Sport Mizsur András 2016. június. 14. 06:40

Könyörtelenül kell játszanunk, ha túl akarjuk élni a csoportkört

Ma este Ausztria ellen kezdi meg Eb-szereplését a magyar válogatott, amely 44 év után szerepel újra a kontinenstornán. A statisztikák bújása helyett megnéztük, mit profitálhat Bernd Storck csapata a románok vagy az albánok teljesítményéből.

Az osztrák-magyar párharcok 109 éves történetében 136 meccset játszottunk, amelyek közül 66-ot meg is nyertünk, és csak 40-t veszítettünk el. Mégis hiba lenne bármiféle következtetést levonni a történelemből, hiszen már a legutóbbi, 2006-os meccsünk óta is teljesen kicserélődött Ausztria válogatottja. A David Alaba és Marko Arnautovic nevével fémjelzett osztrák új hullám tagjai 10 éve még bőven valamelyik korosztályos csapatban játszottak, míg a magyar Eb-keretből hárman is (Gera Zoltán, Király Gábor, Juhász Roland) pályára léptek a 2-1-es magyar győzelemmel végződő bécsi meccsen.

És persze napestig lehetne böngészni a magyar válogatott Izland és Portugália ellen játszott meccseinek statisztikáját, hogy aztán hangzatos féligazságokat hámozzunk ki a számhalmazokból. Így is bőven volt időnk bebiflázni a minden részletre kiterjedő statisztikákat, mióta kisorsolták a magyarok csoportját.

A magyar válogatott edzése Tourrettes-ben 2016. június 12-én.
MTI / Illyés Tibor

Ezért az esélylatolgatásnak inkább ahhoz a formájához folyamodtunk, hogy megvizsgáltuk, hogyan szerepeltek eddig az Eb-n a Dzsudzsákékhoz hasonló játékerőt és játékstílust képviselő csapatok.

A nagyok ellen sem kell megijedni

Románia az Eb-selejtezők alapján, ahol közelről láthattuk őket, nem tűnt egy világverő csapatnak, és az Eb nyitómeccsén 2-1-re kikapott ugyan a házigazda Franciaországtól, de kezdettől fogva partiban volt Pogbáékkal. A románok végig szervezetten védekeztek és több komoly helyzetet is kialakítottak a francia kapunál. Az ötödik percben csak Hugo Lloris hatalmas bravúrján múlt, hogy nem kerültek hátrányba a házigazdák; és végül Dimitri Payet utolsó perces bombája mentette meg a franciákat a leégéstől.

Magyarország–Románia labdarúgó-Európa-bajnoki selejtező mérkőzés a Groupama Arénában 2015. szeptember 4-én.
Túry Gergely

A magyar csapat Bukarestben egy bravúros 1-1-et, itthon pedig egy biztonsági 0-0-t játszott a románokkal, így a két selejtező és a francia-román alapján abban bízhatunk, hogy koncentrált, jó védekezéssel a magyarok is képesek lehetnek szoros meccset játszani egy erős ellenféllel, gondoljunk csak a velünk egy csoportban lévő Portugáliára.

Dárdai összerakta

Hol van már az a magyar válogatott, amelyik megalázó, nem egyszer nevetséges gólokkal (lásd 2013-ban a Románia–Magyarország 3-0-t) kapott ki. Furcsa kimondani, de a jelenlegi magyar válogatott legnagyobb erőssége a szervezettség és a védekezés. Ez elsősorban Dárdai Pálnak köszönhető, aki nagyon jól mérte fel, hogy lehet eredményes azzal a kerettel, amelynek

még mindig a 37 éves Gera Zoltán az egyik kulcsembere, és nincs olyan tagja, aki rendszeresen játszana valamelyik európai topligában.

Az északírek elleni 2-1-es zakó után a Hertha BSC edzője alig néhány nap alatt rakta össze a magyar csapatot, Geráék azóta nem kaptak ki tétmeccsen (oké, a görögök elleni hivatalosan az volt, de gyakorlatilag már korábban eldőlt, hogy harmadikok leszünk a selejtezőcsoportban), viszont magyar csapattól meglepő könyörtelenséggel húzták be a kötelező meccseket (lásd a finnek elleni két meccset).

Bernd Storck, az MLSZ korábbi szakmai igazgatója szövetségi kapitányi kinevezése után ezt a vonalat vitte tovább, plusz beépített két fiatalt, Nagy Ádámot és Kleinheisler Lászlót is a csapatba.

Nincs meglepetés Bernd Storck végleges Eb-csapatában

Bernd Storck, a magyar válogatott szövetségi kapitánya kedd délután kihirdette, hogy melyik 23 játékosra számít a jövő héten kezdődő Európa-bajnokságon. Bese Barnabás lesz az egyetlen újonc a magyar csapatban.

