A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség magyarázza a bizonyítványt: majdnem százszázalékos volt a jó döntések aránya a világbajnokság csoportmérkőzésein.
Pierluigi Collina, a FIFA játékvezetői bizottságának a vezetője értékelte a videóbíró tevékenységét a csoportmeccseken. Összesen 335 eset néztek meg, köztük mind a 122 gólt. 17 esetben a videószobában ülők hatáskörébe utalta a játékvezető a jelenetet, és ezek közül 14 esetben változtatta meg eredeti döntését.
A megvizsgált esetek 95 százalékában a játékvezető helyes döntést hozott volna a technika nélkül is, ám a VAR révén a jó ítéletek száma tovább, 99,3 százalékra emelkedett. Az nem derült ki, hogy melyek voltak az így is hibás döntések.
"Mindig azt mondtuk, hogy a VAR sem tökéletes, mindig lehetnek hibák vagy félreértelmezések, de a 99,3 százalék szerintem közel van a tökéleteshez" – mondta Collina.
Az átlagos újranézési idő 80 másodperc, de emiatt nem állt többet a játék: közel 57 percet volt játékban a labda átlagosan, míg négy éve ez 55 perc volt.
A VAR legnagyobb szerepe a tizenegyeseknél látható: a 24 megítélt büntetőből hét született meg a technológia segítségével.
Collina arról is beszélt, hogy menet közben finomhangolás történt. A volt bírót két esettel szembesítették, amikor nem ítéltek büntetőt: az angol Harry Kane-t Tunézia, míg Aleksandar Mitrovic Svájc ellen húzták le a kapu előtt, de a játékvezető sípja néma maradt – később azonban, például az Argentína-Nigéria meccsen adtak tizenegyest hasonlóra.
"Lehetetlen jónak lenni az elejétől kezdve. Beavatkoztunk és finomhangolást hajtottunk végre" – mondta az olasz.
Helyesnek ítélte, hogy Marcos Rojo kezezésénél nem adtak tizenegyest a Nigéria elleni meccset, mert ha a játékos elfejeli a labdát, és eltalálja vele a saját kezét, az nem szabálytalanság, ahogy az sem, ha becsúszik, és a felpattanó vagy továbbguruló labda érinti a kezét.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.