Sport NIL 2014. július. 04. 10:28

Ezt nézze ma: Bye, Bye, Brasil?

Két szünnap után ma visszatér a vébé, de miközben ettől jó érzés jár át minket, azért péntek reggel azzal a tudattal ébredtünk, hogy már csak nyolc meccs van hátra, és utána ismét várhatunk négy évet ilyesmire. Ráadásul szombat éjszakáig már ennek a fele is lemegy. Élvezzük tehát ki az élményt, ma hattól például a Franciaország–Németország-örökrangadót, tíztől pedig sokat ígérő Brazília–Kolumbia-csatát. A meccseket mi is lejátszottuk, bár nem gólokat számoltunk, hanem a csapat, a cserék, az edző és az eddig látott forma alapján pontoztunk. A hvg.hu szubjektív ajánlója.

18:00, Franciaország–Németország

A futball klasszikus összecsapásainak egyike ez a párosítás. Ami hokiban az USA–Kanada, kézilabdában pedig a Horvátország–Szerbia–párharc, az a fociban – legalábbis Európában, hiszen nem feledkezhetünk meg a brazil-argentin összecsapásokról sem – a Franciaország–Németország. Minden korszaknak megvannak a maga zsenijei mindkét oldalon, és gyakorlatilag minden évtizedben legalább egyszer egymásnak feszülnek tétmeccsen. Elég Platini és Rumenigge összecsapására gondolni az 1982-es világbajnokság elődöntőjében.

De mondhatjuk a közelebbi múltból a Zidane–Ballack-harcot 2006-ból, vagy éppen a sok-sok éven átívelő Henry–Klose-csatárpárbajt klubszinten. A sztárok most is megvannak, mi pedig megpróbáljuk összemérni őket posztok szerint:

Kapusok: Lloris–Neuer – 0-1

Neuerrel a kapuban egyértelműen a németek „szereznek vezetést”. Bár a Bayern München hálóőre eggyel több gólt kapott a vb-n, mint francia vetélytársa, ám a nagyon sokszor akár harminc méterig is felfutó portás mégis posztja egyik legjobbja. A másik oldalon Hugo Lloris az angol Tottenhamben véd, amely bár nem egy rossz csapat, ám nem igényel olyan profit hátra, mint Neuer. Ettől függetlenül ő kapta eddig a második legkevesebb gólt a tornán.

Védelem: Debuchy, Varane, Koscielny, Evra – Boateng, Mertesacker, Hummels, Höwedes – 1-1

A francia védelem eddig összesen két gólt engedett be, mindkettőt akkor, amikor már 5-0-ra vezettek Svájc ellen. Egyfelől ezért, másrészt viszont azért tartjuk erősebbnek a gallok hátsó egységét, mert nagyobb neveket foglalkoztat. Debuchy tűnhet a legkevésbé ismertnek – bár a Newcastle-ben játszik –, de Varane, Koscielny és Evra azért jól csengő nevek. A másik oldalról Hummels és Mertesacker emelkedik ki, mellettük ott van Boateng és Höwedes, így pedig a vb-n már három gólt kaptak.

Melegít a német válogatott
AFP / Franck Fife

Középpálya: Matuidi, Cabaye, Pogba – Schweinsteiger, Lahm, Kroos – 1-2

Csak a tájékozottabb futballszurkolók hallhattak olyan játékosokról korábban, mint Blaise Matuidi vagy Yohan Cabaye – ők a PSG játékosai. Paul Pogba neve már ismerős lehet, de azért ő még nem világsztár (bár nem csodálkoznánk, ha nemsokára az lenne). Azért náluk – bármennyire is jó játékosok – sokkal ismertebbek és profibbak a Bayern München középpályásai, akik együtt a német válogatott motorját is alkotják. A futballtörténelem valaha volt egyik legjobb jobbhátvédje, Philipp Lahm feltolva a középpályára nagyon jó szűrő, Bastian Schweinsteigert és Toni Kroost pedig szintén nem kell hosszasan bemutatnunk. Egyértelmű fölény.

