Adománnyal segítenének a gyártók a NOB-nak, hogy meg lehessen tartani az olimpiát.
A Pfizer és a BioNTech bejelentették, hogy a tokiói olimpián és paralimpián részt vevő sportolók és stábtagok oltásához adnának vakcinákat – írja a Reuters. A terv az, hogy aki még nem kapott közülük oltást, az május végétől megkaphassa az első adagját, hogy az olimpia július végi kezdésére már a második oltás után is elég idő elteljen.
Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke úgy kommentálta a hírt: a vakcinaadomány egy újabb eszköz ahhoz, hogy minden résztvevő számára biztonságos legyen az olimpia.
Azt már nem tette hozzá, hogy elsősorban nem a sportolók oltásai miatt fontolgatják a japán politikusok közül egyre többen azt, hogy le kellene mondani a rendezést, hanem azért, mert a japán lakosság 1 százaléka sem kapta még meg a második oltását, így a viszonylag jó járványügyi adatokat – 125 millió lakosra naponta általában 40-60 haláleset és 3-5 ezer új fertőzött – csak szigorú korlátozásokkal sikerül tartani.
Az is jó kérdés, hogy vajon hány olimpikon kéri az oltást. Magyarországon például a 868 olimpiára esélyes sportoló közül, akiknek felajánlották az oltást, 103-an nem kérték azt.
A japán szabályok szerint akkor kell veszélyhelyzetet hirdetni egy prefektúrában, ha egy hét alatt az új fertőzöttek aránya 100 ezer lakosonként 0,5 fő, vagy annál több. Tokióban és a főváros környékén egyre valószínűbb, hogy hamarosan elérik ezt az arányt, ezért veszélyhelyzeti intézkedések lépnek életbe.
Boksztragédiák: ha több életet tesz jobbá, mint ahányan belehalnak, akkor rendben van?
Az egyik legősibb, de legveszélyesebb sport az ökölvívás. Orvosszervezetek kampányoltak a betiltása mellett, az amatőrök egészségét fejvédővel próbálták megóvni, de úgy tűnik, az csak tetézte a bajt. Közelebb vihetnek a sorra ismétlődő tragédiák a sportág biztonságosabbá tételéhez?
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)