A 20 éves Liu Shaolin Sándor 500 méteren aranyérmet nyert, öccse, Shaoang pedig 1500-on ezüst-, 500-on pedig bronzérmet szerzett a szöuli rövidpályás gyorskorcsolya világbajnokság szombati versenynapján.
Az idősebbik Liu ezzel pályafutása, s egyben a magyar rövidpályás gyorskorcsolyázás történetének is az első felnőtt vb-aranyát szerezte. A 18. születésnapját vasárnap ünneplő Shaoang, az 500 méter junior világcsúcstartója, felnőtt karrierjének első két medálját nyerte.A fivérek előbb a nap első fináléjában, a leghosszabb egyéni táv hét versenyzőt felvonultató döntőjében voltak érdekeltek. Shaoang taktikus versenyzéssel és jó hajrával szerezte meg itt a második helyért járó ezüstöt, míg bátyja ebben a futamban ötödik lett.
A legrövidebb egyéni táv elődöntőjében nagyszerűen működtek együtt a testvérek, akik egymást is segítve kerültek be a négyfős fináléba.
Az 500-as döntőben egy dél-koreai és egy kínai riválissal kellett megküzdeniük a Liu-fivéreknek, akik közül ezúttal Sándor volt az erőszakosabb és a gyorsabb, s két tökéletesen időzített és kivitelezett előzésnek köszönhetően győzött. Shaoang remekül tartotta maga mögött a hazai közönség által buzdított riválisát, ugyanakkor a második kínait a célba érkezésig már nem tudta megelőzni.
"Ha valaki megkérdezett volna az 1500 után, akkor azt mondom, nem az éremért megyek 500-on, de reggel úgy keltem fel, mint egy bajnok, éreztem, hogy bennem van a siker" - nyilatkozta az MTI-nek Liu Shaolin Sándor. "Most vezetem az összetett pontversenyt, vasárnap 1000 méteren jó lenne ezt megtartani, de ez csak a remény, a minimális célom azon a távon is az elődöntő, vagyis a legjobb nyolcba jutás" - mondta.
Ami a többi magyart illeti: Knoch Viktor 500-on helyezetlenül zárt, 1500-on pedig 20. lett, míg a nőknél Bácskai Sára Luca 500-on 15., 1500-on 17., Jászapáti Petra pedig a rövidebb távon 18., a hosszabbikon 22. lett.
A magyar férfi váltó a két Liuval, illetve Knoch Viktorral és Burján Csabával kiegészülve második lett az elődöntős futamában Kanada mögött, megelőzve az Egyesült Államokat és Oroszországot, ezzel bejutott a vasárnapi fináléba.
Vasárnap mindkét nemnél 1000 méteren küzdenek az érmekért a korcsolyázók, majd a férfi és női egyéni szuperdöntőkre, illetve a váltók fináléira kerül sor. A szuperdöntőkbe az egyéni távokon elért eredményekért kapott pontok alapján kialakult sorrend első nyolc helyezettje versenyez.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.