Sport Fekő Ádám - Kacskovics Mihály Béla 2021. június. 18. 22:45

Az esti rangadót mintha nem is akarta volna megnyerni senki - összefoglalónk az Eb nyolcadik napjáról

Háromból két meccs is döntetlennel zárult pénteken és ha valaki azt hitte, hogy a svéd-szlováknál már nem lesz rosszabb, annak ott volt az esti angol-skót. Napi összefoglalónk.

Európa focizik
Friss cikkek a témában

45 percig focit sem láttunk a svéd-szlovák mérkőzésen, utána is csak egy gól volt a vigasz.

Bár a svédek nagyon fogadkoztak, hogy jóval többet tudnak fociban, mint amit a spanyolok ellen mutattak (akkor 15 százalékban volt náluk a labda egy 0-0-ás döntetlennel végződő meccsen), de végül az egész eddigi Európa-bajnokság legeseménytelenebb meccse lett a Svédország–Szlovákia első félideje. A leggyengébb NB I-es meccseket idéző minőségről sokat lemond, hogy az első félidőben a két csapat összesen egy kapura tartó lövést tudott produkálni.

Svédország azt bizonyította, hogy nem csak a spanyolok miatt nem brillíroztak, Szlovákia pedig azt, hogy a csillagok megfelelő állása kellett főleg ahhoz, hogy megverjék Lengyelországot: összeszedett taktikának nyoma sem volt a játékukban.

AFP / LARS BARON

Ez a 45 perc, de úgy általában az egész meccs nagyon erős érv lehet azok számára, akik szerint a jelenlegi 24 csapatos Európa-bajnokság nem jó: nem azért, mert ennyire gyenge meccsek is kijöhetnek, hiszen eddig nem volt probléma a minőséggel, hanem inkább azért, mert Szlovákiának és Svédországnak is jó tulajdonképpen a döntetlen. Szlovákia egy ponttal már biztos továbbjutó, de Svédországnak is jó lehet a szintén továbbjutást érő harmadik helyre, ha bekkelnek.

A második félidőben némileg felpörögtek az események: főleg a svédek kezdtek támadni, a szlovák Dúbravkának többször is nagyot kellett védenie a 0-0 megőrzéséhez. A svéd oldalról főleg Isak jelentett veszélyt, a szlovákoknál általában labda sem volt.

Szlovákia a legvégén próbált mutatni valami kombinatív játékot, de a svédek jól szervezett védekezéséről simán lepattantak, így maradt az 1-0 egy olyan meccsen, amit a svédeken kívül valószínűleg senki nem élvezett különösebben.

AFP / VLADIMIR ASTAPKOVICH

A horvátok döntetleneztek, lehet, hogy búcsúznak az Eb-től

Nem tudni, hogy elég lesz-e a továbbjutáshoz az a vérrel-verítékkel kiharcolt döntetlen, amit Horvátországnak sikerült kiküzdenie a meglepően jó formában játszó csehek ellen. A meccs cseh dominanciával indult, azonban a gól nagyon sokáig váratott magára. A játék a kezdőrúgást követően azonnal felpörgött, a csehek folyamatosan helyzeteket dolgoztak ki, ám a horvát védelem egészen a 35. percig precízen tette a dolgát és elhárította az érkező labdákat.

A 35. percben azonban egy beadásnál Lovren lekönyökölte a korábban csodagólt szerző Patrick Shick-et, méghozzá olyan erővel, hogy Shick orrából patakzott a vér és percekig felkelni sem tudott. Christian Eriksen múlt szombati szívmegállása óta méginkább érthetetlen, hogy miért reagálnak ilyen lassan a játékvezetők a sérülésekre, miért kell az orvosi stáboknak több tíz másodpercet várnia arra, hogy elláthassák a fűről felkelni alig bíró futballistát.

Shick-hez is csak közel 15 másodperc után indulhattak el a cseh csapat orvosai, akik percek alatt tamponálták az orrát, azonban a vérzést nem tudták azonnal elállítani. A játékvezető rövid videóbírózás után tizenegyest ítélt és sárga lapot adott Lovrennek a könyöklésért. A horvát játékosok nem fogadták könnyen az ítéletet: hosszan ordibáltak a bíróval, aki viszont higgadtan többször is elmagyarázta nekik, hogy ítéletével szemben vitának nincs helye, ugyanúgy, ahogy a pályán a karaténak sem.

AFP

A második félidő még intenzívebb játékot hozott: kettőt is cserélt a horvát szövetségi kapitány, majd Perisic talált egy remek szóló után a hálóba már a 47. percben, ezután pedig a csehek és a horvátok is felpörögtek, a további gólok azonban elmaradtak. A pörgésnek végül a 70. perc tájékán lett meg a böjtje: mindkét csapat elfáradt és már a következő cserék sem tudták felrázni őket, a középpályán is nehezére esett mindkét félnek átverekedni magát.

Az unalom egy új szintje köszöntött be az angol-skót meccsen

Ha valaki azt hitte volna, hogy az Európa-bajnokság legrosszabb meccsének megvívására kizárólag a svédek vállalkozhatnak, akkor elég volt megnéznie az esti angol – skót mérkőzést, hogy cáfolja ezt a tételt. Pedig az egész nap erre a meccsre volt kihegyezve: nagyjából húszezer skót drukker érkezett Londonba, egész nap buliztak, mindkét csapat folyamatosan promózta, hogy győzni készülnek, a meccs óriási fütyüléssel, térdeléssel indult – vagyis volt izgalom bőven. Aztán mindez a kezdő sípszó után kiveszett belőle.

Anglia élénkebben kezdte a mérkőzést, sőt, olybá tűnt, hogy nagyon gyorsan vezetéshez is fognak jutni, de a csatársor manővereit a skót védelem nagyon könnyen átlátta és néhány perc alatt megtanultak lefülelni mindenkit: nem működött a Shaw-Mount-Sterling tengely, Harry Kane mozdulni nem tudott a 16-os vonalán belül, Phil Fodent rendszeresen visszatolták a középpályáig, az utolsó harminc percre beálló Jack Grealish pedig képtelen volt csodát tenni.

AFP / FACUNDO ARRIZABALAGA

A meccs komoly szabálytalanságokkal indult, de ezeket szerencsére a játékosok mind megúszták sérülések nélkül, még ha néhol csodával határos módon is. Viszont különösen pikáns az eredmény annak tudatában, hogy az UEFA éves ranglistáján Anglia válogatottja 2021-ben a legerősebb lett és mégsem tűnik potensebbnek, mint a tőle messze lemaradó skót csapat.

Összegezve: nem a pénteki nap lesz az, amire örökké emlékezni fogunk. Sőt, jó eséllyel már holnapra elfelejti mindenki ezt a három meccset, amin mindössze három gól született. Helyesebben az a három is csak két meccsen, hiszen mind az angolok, mind a skótok gólképtelenek voltak. Csak azt lenne jó tudni, hogy a szaksajtó által a 2021-es Eb egyik esélyesének kikiáltott angol válogatott hogyan fogja felvenni a kesztyűt továbbjutása esetén például a franciákkal.

párizsi olimpia 2024