Személyiségi botrány rázta meg a német és a nemzetközi futballközösséget, miután kiderült: a VFB Stuttgart 22 éves szupertehetsége, Silas Wamangituka hosszú évek óta a menedzsere árnyékában él, hamis névvel és papírokkal, kiszolgáltatva. A klub és a futballközösség a játékos mögött áll, az ügynek pedig segít feneket keríteni az az abszurd tény, hogy egy 19 éves brit YouTuber közbenjárásával az interneten kultuszhőssé nőtte ki magát valódi nevén Silas Kaptompa Mvumpa.
Silas Katompa Mvumpa a német elsőosztályú focibajnokság egyik legígéretesebb játékosa: a 22 éves kongói csatár 2019 óta erősíti a VFB Stuttgart csapatát, az idei szezonban pedig 27 tétmeccsen 13 gólt szerzett, a jó sorozatot csak egy márciusi keresztszalag-szakadás tudta derékba törni.
A támadó villámcsapás-szerűen lett a Bundesliga egyik legkelendőbb fiatalja, piaci értékét a sérülés ellenére 25 millió euróra becsülik, abszolút sikertörténetnek tűnhet, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaságból Európába érkezve néhány év alatt meg tudta vetni a lábát a legjobbak között.
Múlt kedden azonban kiderült, hogy a Silas-sztori minden, csak nem tündérmese.
A játékos ugyanis Silas Wamangituka néven vált ismertté, miután 18 éves korában a játékosügynöke megfosztotta az identitásától és szinte teljesen átvette az irányítást az Európába egyedül érkező focista élete felett.
„Hívjanak Silasnak!”
Katompa Mvumpa 2017-ben, 18 évesen érkezett a belga Anderlecht csapatához próbajátékra, ekkor még a hivatalos nevére kiállított vízummal. Felismerve a tehetségét, a klub szerette volna leigazolni a feltörekvő játékost, ehhez azonban vissza kellett volna térnie Kongóba, hogy új vízumot szerezzen a letelepedéshez.
Ekkor jött a képbe egy játékosügynök, akit Silas már otthonról ismert. A meg nem nevezett férfi a fiatal közelébe férkőzött, és meggyőzte arról, hogyha visszamegy Kongóba, nem fogják újra beengedni Európába. Az ügynök arra is rávette a világ másik végén egyedül szerencsét próbáló focistát, hogy bízza rá az ügyeit, ezzel pedig kezdetét vette egy közel négyéves elnyomó kapcsolat.
A férfi teljesen leválasztotta Silast a világról: beköltöztette a saját házába, nem adott neki hozzáférést a papírjaihoz és a bankszámlájához, fizetésének csak töredékét adta oda a focistának. Mindeközben pedig hivatalosan megváltoztatta a vezetéknevét Wamangitukára, a születési dátumát pedig 1998-ról 1999-re írta át.
A függő kapcsolatnak, mint utóbb kiderült, nem volt munkajogi előnye, hiszen Silas megkaphatta volna a vízumát, így viszont az ügynök hatalmába került az élete. A férfi állítása szerint attól félt, ha fény derült volna az igazságra, akkor az a játékos családjára is hatással lehetett volna Kongóban, így ő egészen mostanáig inkább nem szólalt fel az ügyben. A játékos identitásáról pár évvel ezelőtt ugyan megjelentek hírek a sajtóban, de az ügynöke hibátlan papírmunkát végzett, és a francia és német nemzeti futballszövetségek vizsgálatai nem találtak bizonyítékot a csalásra.
A fordulatot a Stuttgart befogadó közege és Silas a klubba vetett hite hozta. A focistának sikerült lépésről lépésre eltávolodnia az ügynökétől, és csapatában szűk körben beszélnie az őt ért sérelmekről. A klub ösztönözte a játékost és köreit, hogy tereljék jogi útra az ügyet, mindeközben a stuttgartiak elkezdték a német futballszövetségnél intézni, hogy a fiatal tehetség a történtek ellenére töretlenül folytathassa karrierjét. Az ügy kirobbanásakor klubja azon az állásponton volt, hogy Silas érvényes játékengedéllyel rendelkezett és rendelkezik, ezt pedig idővel egy új, valódi nevére szóló engedélyre cserélhetik.
