Sport 2021. július. 30. 03:30

A vártnál nehezebben nyert a női vízilabdacsapat, Cseh László befejezte a karrierjét - percről percre a tokiói olimpiáról

Szépen zárta pályafutását Cseh László, Telegdy Ádám is nagyot úszott, Milák Kristóf pedig ismét döntőzni fog.

Tokió 2020
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Lezárjuk mai közvetítésünket, köszönjük, hogy velünk tartottak.

Szombaton is megéri követni az olimpiát a hvg.hu-val. Mutatjuk azokat a programokat, ahol a magyar indulókra érdemes figyelni:

  • A 200 méteres pillangóúszásban győztes Milák Kristóf szombaton 100 méteren is célba veszi az aranyérmet a tokiói olimpián. A Budapesti Honvéd SE 21 éves bajnoka a pénteki elődöntőben olimpiai csúccsal nyerte futamát, a rekord azonban nem élt sokáig, ugyanis a világcsúcstartó amerikai Caeleb Dressel néhány perccel később még nála is gyorsabb volt. A finálé várhatóan a két világklasszis különpárharcát hozza majd.
  • Az atléták közül Kozák Luca lesz érdekelt szombaton, akinek a célja 100 méter gáton, hogy egyéni csúccsal bejusson a döntőbe.
  • A női kézilabda-válogatott negyedik csoportmérkőzésén a spanyolokkal találkozik, Elek Gábor szövetségi kapitány - három vereséggel álló - csapatának már csak matematikai esélye van a negyeddöntőbe jutásra, de ahhoz, hogy ez megmaradjon, le kell győznie világbajnoki ezüstérmes riválisát.
  • A férfi vízilabdázókra ezúttal az amerikai csapat vár, Märcz Tamás együttese biztosíthatja helyét a negyeddöntőben, amennyiben a többi eredmény a papírformának megfelelően alakul.
  • A vitorlázóknál Finndingiben hat futam után a harmadik helyen álló Berecz Zsomborra újabb két futam vár.
  • Sportlövészetben Mészáros Eszter a kisöbű szabadpuska 3x40 lövéses összetett versenyében lesz érdekelt, míg triatlonban a magyar vegyes váltó áll rajthoz.
  • A vívóknál a női kardcsapat a negyeddöntőben a dél-koreaiakkal kezd.

  • Pétervári-Molnár Bendegúz tizedik helyen végzett az egypárevezősök között.
  • Milák Kristóf olimpiai rekorddal jutott be a 100 pillangó döntőjébe, Szabó Szebasztián nem lesz ott.
  • Telegdy Ádám ötödik lett 200 háton.
  • Cseh László élete utolsó versenyén hetedik lett 200 vegyesen. Micsoda karrier!
  • Bartha-Kéri Bianka kiesett 800 méteres síkfutásban.
  • Burián Katalin nem jutott be a 200 méter hát döntőjébe.
  • Koroknai Máté kiesett a 400 méteres gátfutás előfutamán.
  • Major Veronika 35. sportpisztolyban.
  • Érdi Mária a Laser Radial hajóosztályban 13. helyen végzett vitorlázásban.
  • A szintén vitorlás Vadnai Benjámin 18. lett.
  • Japán-Magyarország csoportmeccsel folytatódott a női vízilabda, 17-13-ra nyert a csapat,
  • A délutáni úszó előfutamokon, Lobanovszkij Maxim kiesett, Gyurta Gergely, Kalmár Ákos és a férfi vegyes váltó döntőbe jutásáért szurkolhatunk még,
  • A súlylökő Márton Anita pedig nem jutott döntőbe.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Az úszó Telegdy Ádám 200 méter háton elért ötödik helye volt a legjobb magyar eredmény pénteken a tokiói olimpián.

A Kőbánya SC versenyzője remek úszással rukkolt elő, ugyanis két századdal megjavította egyéni legjobbját, 1:56.15-ös idejével nem sokkal maradt el a negyedik helytől. A dobogóra azonban nem volt esélye, mert a győztes orosz Jevgenyij Rilov, valamint a címvédőként indult amerikai Ryan Murphy, illetve a brit Luke Greenbank kiemelkedett a mezőnyből.

