Sport MTI / hvg.hu 2021. június. 09. 11:43

Nem bíznak a japánok az olimpiára érkező újságírókban

Sokan nem hisznek abban, hogy a járványügyi intézkedéseket be tudják tartatni a szervezők a külföldről érkezőkkel.

Tokió 2020
Friss cikkek a témában

Már márciusban bejelentették a tokiói olimpia szervezői, hogy a koronavírus-járvány miatt külföldi nézőket nem engednek be a sporteseményekre, de arról azóta is csak találgatni lehet, hogy vajon japánok ülhetnek-e majd a lelátókon. Az Asahi című lap most úgy értesült:

a szervezők egyre inkább hajlanak arra, hogy engedélyezzék a helyi szurkolók jelenlétét.

Úgy tudják, az országban egyre nagyobb átoltottság és egyre alacsonyabb esetszám miatt lehetnek engedékenyek az illetékesek. Információjuk forrását azonban nem nevezte meg a lap, a kormány és a szervezőbizottság pedig egyelőre nem kommentálta az értesülést.

A tokiói olimpiát eredetileg tavaly rendezték volna meg, de a járvány miatt egy évvel elhalasztották. Egy májusi felmérés szerint a japánok kétharmada azt szeretné, ha idén sem tartanák meg.

Az ellenzők közül azokat, akik a járvány miatt aggódnak, Hasimoto Szeiko, a szervezőbizottság elnöke nemrég azzal próbálta megnyugtatni, hogy bejelentette: a külföldről érkező médiamunkásokat – akik az érkezésüket követő 14 napban kizárólag a hoteljük és az olimpiai létesítmények között közlekedhetnek – szigorúan ellenőrzik majd, biztosítva, hogy ne hagyhassák el az előre kijelölt területeket. A mozgásukat GPS-en keresztül követik, és nem engedélyezik számukra, hogy helyi ismerőseikkel találkozzanak vagy olyan helyen tartózkodjanak, amely nincs regisztrálva.

A japánok egy része ugyanakkor kételkedik az intézkedések betartatásában, mondván: az újságíróknak elég a hotelszobájukban hagyniuk a telefonjukat, és utána bárhova utazhatnak.

Japánt eddig elkerülte a járvány nagy hulláma, ezzel együtt több mint 760 ezer megbetegedést és 13 600-nál is több halálesetet regisztráltak az országban. Tokióban és más prefektúrákban továbbra is egészségügyi vészhelyzet van érvényben június 20-ig.

De mi lesz, ha mégis elmarad a tokiói olimpia?

Kicsi az esély arra, hogy kevesebb mint három hónappal az idénre halasztott olimpia megnyitója előtt lefújják az eseményt, mégis eljátszottunk annak gondolatával, milyen hatásai lennének egy ilyen döntésnek. A legnagyobb csapást kétségkívül a japán gazdaság szenvedné el, de azokról a sportolókról sem lehet elfeledkezni, akiknek ez lenne az utolsó, vagy az egyetlen lehetőségük az ötkarikás szereplésre.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Kovács István 2025. február. 25. 10:06

Legalább egymillió magyar él folyamatos fájdalmak között, és nincs rá gyógyszer

Akár kétmilliárd embert is érinthet a krónikus fájdalom problémája, közülük sokuknál azt sem lehet tudni, mi okozza ezt. Fájdalomcsillapítók tipikusan erre a problémára nem léteznek, azt szedik az emberek, ami kapható, ez azonban további gondokat okozhat a mellékhatások által. Pécsen most speciális gyógyszert fejlesztenek, ami áttörést hozhat.