A szerb teniszsztár fellebbezett vízumának visszavonása ellen, most a bírói meghallgatásra vár Melbourne-ban.
Egy kiutasítottak számára fenntartott melbourne-i hotelben várakozik Novak Djokovic, az ausztrál nyílt teniszbajnokság kilencszeres győztese, akitől a hatóságok szerdán megtagadták a belépési engedélyt.
A húszszoros Grand Slam-bajnok helyi idő szerint éjfél előtt szállt le a melbourne-i Tullamarine reptéren, majd órákon át a hatóságok döntésére várt, hogy beléphet-e az országba. Előzőleg az Australian Open szervezői meg nem nevezett akut egészségi problémájára hivatkozva
különengedélyt adtak neki az induláshoz annak ellenére, hogy vélhetően nincs beoltva koronavírus-fertőzés ellen.
Az év első GS-tornájának otthont adó Victoria állam hatósága azonban megtagadta a belépést Djokovictól, majd eldőlt, hogy nem kap vízumot, mert „nem szolgáltatott elegendő bizonyítékot ahhoz, hogy teljesíti a belépéshez szükséges előírásokat”. Ügyvédei fellebbeztek a határozat ellen. Anthony Kelly bíró közölte, hogy pénteken reggel tart meghallgatást a felek számára, így a világelső még egy éjszakát biztosan Melbourne-ben tölt. Ausztrál sajtóértesülések szerint várhatóan csak hétfőn kerül sor a meghallgatásra.
Djokovic, aki korábban oltásszkeptikus kijelentéseket tett, magánélete védelmére hivatkozva nem hozta eddig nyilvánosságra, hogy beadatta-e magának valamelyik vakcinát. Különengedélyének híre élénk tiltakozást váltott ki Ausztráliában, ahol korábban és jelenleg is szigorú járványellenes intézkedésen vannak érvényben annak ellenére, hogy a 16 év feletti lakosság 90 százaléka már két oltást kapott a koronavírus ellen.
Szerbiában óriási felháborodás fogadta, hogy a nemzeti hősként tisztelt sztárt nem engedték be Ausztráliába. Nyilatkozott az ügyben Aleksandar Vucic elnök is, aki szerint az egész ország Djokovic mögött áll, és a szerb hatóságok mindent megtesznek azért, hogy „mihamarabb befejeződjön a világ legjobb játékosának a zaklatása”. A Kurir című napilap „minden idők legnagyobb sportbotrányáról” írt, míg az Informer címlapján a vezércikk címe „Botrány és szégyen: Novakot őrizetbe vették Melbourne-ben”.
A már ugyancsak az ausztrál nyílt tenisztorna helyszínén tartózkodó korábbi világelsőt, Rafael Nadalt is kérdezték a Djokovic körül kialakult helyzetről. A spanyol játékos arról beszélt, hogy bár nem ismeri az ügy minden részletét, normálisnak gondolja, hogy Ausztráliában sokakat frusztrál az ügy, hiszen sokan és sokat szenvedtek a járvány két éve alatt, a szigorú lezárások miatt pedig sokaknak nem volt lehetőségük hazatérni sem.
„Én hiszek abban, amit az orvostudomány ismerői mondanak: ha ezek az emberek azt mondják, hogy be kell oltatnunk magunkat, akkor be kell oltatnunk magunkat” – jelentette ki. Emlékeztetett arra, hogy maga is elkapta a fertőzést, és azt is elárulta, hogy két oltást kapott. „Aki ezt megteszi, az probléma nélkül játszhat itt, ez teljesen világos” – tette hozzá.
Szerinte a világ már eleget szenvedett ahhoz, hogy az emberek ne kövessék a szabályokat, ennek ellenére azt nem mondta ki, hogy bátorítaná Djokovicot az oltás beadatására. „Mindenki tegye azt, amiről úgy érzi, hogy jó neki. Szabályok azonban vannak, és ha nem valaki nem akarja a védőoltást, gondjai akadhatnak.”
Amikor arról kérdezték, együttérez-e szerb ellenfelével, azt felelte: ha Djokovic akart volna Ausztráliában játszani, nehézségek nélkül megtehette volna. „Meghozta a saját döntéseit, ezt mindenki szabadon megteheti, de ezeknek vannak következményeik. Nekem sem tetszik ez a helyzet, és valahol sajnálom őt. Ugyanakkor tudom, hogy már hónapokkal ezelőtt ismerte a részvételi feltételeket, mégis egyéni döntést hozott.”
Nem kapott vízumot Djokovic, úgy tűnik, lemarad az AusOpenről
A teniszező órákig várt a melbourne-i repülőtéren, hogy döntsenek az ügyében. Most úgy néz ki, hogy el kell hagynia Ausztráliát, de a jogászai fellebbeztek.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.