A másik pénteki döntős magyar, a profi sporttól ezzel az úszásával visszavonuló Cseh László 200 méter vegyesen a hetedik idővel csapott célba. A 35 éves versenyző - aki ebben a számban 2008-ban Pekingben ezüst-, 2012-ben Londonban bronzérmes volt - erősen kezdett pillangón és háton, mellen visszaesett a hetedik helyre és végül itt csapott a célba.

A 200-on olimpiai bajnok Milák Kristóf 100 méter pillangón a második legjobb idővel kvalifikált a szombati döntőbe, ugyanitt Szabó Szebasztián 14. lett. Nem jutott fináléba női 200 háton Burián Katalin, férfi 50 gyorson Lobanovszkij Maxim a 26., 1500 gyorson Gyurta Gergely a 15., Kalmár Ákos a 22. lett.

A 4x100 méteres férfi vegyesváltó a 13. helyen zárt.

Elkezdődtek az atlétikaversenyek is Tokióban, ahol az öt évvel ezelőtt Rióban bronzérmes súlylökő, Márton Anita alig fél évvel gyermeke születése után 17,59 méterrel 21. lett, így lemaradt a döntőről. Női 800 méteren Bartha-Kéri Bianka a 33., férfi 400 gáton Koroknai Máté a 26. helyen végzett.

Az evezősöknél Pétervári-Molnár Bendegúz férfi egypárban a B döntőben negyedik, összességében a tizedik helyen zárt.

Két magyar versenyző számára véget értek a vitorlázóversenyek: férfi Laser Standardban Vadnai Benjamin a 18., női Laser Radial Érdi Mária a 13. lett.

A női sportpisztolyosok között Major Veronika 35. lett, míg a női vízilabdázók küzdelmes mérkőzésen 17-13-ra legyőzték Japánt, így biztosították negyeddöntős szereplésüket, és egy lépésre kerültek a csoportgyőzelemtől. (MTI)

Selemon Barega szerezte meg az atlétikai versenyek első aranyérmét a tokiói olimpián, az etióp futó 27:43.22 perccel nyert 10 ezer méteren.

Az elmúlt két játékokon duplázó (5000 és 10 ezer m) brit Mohamed Farah távollétében 2012 óta először új bajnokot avattak a számban. Nagy biztonsággal meg lehetett jósolni, hogy az ugandai-etióp-kenyai "csapatversenyből" kerül ki majd a győztes. A legnagyobb esélyesnek a világbajnok Joshua Cheptegei számított, aki a duplázást vette célba. A 24 éves ugandai atléta tavaly mindkét távon megdöntötte a világcsúcsot: 5000 méteren 12:35.36 perccel ért célba, két hónappal később 26:11.00 perc alatt teljesítette a 10 ezer métert.

Kihívói között ott volt honfitársa, az idén leggyorsabb Jacob Kiplimo, aki 20 évesen a második olimpiáján indult. Az etióp különítményt Selemon Barega és Yomif Kejelcha, az 5000 és a 10 ezer vb-ezüstérmese vezette. A kenyaiakat az motiválhatta, hogy ezen a távon a férfiaknál 1968 óta nem nyertek ötkarikás játékokon.

Az élmezőny az esélyesekkel egészen 9000 méterig együtt haladt, így az utolsó két körre maradtak az izgalmak. Az utolsó 400-at Barega vezette fel, aki ritmust váltott és ellépett a többiektől. Csak a két ugandai tudta üldözőbe venni, de az etióp futó előnye kitartott a célig.

Janurik Kinga helyére Szikora Melinda került be a magyar női kézilabda-válogatott keretébe a tokiói olimpián. Az ötkarikás játékok honlapja szerint a Ferencváros kapusát sérülés miatt kellett lecserélni.

