Sport hvg.hu 2021. július. 05. 21:00

Legyőzte mumusát Fucsovics Márton, ami innen jön, már jutalomjáték

A karrierje leginkább egy menetre hasonlít a hullámvasúton, a nagy pofonok után mindig fel tudott állni Fucsovics Márton. Korábbi sikere helyszínén, Wimbledonban olyat vitt véghez, ami hosszú évtizedek óta nem sikerült magyar teniszezőnek.

„Remélem, nem játszom veled többet idén” – vetette oda Fucsovics Márton Andrej Rubljovnak a március közepi dubaji nyílt teniszbajnokságon, amikor veresége után lesétált a pályáról. Néhány hónapon belül az volt a harmadik verseny, amelyen az orosz legyőzte, de a negyedik, amikor továbbjutott vele szemben – a magyar Dohában visszalépett a mérkőzésüktől. Aztán a szezon első ATP 1000-es megmérettetésén, Miamiban is összekerültek a 32 között, és megint Rubljov bizonyult jobbnak. Sokan már a mumusaként emlegették.

Hétfőn Wimbledonban azonban megtört az elátkozott sorozat, és az eddig remeklő, a világranglista 48. helyén álló magyar 2 óra 44 perc alatt 6:3, 4:6, 4:6, 6:0, 6:3-ra múlta felül a 7. helyre rangsorolt, 5. helyen kiemelt riválisát, és jutott a legjobb nyolc közé, Grand Slam-tornán pályafutása során először. Nem is akárhogyan.

Nagyszerűen kezdett, azonnal brékelt, és mivel adogatóként végig magabiztos és taktikus volt, a szett végére előnybe került. A második szettre magára talált az orosz, fogadóként egyre hatékonyabban játszott, és 1:1-nél el is vette Fucsovics szerváját. A magyarnak ugyan 2:3-nál négy bréklabdája volt, de Rubljov nagyszerű szervákkal mindet hárította, majd kiegyenlített. A harmadik szettet megszakító néhány perces esőszünet után Fucsovics adogatóként ismét magabiztos volt, de mivel Rubljov is alig hibázott szervát, 4:4-ig fej fej mellett haladtak. Akkor a magyar négyet rontott, ellenfele pedig kihasználta a megingását, és fordított.

A negyedik szett elején Fucsovics rögtön el tudta venni Rubljov adogatását, és mivel az orosz rengeteget hibázott, játékot sem veszítve besöpörte a játszmát. A döntő felvonás sorozatban a hetedik, a nyolcadik, majd a kilencedik megnyert Fucsovics-játékkal kezdődött, miközben Rubljov csak kereste korábbi önmagát. A magyar 3:0-s vezetését követően az orosz előbb hozta a saját adogatójátékát, majd brékelt, egyenlíteni azonban nem tudott, mert adogatóként megint gyengén teljesített. Fucsovicsnak így még két szervajátékra volt szüksége a sikerhez: az elsőt könnyedén hozta, a másodikban azonban az utolsó pontig egyetlen első adogatása sem volt jó, így Rubljov bréklabdáig is eljutott. Fucsovics ezt egy hosszú labdamenetben hárította, meccslabdához jutott, majd egy testre menő első szervával megnyerte a meccset.

Talán nem túlzás azt állítani, hogy Fucsovics negyeddöntőbe jutása sporttörténeti jelentőségű. Magyar teniszező egyesben Grand Slam-tornán utoljára tizennégy éve szerepelt a legjobb nyolc között, akkor Szávay Ágnesnek sikerült ez az amerikai nyílt teniszbajnokságon. Magyar férfi teniszezővel sokkal régebben fordult elő ilyesmi: legutóbb Taróczy Balázs volt képes rá 1981-ben, tizenegy évvel azelőtt, hogy Fucsovics – akire a következő körben, szerdán a világelső Novak Djokovic vár – megszületett. Wimbledon a felnőtt mezőnyben ennél sokkal régebb óta nélkülözte egyéniben a magyar férfi játékosokat: Asbóth József 1948-ban játszott elődöntőt a brit gyepen, a profi versenyzők számára is nyitott Open 1968-as indulása óta azonban Fucsovicshoz hasonló sikert egy magyar férfi teniszező sem ért el.

„Nagyon akartam ezt a győzelmet, lassan lebontottam Rubljov ellenállását. Nem hiszem, hogy fejben erősödtem a tavaszi mérkőzéseinkhez képest, de ma én voltam jobb passzban. Nagyon nehéz megverni bárkinek, átkozottul jó játékos” – nyilatkozta a győztes az MTI-nek. Arról már a Nemzeti Sportnak beszélt, hogy még nem tudja eldönteni, ez volt-e a pályafutása legnagyobb győzelme, „de hogy értékes, az biztos.