Minden gól számítani fog

Magyarország 44 év után szerepel újra Európa-bajnokságon, Albánia viszont most szombaton, Svájc ellen debütált a kontinenstornán. Az albánoknak nem sikerült jól a bemutatkozás, mert 1-0-ra kikaptak a másik Xhakaéktól, de ha az utolsó percekben Gashi jobban koncentrál, akkor simán döntetlenre menthette volna a meccset az Eb-újonc.

Valószínűleg a magyar csapat sem támadójátékával fogja felőrölni ellenfeleit; de függetlenül attól, hogy kivel játszunk, minden meccsen lesz legalább egy-két helyzetünk (pl. egy pontrúgás után).

Ezeket viszont kegyetlenül ki kell használnunk, ha nem akarunk az albánok sorsára jutni.

A magyar válogatott amúgy sem szórta a gólokat a selejtezők során; a már jóformán tét nélküli, görögök elleni meccsen rúgtuk a legtöbbet, szám szerint hármat, ezenkívül két meccset is 0-0-val hoztak le Királyék. A felkészülési meccsek is jobbára a védekezés csiszolására szolgáltak; a horvátokkal 1-1-et, Elefántcsontparttal 0-0-át játszott a magyar csapat, míg a németektől 2-0-ra kikapott.

Dzsudzsák Balázs a Magyarország–Elefántcsontpart barátságos mérkőzésen 2016. május 20-án.
Túry Gergely

A helyzetkihasználás azért is lehet döntő, mert két kivétellel eddig az összes Eb-meccs egy gól különbséggel dőlt el (vagy 1-1 lett), és az új, 24 csapatos lebonyolítási rendszerben egy győzelem is könnyen továbbjutást érhet.

Eddig a németek és az olaszok tudtak két góllal nyerni, de azért nem mondanánk, hogy a Nationalelf szétfocizta az ukránokat, és az olaszok is csak a meccs legvégén lőttek újabb gólt a kitámadó belgáknak. Egyszóval szoros a mezőny.

Csak védekezéssel nem lehet meccset nyerni

Intő jel lehet viszont másik selejtezőbeli ellenfelünk teljesítménye. Az északírektől előzetesen mindenki azt várta, hogy betonbiztos védekezésükre alapozva próbálnak eredményesek lenni. Laffertyék a lengyelek elleni meccsen sem hazudtolták meg magukat; vesztükre azonban kaptak egy gólt, és épkézláb támadójáték hiányában simán kikaptak a lengyelektől.

A lengyelek elleni meccs is megmutatta, hogy önmagában a jó védekezés ezen az Eb-n sem lesz elég, az északírek taktikája is csak addig működött, amíg nem kerültek hátrányba.

Mi már tudjuk, ki nyeri az Eb-t - a magyarok a negyeddöntőig jutnak

A magyar válogatott viszont igazi meglepetéscsapat lett, csak a későbbi győztes tudott minket megállítani - Dzsudzsákék még a házigazda franciákat is legyőzték a nagy menetelésben.

Válogatottunk arra alapozhat, hogy az északírekkel összevetve több kreatív, labdabiztos középpályás (pl. Gera, Nagy Ádám, Dzsudzsák) van a keretben; és a sokat szidott Szalai Ádám is klasszisokkal veszélyesebb csatár, mint az északírek sztárjának kikiáltott Kyle Lafferty. És akkor még ott van a lengyel gólkirály Nemanja Nikolics, aki eddig nem nagyon találta ugyan a helyét a válogatottban, de az előrejátékban hasznos lehet.

Képesek kezelni a nyomást

A közvélemény és maguk a játékosok kisebb csodaként élték meg, hogy a norvégokat a pótselejtezőn oda-vissza legyőzve kijutottunk az Európa-bajnokságra. Eredménykényszer tehát nincs; nem úgy, mint mondjuk a portugálok vagy a titkos favoritnak kikiáltott osztrákok esetében.

Bernd Storck, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya és Dzsudzsák Balázs, a 2016-os franciaországi Európa-bajnokságra készülő magyar válogatott ausztriai edzőtáborában, Leogangban 2016. május 31-én.
MTI / EPA / EXPA / Johann Groder

Maga Bernd Storck szövetségi kapitány azt mondta a kiutazás előtt, az a legfontosabb, hogy bebizonyítsák a világnak, nem érdemtelenül jutottak ki az Eb-re. Csányi Sándor, az MLSZ elnöke sem fogalmazott meg konkrét elvárást. Egy tévéinterjúban mindössze annyit mondott, hogy

olyan játékot lássunk, hogy büszkék lehessünk a csapatra.

A magyar válogatott felszabadultan, görcsölés nélkül játszhat, még úgy is, ha sok játékosnak (pl. Király, Gera, Juhász) ez lesz élete tornája. De megkockáztathatjuk, hogy akkor sem kellene félteni Geráékat, ha meglepetésre sikerülne továbbjutniuk, legalábbis a pótselejtezős teljesítményük alapján ez nem az a csapat, amelyik összeomlik a nyomás alatt a nagy lehetőség kapujában.

"Legyen meg végre az a kib#szott k#rva három pont" - láttuk a válogatottról szóló dokut

párizsi olimpia 2024
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.