"Silas továbbra is az a játékos és az a személy, aki a szurkolóink és a játékostársai szívébe játszotta magát, mióta ide érkezett Stuttgartba. Ami a névváltoztatást illeti, ő mindenekelőtt áldozat. Ennek megfelelően megvédjük őt. Nagyon tisztelem azt a tényt, hogy fiatal korában, szinte magától és a következmények ismerete nélkül merte megtenni azt a lépést, hogy tisztázza a helyzetét. Továbbra is segíteni fogunk neki, ahogyan csak tudunk. Silas a VfB család tagja. A következő szezonban is a VfB Stuttgartban futballozhat, amint felépül keresztszalag-szakadásából" - mondta akkor az üggyel kapcsolatban Sven Mislintat, a klub sportigazgatója.
És hogy miért Silas? A focista arra kérte az embereket, hogy keresztnevén, Silasként szólítsák – nem véletlen, hogy a mezén is ez állt Wamangituka helyett.
A hamis identitásért a német futballszövetség végül megbüntette a csapatot és a játékost: 30 ezer eurós bírság és 3 hónap eltiltás járt Silasnak, ezt pedig a klub és a játékos egyaránt elfogadta. Bár hivatalos információ erről nincs, úgy tűnik, a büntetés inkább csak "kötelességből" jött: az eltiltás időtartama már a nyár folyamán elkezdődött és pár héttel a Bundesliga-rajt után ér véget, a focista ez idő alatt pedig sérülése miatt amúgy sem valószínű, hogy játszhatna.
Harmincnak nézel ki, Cula!
Bár Silas az áldozat szerepét tölti be ebben az ügyben, a közelmúltban nem egy példa volt arra, hogy egyes játékosok hamis adatokkal, leggyakrabban kamu születési anyakönyvi kivonatokkal akartak visszaélni. A 2010-es években több afrikai csapat is elhasalt különböző korosztályos tornákon, miután a játékosaikról kiderült, hogy jócskán túlkorosak: 2013-ban kilenc marokkói U-17-es játékosról derült ki egy MRI vizsgálaton, hogy idősebbek, de ugyanígy jártak az elefántcsontparti, a nigériai és a szomáliai válogatottak is különböző tornákon.
Míg az európai játékosoknak általában kicsi korukig visszavezethető a teljes karrierjük, a klubcsapatok játékosmegfigyelői arra törekszenek világszerte, hogy minél fiatalabban csapjanak le a fejlődő országokban játszó tehetségekre, ebből kifolyólag komoly érdekek fűződnek ahhoz, hogy a nagy akadémiáktól messze álló játékosok fiatalnak tűnjenek.
A probléma egyébként nem kizárólag Afrikában van jelen, 2003-ban például az U-20-as vb-t nyerő brazil csapatban a 25 éves Carlos Alberto is pályára lépett, de más dél-amerikai országok, illetve még Szíria is keveredett hasonló botrányba.
WAMAN!
Silasnak az elmúlt egy, a futballtudásáért megőrülő drukkereken kívüli, alternatív szurkolótábora is létrejött, balszerencséjére épp az álnevére fókuszálva.
A 19 éves brit YouTuber, Danny Aarons abból kovácsolt magának online tőkét, hogy a Fifa 21 fociszimulátorban már-már istenként tisztelte a játékost, minden egyes látványos megmozdulása után önkívületben azt ordítva:
WAMAN!
A Fifa-rajongók körében kultuszhőssé váló, a hálószobájában időnként édesanyjával videókat készítő Aarons szlogenjét olyannyira felkapták, hogy a sráccal maga a Stuttgart csapata is felvette a kapcsolatot nemrégiben, már-már PR-munkájáért pedig egy aláírt Silas mezt küldtek neki. Sőt, a focista még a közösségi média oldalain is bekövette a fiatal brit srácot.
A Silas-ügyet viszont a játékos hamis nevére karriert építő Aarons is tisztelettel fogadta: múlt kedden külön videóban jelezte, hogy „a valaha volt legjobb játékosnak meg kell adni a neki járó tiszteletet”, a következő videójában pedig – miután gólt szerzett a focista virtuális másával – már azt ordította:
SILAS!
Kubatov Gábor: Egy afrikai országnál, meg ilyen helyeknél nyilván jobban élünk
Újévi köszöntőt tartott a Fradi elnöke, amelyben elmondta, “méregetjük, hogy az embereket mi érdekli, és a magyar embereket a futball érdekli”, valamint azt is elárulta, hogy Pascal Jansent félmilliárd forintért vásárolták ki a klubtól.