Sport hvg.hu 2018. augusztus. 15. 10:08

Különös módszerrel "vetett véget" a korrupt focivilágnak a FIFA

A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség egyszerűen új etikai szabályzatából egyszerűen kihúzta a korrupció vétségét, ha pedig elméletileg nincs ilyen, akkor büntetni sem lehet, vagyis olyan, mintha nem is lenne.

Nem szerepel a korrupció a FIFA új etikai kódexében. A szövetség egyszerűen törölte a vétségek közül ezt a tételt, Gianni Infantino FIFA-elnök szerint azért, mert ezt az elmúlt három évben sikerült teljesen megszüntetni – írja az AP-re hivatkozva az Index. Az elnök azok ellenére nyilatkozta mindezt, hogy az elmúlt két évben a szervezet számos új kritikát kapott a korrupcióval kapcsolatban.

A korrupció tehát a vezetők szerint már egyáltalán nem jelent problémát, a rágalmazástól azonban tartanak. A FIFA új etikai kódexe szerint a tagok nem kritizálhatják nyilvánosan a szervezetet, azt azonban nem határozták meg pontosan, hogy mi számít rágalmazásnak, ezért az Index szerint ezt gumiszabályként lehet majd alkalmazni. A megvesztegetés továbbra is tiltott, de itt is jóval enyhébbek lettek a büntetési tételek.

Ha valakit bűnösnek találnak, akár két évre eltilthatják minden sporttevékenységtől, súlyosabb esetekben az eltiltás ötévnyi is lehet. Alexandra Wrage, a FIFA korábbi korrupcióellenes szakértője az AP-nak azt mondta,

az új szabály mindenféle kritikát le fog nyomni.

Az etikai kódexet még az aztán botrányosan megbukott Sepp Blatter vezette be 2004-ben. Ezzel együtt a FIFA korruptan tudott működni évtizedeken át.

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.