Támadósor: Valbuena, Giroud, Benzema – Özil, Müller, Götze – 1-3

A kapusposzt mellett a csatároknál a legfölényesebb a német győzelem. A franciáknál a legnagyobb név Karim Benzema, akinek például közelébe sem ér két támadótársa, Mathieu Valbuena és Olivier Giroud. Bár eddig öt gólt szereztek, meg sem közelítik együtt a Nationalelf első sorát. A német támadószekció eddig hatszor köszönt be, Özil, Müller és Götze pedig hatalmas névnek számít.

Karim Benzema kihagyott gólja után a nigériai válogatot ellen játszott meccsen
AFP / Jewel Samad

Cserék: Griezmann, Sissoko, Sakho – Klose, Schürrle, Khedira – 1-4

Csak három, gyakran becserélt, vagy esetleg kezdő játékost emeltünk ki a kispados tizenkettőből, és e tekintetben is német győzelmet látunk: bár mindkét hármas két gólt szerzett, a franciáké a nevek alapján sokkal gyengébbnek tűnik. Egy Real Sociedad-, egy Newcastle- és egy Liverpool-játékost találunk a kakasoknál, velük szemben egy laziós, egy chelsea-s és egy Real Madrid-os áll. Ráadásul utóbbiak között ott van egy vb-gólrekorder is: Miroslav Klose.

Edzők: Didier Deschamps – Joachim Löw – 1,5-4,5

Először a cikkünkben kénytelenek vagyunk döntetlent ítélni. A nagyon sok csapattal sikeres Deschamps és a németeket gyakorlatilag minden tornán a legjobb négybe juttató Löw között szinte lehetetlen dönteni. (Nem Pintér Attilák, de csak boldogulnak valahogy.)

Joachim Löw és Miroslav Klose a kispadon
AFP / Patrik Stollarz

Eddigi forma: 2,5–4,5

A világbajnokságon eddig látottak alapján e pontban a franciák jobbak: minden meccsüket megnyerték, és összesen két gólt kaptak. Régóta nem láttunk ilyen jó csapatot a galloktól. Félreértés ne essék, a németek is nagyon erősek, de eddigi négy meccsükből kettő döntetlen lett rendes játékidőben, ráadásul papíron a két leggyengébb ellenfelük, Ghána és Algéria ellen.

Végeredmény: Franciaország: 2,5 – Németország: 4,5

Mi egyet is értünk az általunk kihozott eredménnyel, ám szerintünk nem lesz ekkora különbség a két csapat között. Szoros meccsen német győzelmet várunk. Igaz, itt még nem számoltuk azt, hogy a fél német csapat influenzás, ami még szintén bekavarhat.

 

22:00, Brazília–Kolumbia

Az előzetes latolgatások alapján mára jött össze a két legjobb negyeddöntő, és vannak, akik esküsznek, hogy ezek közül is a Brazília–Kolumbia-találkozó hozza a jobb focit. A házigazdák nagy esélyesek, ám az előző körben csak tizenegyesekkel tudták búcsúztatni Chilét, míg a kolumbiaiak újabb magabiztos győzelmet arattak James Rodríguez vezetésével, ezúttal Uruguay ellen. A dél-amerikai rangadón nagyon pörgős meccset várunk, sok góllal fűszerezve.

Kapusok: Julio Cesar – Ospina – 1-0

A Chile elleni büntetőpárbajban kétszer is hárító Julio Cesar nagyon biztos pontja a házigazdáknak: eddig három gólt kapott (egyiket ráadásul csapattársától, Marcelótól, így gyakorlatilag két olyan lövés volt, amit védhetett volna, de nem sikerült). Vele szemben a francia Nice kapusa áll, aki összesen egy gólt kapott eddig, és nagyon magabiztosan véd. És mégis: az egykori Inter Milan-kapus, César kilométerekkel jobb.

Pablo Armero készülődik
AFP / Eitan Abramovich

Védelem: D. Alves, D. Luiz, T.Silva, Marcelo – Zuniga, Zapata, Yepes, Armero – 2-0

Nem kérdés: játékosállomány alapján Brazília védelme messze a legerősebb a vb-n. E négy játékos a saját posztján mind a világ egyik – ha nem a – legjobbja. Az elsőnek Philipp Lahm, a másodiknak és harmadiknak Sergio Ramos, Giorgio Chiellini és Mats Hummels, a negyediknek pedig Jordi Alba és David Alaba lehet talán a konkurense, és hát ezek közül egyik sem kolumbiai. Kevés bekapott gól ide vagy oda – itt is Brazília nyer.

