot, de az oltásellenességével nem ért egyet.
Különengedélyt kapott az ausztrál teniszszövetségtől, a bíróság pedig visszaadta a vízumát, Novak Djokovic azonban még mindig adós a magyarázattal: ha december 16-án pozitív lett a koronavírustesztje, másnap miért vett részt nyilvános eseményeken Belgrádban. Ha a szerb teniszező annak ellenére hagyta el az otthonát, hogy tudott a pozitív teszteredményről, akkor világos, hogy megsértette a szerbiai járványügyi szabályokat – mondta a BBC-nek Ana Brnabic szerb miniszterelnök.
Ha valaki pozitív, izolációba kell vonulnia. Nem tudom, hogy pontosan mikor kapta meg vagy látta az eredményt, van itt némi bizonytalanság... a választ erre csak Novak tudja megadni – fogalmazott a kormányfő. Erről eddig nem beszélt Djokovic, sőt, családjának magyar idő szerint hétfő délután tartott sajtótájékoztatóját is akkor rekesztették be, amikor az egyik újságíró erről kérdezett volna.
Djokovic szabad, de még nincs vége az ügyének
A BBC beszámolója szerint a szerb szabályok szerint a koronavírus-fertőzötteknek 14 teljes napot kell izolációban tölteniük. Ez az időszak csak akkor rövidülhet le, ha az érintett PCR-tesztje időközben negatív lesz. Brnabic azt mondta, ha bebizonyosodik, hogy a férfi világranglistát vezető teniszsztár vétett az előírások ellen, konzultál majd az illetékes hatóságokkal és egészségügyi szakértőkkel, akik a szabályok betartásáért felelnek.
A miniszterelnök Szerbia egyik nagy bajnokaként hivatkozott Djokovicra, akinek reményei szerint megengedik majd, hogy játsszon a jövő hétfőn, Melbourne-ben kezdődő ausztrál nyílt teniszbajnokságon. Hozzátette viszont, hogy nem ért egyet a sportoló oltásellenes álláspontjával, mondván, a világjárványra a vakcinák jelentik az egyetlen hatékony választ.
Kiállunk Novak mellett... ugyanakkor kimondjuk, hogy az ország és az én számomra miniszterelnökként a védőoltás fontos – fogalmazott Ana Brnabic.
A 20-szoros Grand Slam-győztes teniszező múlt szerdán érkezett Melbourne-be, majd a repülőtéren órákon át várt a hatóságok döntésére arról, hogy beléphet-e az országba. Előzőleg még arról szóltak a hírek, hogy az Australian Open szervezői akut egészségi problémájára hivatkozva különengedélyt adtak neki az induláshoz, mindezt annak ellenére, hogy nincs beoltva a koronavírus ellen, bár ez feltétele a részvételnek. Az év első GS-tornájának otthont adó Victoria állam hatósága azonban megtagadta a belépést a játékostól, majd eldőlt, hogy nem kap vízumot, mert „nem szolgáltatott elegendő bizonyítékot arra, hogy teljesíti a belépéshez szükséges előírásokat”.
Hétfőn Djokovic az ausztrál szövetségi bíróság döntése nyomán elhagyhatta a számára kijelölt karanténszállodát és visszakapta a vízumát is. A törvényszék azzal magyarázta az ítéletét, hogy a szerb sportoló belépési engedélyének visszavonása „indokolatlan” volt. Ausztrál sajtóértesülések szerint a végső döntést Alex Hawke bevándorlásügyi miniszter hozza meg, egyedül neki van lehetősége arra, hogy a következő napokban kiutasítsa a szerb sztárt az országból.
Ügyében az ausztrál kormányzati iroda keddi tájékoztatása szerint telefonon egyeztetett Brnabic és kollégája, Scott Morrison. Az AAP ausztrál hírügynökség arról számolt be, hogy a két kormányfő „konstruktív megbeszélést” folytatott. Morrison hangsúlyozta, hogy Ausztrália határvédelmi politikája a koronavírus-járvány idején „nem diszkriminatív”, de fontos szerepe van az ország lakosságának védelmében. A kormányfők megállapodtak abban, hogy összeköttetésben maradnak és tovább erősítik az országok közötti kétoldalú kapcsolatot.
Hétfőn különböző weboldalakon és a közösségi médiában olyan fotók és videók jelentek meg, amelyek állítólag bizonyítják, hogy a Monacóban élő Djokovic az ausztráliai utazását megelőző 14 napban Szerbiában és Spanyolországban is tartózkodott, miközben ő nemmel felelt arra a kérdésre, hogy a melbourne-i útját megelőző 14 napban járt-e külföldön.
Djokovic nincs beoltva, és az is kiderült, miért nem engedték be Ausztráliába
A The Guardian megszerezte a teniszező éjféltől egészen reggel háromnegyed nyolcig tartó reptéri vitájának leiratát, amely sok kérdésre választ ad.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.