A Hillsborough-tragédia után csaknem harminc évvel úgy tűnik, újra lehetővé teszik az angol labdarúgó-bajnokság első- és másodosztályában, hogy a szurkolók állva buzdítsák csapatukat.
A The Sunday Telegraph értesülései szerint a kezdeményezést támogatják a Liverpool FC drukkerei is, akiknek 96 társukat taposták vagy nyomták halálra a 28 évvel ezelőtti katasztrófában. Az utóbbi időben egyre többen állnak az ötlet mellé a brit labdarúgó-szurkolók szövetsége (FSF) szerint. "Magától értetődően döntő szerepe jut a vitában a Liverpool szurkolóinak" - idézte a szervezet egyik képviselőjét a vasárnapi lap.
Az 1989 áprilisi katasztrófa után készült Taylor-jelentés nyomán a brit klubokat törvényben kötelezték arra, hogy kizárólag ülőhelyek legyenek a stadionokban. És bár országszerte jelentősen nőtt a biztonság a létesítményekben, a szurkolók egy része mind a mai napig rendszeresen fel-feláll, konfliktusba kerülve azokkal, akik inkább ülve néznék a mérkőzéseket.
Az úgynevezett "safe standing" támogatói szerint a legjobb megoldás német példákat követve az lenne, ha lehajtható székeket szerelnének a stadionokba. Hangsúlyozzák, nem arról van szó, hogy visszatérjenek az 1989-es katasztrófa előtt megszokott állóteraszokhoz. Sokkal inkább azt szeretnék elérni, hogy aki állni szeretne, biztonságosan megtehesse, ne okozzanak kényelmetlenséget a rögzített ülések.
Liverpoolban, ahol a Hillsborough-tragédia áldozatainak családtagjai közül sokan a kizárólag ülőhelyekkel felszerelt stadionok létét tekintik veszteségük egyik legfontosabb hozadékának, sokáig mereven ellenálltak a kezdeményezésnek. 2016 áprilisa, vagyis azóta, hogy a bíróság kimondta, a szurkolókat semmilyen felelősség sem terhelte a 28 évvel ezelőtti szerencsétlenségben, nyitottabbá váltak az ötletre, és a drukkerek többsége már támogatja - tudta meg a Spirit of Shankly szurkolói csoporttól a The Sunday Telegraph.
Más klubok már előrébb tartanak: a Tottenham Hotspur éppen a héten tett közzé fotót a közösségi hálón arról, hogy lehajtható székeket szerelnek be a csapat új stadionjába. Mint írták, kísérletről van szó, amelynek majd elválik, van-e létjogosultsága. Az angol élvonalban szereplő csapatok vezetői közül többen is jelezték, támogatják az ötletet, például a Manchester Unitedé is.
A "safe standig" engedélyezéséhez még csak törvénymódosításra sem lenne szükség, a vonatkozó jogszabály ugyanis csak azt írja elő, hogy minden nézőnek legyen ülőhelye a stadionokban.
Döntöttek: az áldozatok nem vétkesek minden idők legnagyobb európai futballtragédiájában
A rendőrség és a futballklub hibái, a stadion hiányosságai, és nem a szurkolók felelőtlen magatartása vezetett az 1989-es Hillsborough-tragédiához - állapította meg egy brit bíróság 27 évvel a szomorú események után. Az áldozatok hozzátartozói, akik régóta küzdöttek ezért, sírva, ölelkezve fogadták a hírt.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.