November 19-től tilos az „ocsmány káromkodás” a Groupama Aréna D1-es és D2-es családi szektoraiban, a szombati meccsen pedig úgy tűnt, ezt a közönség oda jegyet váltó része valóban be is tartja. Ám a szektorok nincsenek hermetikusan leválasztva a többitől, a biztonsági őrök nem figyelik a káromkodókat, így egészen komikus helyzetek is kialakulnak a kíváncsiságtól tágra nyílt szemű 6–12 évesek szüleikhez intézett kérdései miatt.
A dermesztően hideg szombati délutánban már két óra körül sokan zöld-fehér sálat-sapkát-maszkot viseltek a KÖKI terminálon, a hármas metrót pótló busz megállójában. A busz – bár sűrűn jár – késett, a sztorizás pedig gyorsan beindult. A focit kevéssé ismerő utasok számára is hamar kiderülhetett a sörtől és cigarettától karcos hangú férfiak beszélgetéséből, hogy a 2021-es naptári évben a Ferencváros focicsapata még nem tudta legyőzni a felcsúti Puskás Akadémiát: januárban és áprilisban is csupán 1-1-re futotta. Na, de majd most!
A Népligetig gyorsan döcög a busz, a zöld-fehér tömeg pedig onnan vált igazán függővé: vastagon felöltözött gyerekeiket kézen fogva vezetgető szülők, az aluljáróban szinte vágható füstben kedélyesen beszélgető öreg fradisták… Ha nem nézi valaki a versenynaptárt, akkor is ránézésre meg lehet mondani, hogy a Ferencváros nagy meccsre készült szombaton. Annál is inkább, mert a Puskás Akadémia bántóan megközelítette a címvédésre készülő Fradit a tabellán: míg a Fradi 32 ponttal őrzi az elsőségét az NB1-ben, mindössze öt ponttal lemaradva lohol mögötte a Kisvárda és a Puskás.
A Ferencváros–Puskás Akadémia mérkőzésre azért látogattam ki, mert a hazai csapat november 19-én gyakorlatilag betiltotta a káromkodást a családi szektorában és kíváncsiak voltunk arra, hogy mindez hogyan működik a gyakorlatban. A szabályozás értelmében a Groupama Aréna D1-es és D2-es szektorában tilos
- a trágár, obszcén kifejezések használata,
- az ocsmány káromkodás,
- a közösségellenes magatartás,
- a fenyegető, agresszív, kötekedő és egyéb megbotránkoztató megnyilvánulás,
- a kiskorúak erkölcsi, érzelmi fejlődésére károsan ható egyéb magatartás, vagy megnyilvánulás.
A családi szektorba jegyet venni egy procedúra. Ha az ember elhatározza, hogy márpedig ő a gyerkőccel szeretné megnézni a zöld-fehérek egy hazai meccsét, elsőként magának kell kiváltani az A-típusú szurkolói kártyát (ez kapásból ezer forint, meccsnapon 1500), majd ezzel regisztrálva kell megvennie a saját és gyermeke jegyét az említett szektorban. Figyelem: hat év felett a gyermeknek is kötelező a szurkolói kártya, bár igaz, hogy őket beléptetéskor nem kötelezik vénaszkennelésre. (Ezt lehet megkerülni a B-középre kiváltható B-típusú szurkolói kártyával, de ezzel a kártyával a drukkerek nem vehetnek jegyet más szektorokba.)
Gyerek híján a rendszer nem is engedne jegyet foglalni a D1–D2-szektorokba, ahová egyébként 3400 forintért ülhet be egy ember, szemben például a D3-as szektor 3900 forintos jegyárával.
A családi szektorok nincsenek sehogy elválasztva a „nem családi”, vagyis a korántsem káromkodásmentes szektoroktól. Sőt: csupán egy lépcső választja el egymástól őket. A szombati mérkőzésre a konstans mínusz három-négy fok ellenére több család is jegyet váltott. A családi szektor ugyan nem volt tele, de ránézésre a helyek hetven százaléka megtelt 6–12 éves gyerekekkel és szüleikkel. A Ferencváros pedig láthatóan épít is a családi szektorra: a mérkőzés első perceiben a Mikulás, az utolsó percekben a Fradisas jelent meg ajándékokat osztogatva és egy közös szelfi ígéretével kecsegtetve a fiatalokat, zajos sikert kiváltva ezzel körükben.
