Sport hvg.hu 2016. augusztus. 12. 13:37

Michael Phelps: Ezt próbálja meg bárki utána csinálni!

Michael Phelps minden idők legsikeresebb olimpikonja. Már négy éve is az volt, amikor még „csak” 18 aranyérme volt, idén a riói játékokon ehhez még hozzácsapott négyet. És nem csak ezzel kerül a rekordok könyvébe. 200 vegyesen sorozatban negyedszerre is a dobogó legtetejére állhatott – nincs olyan úszó, aki egy számban képes volt erre. Pedig 26 éve még az sem volt biztos, hogy normális felnőtt életet élhet.

Számolja össze az, aki tudja, hogy Phelps összesen hány érmet nyert pályafutása alatt, hiszen csak világbajnokságokon és olimpiákon összesen 48 (26 és 22) aranyérmet szerzett – egy átlagos ember valószínűleg simán össze is rogyna, ha ezeket mind a nyakába akasztanánk. De, hogy még fokozzuk a dolgot, Phelps nevéhez 39 világcsúcs kötődik. És ha ország lenne, akkor az olimpia örök-éremtáblázaton 40. lenne. Ez az élmezőnyt jelenti – ráadásul előtte vannak már megszűnt államok is, pl. NDK, NSZK). Érdemes megemlíteni, hogy hetven körül van – most Fidzsi rögbisikerével eggyel kevesebb – azon országoknak a száma, amelyeknek egy érme sincs még.

 

MTI / EPA / Patrick B. Kraemer

Nincs párja

Csak az összehasonlítás végett, a mindenkori olimpiai éremlistán második helyezett szovjet tornász, Larisza Latinyina 9 aranyérmet szerzett.

Ha az úszókat nézzük, a második legtöbb aranya az amerikai Mark Spitznek van, szám szerint 9 – ő ezzel mindeni idők negyedik legeredményesebb olimpikonja, a szintén amerikai Matt Biondi és Jenny Thompson pedig 8-at gyűjtött, az NDK-s úszónő Kristin Otto hatszor, Egerszegi Krisztina ötször, az elmúlt idők másik csillaga, az ausztrál Ian Thorpe szintén ötször állhatott az olimpiai dobogó tetejére.

Az viszont egyiküknek sem sikerült, hogy négy egymást követő olimpián is ugyanabban a számban legyen bajnok (Phelpsnek ráadásul ez a 4x200-as gyorsváltóban is összejött, de ez ugye nem egyéni szám). Korábban a csúcsot Egerszegi és Dawn Fraser tartotta. Míg előbbi 200 háton nyert Szöulban, Barcelonában és Atlantában, az ausztrál 100 gyorson nyert 1956-ban, 1960-ban és 1964-ben.

Csak az atléták közt vannak ketten, amerikaiak, akik ugyanabban a számban tudtak diadalmaskodni négy egymást követő játékokon: az diszkoszvető Al Oerter (1956–68) és Carl Lewis távolugrásban (1984–96).

 NévSportágAranyEzüstBronzÖsszesen
1.Michael Phelpsúszás222226
2.Larisza Latinyinatorna95418
3.Paavo Nurmiatlétika93-12
4.Mark Spitzúszás91111
5.Carl Lewisatlétika91-10
6.Ole Einar Bjørndalenbiathlon84113
7.Bjørn Dæhliesífutás84-12
8.Birgit Fischerkajak84-12
9.Szavao Katotorna83112
10.Jenny Thompsonúszás83112
11.Matt Biondiúszás82111

Csak hétévesen tanult meg úszni

Az 1985-ben, Baltimore-ban született Michael Phelps szülei elváltak, édesanyja egyedül nevelte őt és két nővérét. Phleps súlyosan hiperaktív volt, képtelen volt egyetlen tevékenységre összpontosítani, anyja éppen ezért vitte le úszni. Állapota állítólag annyira súlyos volt, hogy a szakemberek azt is kétségesnek tartották, el tudja-e végezni az iskoláit, képes lesz-e normális életre.

Bár két nővére is úszott és kiskora óta a medence körül sertepertélt, „csak” 7 évesen tanult meg úszni, és az elején nem merte a fejét betenni a vízbe, ezért csak háton volt hajlandó úszni. Azért az hamar kiderült, hogy ő lehet a „millióból egy” tehetség, aki a legmagasabbra is eljuthat. 11 évesen már korosztályos csúcsokat úszott.

A magyar sztáredzőnek, Széchy Tamásnak tulajdonítják a mondást, hogy az olimpiai aranyban 5 százalék szerencse, 5 százalék tehetség van, a többi pedig kőkemény munka. Phelpsnek tehetségből kicsivel több jutott. Eleve nagyon magas, karjai pedig hosszabbak az átlagosnál, ezenkívül tényleg színtiszta izom, ugyanis testzsíraránya csak 5 százalék. Ehhez jönnek még az átlagosnál lazább ízületek és valami olyan torpedószerű alkat és tökéletes vízfekvés, ami feltehetően minden úszóedző álma.

 

AFP / Christophe Simon

És persze munka, munka és munka. Edzője szerint Phelps hihetetlenül terhelhető, ráadásul tökéletesen tudja használni a testét.

Ez a korábban súlyosan koncentrációra képtelen ember Pekingben például vakon úszta végig egyik számát. Szemüvege eltört, így a start után rögtön meg is telt vízzel. Ám az úszó nem esett pánikba, egyszerűen csak számolta a kartempókat és végül győzött. Szinte a kezdetektől Bob Bowman az edzője, aki folyamatosan olyan technikákat tanított neki, hogy megtanuljon koncentrálni, hideg fejjel versenyezni.

Visszavonult, visszatért

Már a londoni olimpia előtt beszélt arról, hogy egyre nehezebb motivációt találnia, hogy miért is járjon le minden reggel az uszodába. Így borítékolható volt, hogy a játékok után visszavonul. Ráadásul nem is úgy sikerült neki az olimpia, ahogy tervezte, „csak” négy aranyat szerzett. Úgy tűnt, valóban abba is hagyta, a 2013-as barcelonai világbajnokságon nem volt ott, majd 2014-ben bejelentette, hogy visszatér és nekivág a riói olimpiának. A kazanyi vébén viszont nem indulhatott, mert ittas vezetésen kapták, és ezért az amerikai szövetség eltiltotta. Így a tengerentúli bajnokságon szerezte meg az olimpiai kvótát.

Most pedig megkoronázta pályafutását, Rióban négy aranyat szerzett, ahol elindult, győzött. Bár fomáját látva sokan gondolják, hogy esetleg folytatja az úszást, és még Tokiónak is nekivág, edzője szerint Phelps megtalálta a boldogságot a medencén kívül is – májusban született meg a kisfia –, így már nincs szüksége a versenyzésre. Így az is előfordulhat, hogy a 100 pillangó mai döntőjében látjuk utoljára versenyezni – Cseh Lászlóval.

párizsi olimpia 2024

Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába

Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.