Sorozatban harmadszor választotta az év úszójának Hosszú Katinkát a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség, a FINA. A férfiaknál Michael Phelps kapta az elismerést, 2012 után másodszor.
A FINA immár második éve egy előre meghatározott kritériumrendszer szerint dönti el, kik kapják az év sportolója díjakat. Úszásban az olimpiai eredmények – csak az egyéni számok –, a világrekordok és a FINA Világkupa-sorozatában elért összetett helyezés, valamint a világranglistákon elért 1-5. hely számított a pontversenybe ebben az évben – derül ki a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) közleményéből.
Ezek alapján Hosszú Katinka ismét megelőzte az amerikai Katie Ledeckyt. Mindketten három-három olimpiai aranyérmet nyertek Rióban. S bár a világrekordok tekintetében Ledecky 3-1-re győzött, mivel januárban is úszott egyet, az ezüstérem és az újabb Világkupa-összetett győzelem, illetve a világranglistás helyezések végül az Iron Ladyt repítették az élre.
"Először is a nagypapámnak szeretném megköszönni ezt az elismerést, négyéves voltam, amikor megmondta, hogy egyszer olimpiai bajnok leszek. Kicsit hosszú időt kellett várnia, huszonhárom évet, hogy kiderüljön, igaza van. És persze szeretném megköszönni férjemnek és edzőmnek, Shane-nek, hogy megmutatta az utat, és lehetővé tette, hogy beigazolódjon nagypapám jóslata" – mondta a MÚSZ szerint köszönőbeszédében Hosszú Katinka.
A háromszoros olimpiai bajnok a díjkiosztó után a Facebookon is köszönetet mondott:
Köszönöm a FINA 2016 Év Legjobb Női Úszója díjat! És még nincs is vége az évnek, Köszönöm a rengeteg támogatást itt, az oldalamon, Tőletek, visztek előre!
Hosszú Katinka edző-férjének teljesítményét is díjazta a FINA: Shane Tusup a legjobb tréner lett, aki úszónő felkészülését segítette.
Katie Ledecky az év csúcsteljesítményéért járó különdíjat érdemelte ki a 400 gyorson elért, 1024 FINA-pontot érő világcsúcsáért. Ugyanez az elismerés a brit Adam Peatynek jutott a férfiaknál – ő a 100 mellen felállított rekordjával lett a legjobb. Az év legjobbja a Rióban újabb elképesztő produkcióval előrukkoló Michael Phelps lett.
Ami a többi sportágat illeti, a nyíltvízi úszóknál a két holland olimpiai bajnok, Ferry Weertman és Sharon van Rouwendaal kapta a díjat, a műugróknál a két kínai riói duplázó, a férfiaknál a 10 méteres egyénit és szinkron megnyerő Chen Aisen, a nőknél a 3 méteren hasonló eredményt elért Shi Tingmao lett a legjobb.
A szinkronúszóknál a két orosz géniusz, Natalja Iscsenko és Szvetlana Romasina, az óriás-toronyugróknál az idei világkupán diadalmaskodó brit Gary Hunt és kanadai Lysenne Richard vehette át a trófeát.
Vízilabdában a két olimpiai aranyérmes, a szerb férfi és az amerikai női válogatott kapott elismerést.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.