Magyar idő szerint szombat hajnalban sporttörténeti jelentőségű eredményt ért el Piros Zsombor: megnyerte az ausztrál nyílt teniszbajnokság junior tornáját. Magyar játékosnak - Kapros Anikónak - utoljára 2000-ben sikerült ez, Piros előtt azonban magyar fiú még sosem emelhette magasba a győzelemért járó trófeát.
Nem csoda, hogy a szövetségnél is Fucsovics Márton produkált 2010-ben, Wimbledonban. Akkor Piros, akinek példaképe a színes, sokoldalú játéka és megingathatatlan nyugalma miatt Roger Federer, még csupán 11 éves volt, de már hat esztendeje teniszezett.
a 17 éves teniszező teljesítményére, amihez hasonlót utoljáraA Nemzetközi Teniszszövetség, az ITF keretein belül rendezett első juniorversenyén, a Budapesti ETC Cupon 2014-ben vett részt, 2015 elején pedig élete első felnőtt tornáján is győzedelmeskedett, nem is akárhogyan: három hazai top tízes játékost győzött le, hogy elhódítsa a trófeát. Aztán a korosztályos bajnokságon a 16 évesek között is ő volt a legjobb.
Akkor edzője, Balázs György a Digisportnak adott interjúban azt mondta: Piros abban jobb a versenytársainál, hogy bár még csak 15 éves, technikailag igen képzett. A tréner ugyanakkor azt is megjegyezte: hogy a nemzetközi szinten is fel tudja venni a harcot az ellenfelekkel, fizikálisan is fejlődnie kell, amihez elengedhetetlen az is, hogy magára szedjen néhány kilót.
2016-ot Ausztráliában nyitotta Piros, akinek akkor selejtezőt kellett játszania a főtáblára kerülésért a juniorok között. Azt az akadályt még sikerrel vette, az első körön azonban nem jutott túl. Február végén azonban komoly sikernek örülhetett: felnőtt országos bajnok lett fedett pályán, legyőzve a címvédő Borsos Gábort.
Májusban a Roland Garros juniortornáján is részt vett Piros, ott már sokkal jobban szerepelt, mint Melbourne-ben: a legjobb 16-ig jutott. Augusztusban aztán az U18-as mezőnyben bronzérmet nyert az Európa-bajnokságon Valkusz Máté és Kotormán Ákos csapattársaként.
Így jutottunk el nagy vonalakban idén januárig, amikor a ranglista 23. helyén álló, s 15. helyen kiemelt magyar játékos úgy küzdötte be magát a döntőbe, hogy öt meccse - amelyek többségét nála magasabban rangsorolt teniszezők ellen vívta - alatt egyetlen szettet sem veszített. Sőt, elődöntős ellenfele, Corentin Moutet tudott először négy gémet megnyerni ellene. Ennek ellenére a franciával úgy bánt el, hogy az a meccs egy számára kellemetlen pillanatában még az ütőjét is összetörte.
Az izraeli Ishai Oliel ellen játszott fináléban Piros remekül alkalmazkodott a szeles körülményekhez, stabilan tartotta játékban a labdát fizikai fölényben lévő riválisa ellen - aki a torna negyedik kiemeltje volt -, és 1 óra 52 perc elteltével diadalmaskodott. A mérkőzés után azonban arról beszélt, úgy érzi, ellenfele volt a jobb, játszott támadóbb szellemben, az ő jó védekezése azonban meghozta az eredményét.
Milyen érzés Grand Slam-győztesnek lenni? Kérdezték diadala után Pirost, aki azt mondta: fogalma sincs, még fel sem fogta, ami történt.
Így teniszezik Piros Zsombor, a videó a melbourne-i versenyen készült, de még az elődöntőben:
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.