Chuck Blazer, a FIFA végrehajtó bizottságának tagja beleegyezett, hogy az amerikai ügyészek beépített embereként tevékenykedjen a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségben, és legalább 2011 óta együttműködött a labdarúgást átható korrupció vizsgálatában.
A Blazer által 2013. november 25-én New Yorkban aláírt 19 oldalas vádalku-megállapodás titkosítását hétfőn oldották fel, miután egy szövetségi bíró jóváhagyta öt médiaszervezet kérését, és elutasította a szövetségi ügyészek ellenvetéseit.
A megállapodás részeként, mint az iratokból kiderül, Blazer elismerte, hogy 2005 és 2010 között 11 millió dollár (mintegy 3 milliárd forint) be nem jelentett jövedelemre tett szert. A korrupt amerikai sportvezető – aki korábban az Észak- és Közép-amerikai, Karibi Labdarúgó-szövetségek Konföderációjának (CONCACAF) második számú vezetője volt – beleegyezett, hogy szükség esetén a FIFA-tól kapott nyugdíjából vonják le az amerikai állammal szembeni tartozásait, kifizetett mintegy 2,5 millió dollár (mintegy 700 millió forint) bírságot, és a jövőre nézve is elfogadta további bírságok kifizetését.
Cserébe együttműködéséért és azért, hogy bűnösnek vallotta magát az ellene emelt tíz vádpontban, az amerikai kormány megígérte, hogy jelentősen enyhítik a büntetését – derül ki a titkosítás alól feloldott vádalkuból.
Két nappal a FIFA május végi tisztújítása előtt Zürichben hét magas rangú FIFA-tisztségviselőt tartóztattak le korrupció, zsarolás, csalás és pénzmosás vádjával. Velük együtt összesen 14 FIFA-tisztségviselőt és cégvezetőt vádolt meg 47 vádpontban az amerikai igazságügyi minisztérium, egyebek között bűnszövetkezet működtetésével, amelyhez több mint 150 millió dollárnyi vesztegetési pénz futott be. Ugyanaznap a svájci ügyészség bejelentette, hogy büntetőeljárást indított a 2018-as oroszországi és a 2022-es katari világbajnokság odaítélése kapcsán.
A botrány miatt hétfőn újabb szervezet, az oslói Nobel Békeközpont szakította meg együttműködését a FIFA-val. A központ és a világ labdarúgását irányító szervezet vezető testületei 2012 óta voltak egymás partnerei a "kéznyújtás a békéért" nevű kezdeményezésben, amely arra irányult, hogy a csapatkapitányok és a bírók üdvözöljék egymást minden mérkőzés előtt és után.
Hedonistából tégla |
Chuck Blazer a FIFA botrányának egyik kulcsfigurája. Egy kaliforniai ellenőrnek 2011-ben tűnt fel, hogy a nagy lábon élő férfi 18 éve nem nyújt be szja-bevallást, Blazernek pedig bőven volt a rovásán ahhoz, hogy vádalkut kössön. Nemcsak beszélt, hanem egy kulcstartóba épített felvevővel FIFA-potentátok beszélgetését is rögzítette a 2012-es londoni olimpia idején, és máskor is – írta róla a HVG 23. száma. Azt még nem tudni, hogy pontosan milyen információkhoz juttatta a nyomozó hatóságokat, de Blazer pályafutása önmagában is vádirat a FIFA működése ellen. Blazert 1984-ben nevezték ki a sportággal akkor még csak ismerkedő USA labdarúgó-szövetségének alelnökévé, ebbéli tisztségében lett az észak- és közép-amerikai, valamint karib-tengeri országokat tömörítő konföderáció (CONCACAF) vezetőségének tagja és barátkozott össze a történelemtanárból Trinidad és Tobagó-i szövetségi korifeussá előlépett Jack Warnerrel, akit a segítségével 1990-ben a regionális szervezet elnökévé választottak. Hálából Warner rögvest kinevezte főtitkárrá Blazert, aki aztán megállapodott arról, hogy a cége tíz százalékkal részesedik minden olyan tévéközvetítési és szponzori szerződésből, amelyet a CONCACAF köt. A CONCACAF adminisztrációs központját Blazer Nicaraguából New Yorkba költöztette, élvezte az életet: magánrepülővel utazott, a legelőkelőbb éttermekbe járt és prominens személyiségekkel vette körül magát. A vádalku nyomán 2013-ban bűnösnek vallotta magát sikkasztásban, pénzmosásban és adócsalásban, és kifizetett 1,9 millió dollárt. Amikor elítélik, újabb büntetés vár rá. |
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.