Középpálya: Luiz Gustavo, Fernandinho, Oscar – C.Sánchez, Aguilar, J.Rodríguez 3-0

Nagyon elgondolkodtunk a döntetlenen, de James Rodriguez egyedül nem tudott egy x-et kihúzni a brazil középpályával. Bár Carlos Sánchez és Abel Aguilar sem rossz, közelébe sem érnek a Wolfsburg Luiz Gustavójának és a Manchester City Fernandinhójának. James Rodriguez pedig – bár most élete formájában játszik – körülbelül azonos kaliberű játékos, mint a chelsea-s Oscar. Ezt végigvéve már kevésbé kérdéses a hazai győzelem e téren is.

Támadósor: Hulk, Fred, Neymar – Cuadrado, J.Martinez, Ibarbo – 3-1

Hasonló a helyzet, mint a középpályásoknál, csak most fordított állásban: a Neymar által vezetett brazil csatársor teljesítménye sehol nincs a kolumbiaiakéhoz képest, bármennyire is elképesztően játszik a Barcelona focistája. Hulk élete egyik legrosszabb meccsét hozta Chile ellen: az ő eladott labdájából kapták a gólt, a tizenegyespárbajban pedig kihagyta büntetőjét. Fred borzalmas, eddigi mérlege egy gól, illetve még egy vetődés, mellyel büntetőt szerzett hazájának. Neymartól pedig nem tudunk újat mondani: zseniális. Ellenfelük támadósora azonban gyilkos: gyorsak, nagyon jól lőnek, nagyon jó formában van mindhárom csatár.

Neymar a tegnapi felkészülésen
AFP / Vanderlei Almeida

Cserék: Ramires, Paulinho, Willian – Guarin, Quintero, Teo – 3,5-1,5

Itt viszont már muszáj döntetlent ítélnünk. Nem azért, mert a kolumbiai játékosok jobbak, hanem mert a kolumbiai cseréknek nagyon fontos szerepük van már a kezdő rotációjában is. Guarin és Quintero kezdett már a középpályán, Teofilo Gutierrez pedig kétszer is a pályán volt az első sípszónál csatárposzton. Bár a brazil játékosok híresebbek, Luiz Felipe Scolari nem szeret sokat változtatni, és ritkán rakja fel őket.

Edzők: Luiz Felipe Scolari-Jose Nestor Pekerman – 4,5-1,5

A kolumbiaiakat edző argentin tréner legnagyobb sikere három U20-as vb győzelem Argentínával. Scolari 2002-ben megnyerte a világbajnokságot a brazilokkal, emellett Eb-második és vb-negyedik lett Portugáliával. Nincs kérdés.

Luiz Felipe Scolari instruál
AFP / Vanderlei Almeida

Eddigi teljesítmény – 4,5-2,5

Hatalmas meglepetés az, ahogy Kolumbia játszik a vb-n. Tudtuk, hogy jók, de azt nem, hogy ennyire, ráadásul mindezt legnagyobb sztárjuk, Falcao nélkül hozzák. Ők az egyetlen csapat, amely minden meccsét nyerte: messze a legjobb teljesítményt nyújtják eddig. A brazilok sem rosszak, de sok orvosolni való dolog van a csapatban. Hogy mást ne mondjunk: a támadósorban mindössze Neymar, a középpályán pedig kizárólag Oscar működik rendesen.

Végeredmény: Brazília 4,5–2,5 Kolumbia

Brazil továbbjutást várunk, ám – hasonlóan a francia-német meccshez – nem ekkora különbséggel. Kolumbia nagyon veszélyes, és tulajdonképpen van esély arra is, hogy ők mennek a legjobb négybe. Hogy akkor mi történik Brazíliában, azt most elképzelni sem merjük. De ha oda készülnek, azért várják meg a jegyvásárlással a ma éjszakát. Amúgy szerintünk nagyon élvezetes meccsnek nézünk elébe, mindenképpen megéri majd megnézni.

Aztán ha még bírja, nézzen meg egy filmet is. Például a Bye, bye Brasilt. De ez csak egy ötlet volt.

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?