De mivel a szektor nincs hermetikusan leválasztva a többitől, így arról sincs szó, hogy a játékvezető képességeit, valamint a Puskás játékosainak durvább belépőit kommentáló hangosabb szurkolói beszólások teljesen elkerülnék a fülünket. Így amikor a tizedik percben a felcsúti Szolnoki Roland durván csúszott be Eldar Civicnek, és egy sárgával megúszta, egy felharsanó szurkolói gyorsértékelést hallva egy pár sorral mellettünk ülő, ránézésre tíz körüli fiúcska nehéz kérdéssel hozta kellemetlen helyzetbe édesanyját: „Anyu, az mit jelent, hogy a ne csak sárgát adj neki, baszomanyád?”. Az anyuka mindenesetre ott helyben nem fogott hozzá a magyarázathoz.
Ugyanez a kisfiú kapta fel a fejét – velem egyetemben – amikor több szurkoló is hangos dehonesztáló bekiabálásokkal illette a felcsúti csapat tulajdonosát és Orbán Viktor kebelbarátját, Mészáros Lőrincet. A bíró valóban véleményes eseményeket hagyott a pályán retorzió nélkül, erre pedig a szurkolók közül páran olyan megjegyzéseket eresztettek el, hogy „Lőrinc ezért mennyit fizetett, te f...ó?!”, meg hogy „Viktorcsapat, baszki, persze, hogy nem lehet ellenük nyerni”. Ennél is jobban meglepett, amikor a kisfiúnak az anyuka annyit mondott, hogy „Lőrinc olyan, mint egy földesúr, aki elveszi azt, ami nem az övé”.
A fiatalokat azonban szemlátomást sokkal jobban érdekelte a mérkőzés, mint a felettük, a családi szektoron kívül ülők bekiabálásai. Aissa Laidouni (Ferencváros) 31. percben beszerencsétlenkedett góljánál a gyerekek egymás nyakába ugorva ünnepeltek, a Puskás ötvenedik percben rúgott – amúgy ügyes – egyenlítő góljáról viszont sokan lemaradtak, a családi szektorok büféje ugyanis ekkor már egyre hívogatóbbá vált sokak számára. A büfé kínálata ránézésre nem tér el sokban a Groupamában található többi létesítményétől, a célközönség más: míg a többi szektorban a sör fogy hektószámra, a D1 és D2 szektorok közönsége inkább a friss pattogatott kukoricára és a meleg teára volt kiéhezve.
A családi szektor közönsége érezhetően főleg olyanokból áll, akik jól ismerik a hazai játékosokat, és esetleg ők maguk is a klub utánpótlásában rúgják a bőrt. Nekik szólt a második félidő elején a kapuba érkező Dibusz Dénes (Ferencváros) kapusának mosolygó integetése, amire bősz zászlólengetés és gyerekhangú éljenzés volt a válasz.
A családi élmény pedig teljesnek tűnt akkor is, ha a pályán zajló játék hagyott kívánnivalót maga után. A Ferencvárosnak érdemi támadójáték híján nem sikerült még három-négy gólt berámolnia a Puskás kapujába, a Puskás pedig a játékidő első ötven percében szinte nem tudott szabályos szerelést sem bemutatni. Ennek a 65. percben meg is lett az eredménye: Szolnoki Roland megkapta azt a pirosat, amit már a tizedik percben meg kellett volna. A szükségtelenül durva játékra pedig a gyerekek is reagáltak: volt, aki szüleire sandítva, majd kezéből megafont formálva bazmegolt be a pályára (talán azt hitte, mellette ülő ősei így nem hallják, de tévedett: apjától taslit kapott a káromkodásért), azonban a legmókásabbak azok a kisfiúk voltak, akik Szolnoki felé azt kiabálták, hogy feljelentik, ha még egyszer így szabálytalankodik.
Ha el tudunk tekinteni a pénzünkért kapott játék színvonalától, akkor mindenképpen jó családi program kimenni meccset nézni még a fagyoskodás ellenére is a Ferencváros budapesti stadionjába. A családi szektorban tehát tapasztalataink szerint szinte maradéktalanul betartották az új szabályt, igaz, sok szülő feltehetően eleve tartja a száját, amikor a gyerekével van. Hangos szót hallani, de olyan ocsmányságokat, amiket a Kubatov Gábor vezette klub szép lassan kiszorítani igyekszik legalább a D1–D2 szektorokból, tényleg nem hallhatók. Azonban arra senki ne számítson, hogy a szép számmal jelenlévő biztonsági őrök bárkit is kivezetnének azért, mert elereszt egy cifrát adott helyzetben. Az őröknek csupán jelezni lehet, ha valaki ilyet hall és nagyon zavarja, ők csak ekkor fognak intézkedni. De ilyenre szombaton nem láttunk példát.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.