Zakia Kudadai és Husszein Raszouli Franciaországon keresztül érkezett Tokióba.
Miután a tálibok megszállták Afganisztán fővárosát, Kabult, kérdésessé vált, hogy az ország két paralimpikonja, Zakia Kudadai és Husszein Raszouli részt tud-e venni a tokiói sporteseményen. A szervezőbizottság bízott abban, hogy egy „globális hadműveletben” sikerül kijuttatni őket Kabulból, ezért felvonultatták az afgán zászlót a megnyitón.
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság azt közölte, hogy a versenyzők szombaton kora este végül megérkeztek Tokióba, miután megatív mintát adtak a Japánba való belépéshez szükséges koronavírusteszten.
Craig Spence a szervezt szóvivője a BBC-nek azt mondta, a sportolók fogadása rendkívül érzelmes volt, „sokan sírtak a teremben”. Az eddig titokban tartott akcióról most kiderült, hogy a két sportolót először Franciaországba menekítették.
A 23 éves taekwondós Kudadadi lesz az első afgán nő, aki részt vesz egy paralimpián, csütörtökön a 49 kilogrammos súlycsoportban fog versenyezni. A 24 éves Raszouli az eredeti tervek szerint 100 méteres síkfutásban indult volna, de arról a versenyszámról lekésett, így távolugrásban fog indulni kedden. A tokiói paralimpiai szeptember 5-ig tart.
Megnyílt a paralimpia, Afganisztán zászlaját is körbevitték
A tálibok kezére került ország versenyzői nem indulhatnak. A magyar színeket 37 versenyző, illetve egy ugyancsak sportolói státusban lévő kerékpáros kísérő, azaz guide képviseli.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.