A magyar együttes a csoportkörben a francia, a dél-amerikai kontinensbajnok brazil, majd a címvédő orosz válogatottól is kikapott. A Siófokról idén nyáron a német Bietigheim csapatához igazolt Szikora szombaton a világbajnoki ezüstérmes spanyolok ellen mutatkozhat be az olimpián.

A magyar válogatott keretében ez a második csere a japán fővárosban: az első csoportmeccs után az irányító Kovacsics Anikót a beálló Helembai Fanny váltotta.

Az idén wimbledoni bajnok horvát kettős a pénteki fináléban honfitársaikat, Marin Cilicet és Ivan Dodigot győzte le döntő rövidítésben.

Eredmények:

férfi páros, döntő: Nikola Mektic, Mate Pavic (horvát)–Marin Cilic, Ivan Dodig (horvát) 6:4, 3:6, 10-6 – döntő rövidítés

korábban:

a 3. helyért: Marcus Daniell, Michael Venus (új-zélandi)–Austin Krajicek, Tennys Sandgren (amerikai) 7:6 (7-3), 6:2

Nem jutottak döntőbe a magyarok 1500 méter gyorson a tokiói olimpia úszóversenyén: Gyurta Gergely a 15., Kalmár Ákos a 22. helyen zárt a leghosszabb medencés számban pénteken.

Gyurta 15:01.85, Kalmár 15:17.02 perccel ért célba, mindketten messze elmaradtak egyéni legjobbjuktól.

A címvédő ausztrál csapat a negyeddöntőben búcsúzott a tokiói olimpia női rögbitornájától.

Az ausztrálok a Fidzsi-szigetek válogatottjától kaptak ki szoros csatában, 14-12-re.

Bejutott ugyanakkor az elődöntőbe a világbajnok Új-Zéland, amely az oroszokat győzte le simán.

A négy között Új-Zéland–Fidzsi-szigetek és Nagy-Britannia–Franciaország párharcot rendeznek szombaton, és ekkor kerül sor a bronzmérkőzésre, valamint a fináléra is.

A férfiaknál a Fidzsi-szigetek válogatottja nyerte a szerdai döntőt, így megvédte címét.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) égisze alatt működő Nemzetközi Tesztelő Ügynökség (ITA) pénteki bejelentése szerint 150 ország több mint 2240 sportolóját ellenőrizték, a tesztek felére a versenyek után, a másik felére versenyen kívül került sor.

A legtöbb ellenőrzést a kerékpározók, a súlyemelők, az úszók, az evezősök és az atléták, illetve az amerikai, a kínai, az ausztrál, a brit és a házigazda japán sportolók körében végezték el.

Az ITA egyelőre nem közölte, volt-e már pozitív eset a jövő vasárnapig tartó ötkarikás játékokon.

A nyolcaddöntőből indult, így a mezőnyben egyedüliként négy asszót vívott ázsiai együttes a negyeddöntőben a címvédő, első kiemelt franciákat győzte le, majd a koreaiak ellen vívta ki a döntőbe jutást. Itt a fináléba ugyancsak meglepetésre bekerült, hetedikként rangsorolt oroszokkal találkoztak és végig vezetve diadalmaskodtak.

A japánok történetük első olimpiai aranyérmét nyerték vívásban, korábban kétszer, 2012-ben Londonban a férfi tőr csapatversenyben, valamint 2008-ban Pekingben, Ota Juki révén a férfi tőr egyéni küzdelmeiben végeztek a második helyen.

Ez volt a japán küldöttség 17. aranyérme, ami már jobb, mint az eddigi rekordot jelentő, 1964-es, ugyancsak Tokióban szerzett 16 első helyük.

A bronzérmet a dél-koreaiak szerezték meg, akik nagy csatában győzték le a kínaiakat.

A címvédő franciák végül ötödikek lettek, míg az öt éve ezüstérmes olaszokat az oroszok győzték le a legjobb nyolc között.

A Rióban harmadik magyarok nem szereztek kvótát a párbajtőrözők csapatversenyére.

párizsi olimpia 2024