Volt némi elszámolni valónk Rubljovval."

Fucsovics erősebbnek és elszántabbnak érezte magát.

Amikor Djokovicról kérdezték, úgy felelt, nagyon jó mérkőzést vár, hiszen mindketten voltak már wimbledoni bajnokok. „A viccet félretéve: bejutottam egy Grand Slam-tornán a legjobb nyolc közé, kiadom magamból a maximumot, és akkor nincs mitől tartanom, ugyanúgy küzdeni fogok az első ponttól az utolsóig, ahogyan Rubljov ellen.”

AFP

Ismeri a wimbledoni győzelem ízét

Teljes joggal emlegette fel wimbledoni bajnoki címét a magyar játékos: tizenegy évvel ezelőtt a juniorok mezőnyében megnyerte a tornát. A döntőben a korosztályos versenyeken igen sikeres ausztrál Benjamin Mitchellt győzte le, aki legutóbb 2016-ban indult Grand Slam-tornán, a második körnél pedig sosem jutott tovább. Vele ellentétben Fucsovics képes volt a felnőttek mezőnyében is sikeres karriert felépíteni, még ha ez egyáltalán nem is ment könnyen. Pályafutása leginkább a hullámvasutazásra emlékeztet.

Már az sem tűnt egyértelműnek, hogy egyáltalán teniszező válik belőle: ötévesen, amikor először kipróbálta a sportot, kis híján eltanácsolták, olyan alacsony volt. Első edzője azonban láthatott benne valamit, mert jelezte a szüleinek, hogy szívesen foglalkozna vele, akár egyénileg is. Tizenegy évesen lett tagja a magyar válogatott utánpótlás-keretének, 2007-től pedig, a jobb körülmények miatt, már Németországban készült. Első nemzetközi versenyén 2008-ban vett részt, s még abban az évben, első ATP-pontja megszerzésével az 1161. helyen debütált a felnőtt világranglistán. A következő évben újra a juniorok között versenyzett, s szeptemberben a tajvani Cseng Peng Hszie oldalán megnyerte a US Open junior páros versenyét, így ő lett minden idők első magyar teniszezője, aki az amerikai kemény pályás Grand Slam-tornán nyerni tudott. 2010-ben bemutatkozott a magyar felnőtt válogatottban is, majd következett az újabb elsősége: a wimbledoni diadal. Előtte 1948-ban Vad Dezső jutott el a fináléig az angol nyílt bajnokság ifjúsági versenyében.

AFP

A következő évtől kezdve a felnőttek mezőnyében versenyzett Fucsovics, de nem volt könnyű számára az átállás. Olyannyira nem, hogy augusztusban kitették a Davis-kupa-csapatból a rossz hozzáállása és sportolóhoz nem illő életmódja miatt. A csapat kapitánya szerint az edzések helyett az éjszakai szórakozóhelyeket látogatta inkább, s amikor ezzel szembesítették, úgy felelt: ő már nem tud erről lemondani, lehet, hogy a teniszt is befejezi. Néhány hónappal később azonban valami megváltozott: Fucsovics visszakerült a keretbe, és lassacskán megkezdte az építkezést.

A top 200-ba 2013-ban jutott be, a következő évben pedig stabilan megmaradt ezen a szinten, azt követően azonban nem tudta hozni a korábbi eredményeket, így egy ponton a 275. helyre került. Ebből is felállt azonban, s 2016-ban kivívta a főtáblára jutást a US Openen, életében először. 2017-et előzetesen vízválasztónak nevezte a karrierjében, és később bebizonyosodott, hogy nagyon jól látta a saját helyzetét: júliusban már elmondhatta magáról, hogy top 100-as versenyző, ősszel pedig az ő vezetésével került 21 után újra be a világcsoport küzdelmeibe a magyar Davis-kupa-válogatott.

Az elmúlt két-három évben folyamatosan a legjobb 50 között tartják számon, a legjobb helyezését 2019. március 4-én érte el, akkor a 31. helyen rangsorolták. A tavalyi, járvány miatt felbolydult szezonban Melbourne-ben és Párizsban is a negyedik fordulóig jutott, az előbbi tornán csak Roger Federer tudta megállítani. Ki tudja, talán most képes lesz lelépni egy másik gigasztárt.

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?