Ez a szám kimarad a riói olimpia programjából
Amint várható volt, a férfi kardozók és a női tőrözők csapatversenye marad ki a 2016-as Rio de Janeiró-i olimpia vívóprogramjából. Az ötkarikás műsorba a világbajnokságok 12 versenyszámából csak tíz fér be. A 2008-as pekingi játékokon a férfi tőrözők és a női párbajtőrözők, a 2012-es londoni olimpián pedig a férfi párbajtőrözők és a női kardozók csapatversenyét nem rendezték meg, így most a férfi kardozókon és a női tőrözőkön volt a sor.
A nemzetközi sportági szövetség pénteki párizsi kongresszusán fogadta el az erről szóló állásfoglalást.
Szetey András, a magyar vívószövetség kommunikációs igazgatója a hírrel kapcsolatban emlékezetett: a rotációs rendszerből fakadóan nem volt kérdéses, hogy a férfi kardozók és a női tőrözők csapatversenyét nem rendezik majd meg a brazíliai nagyvárosban. Ugyanakkor a nemzetközi sportági szövetség vezérkara bízik abban, hogy a 2020-as játékokra már mind a 12 versenyszám befér majd az ötkarikás programba.
Rióban hat szakág egyéni küzdelemit, illetve a férfi párbajtőrözők és a tőrözők, valamint a női párbajtőrözők és kardozók versenyét rendezik meg.
A kongresszus más témákban is döntött. Így például Magyarországnak ítélte a 2014-es veterán világbajnokság rendezési jogát. A Győrbe tervezett esemény a jövőre százéves magyar vívószövetség centenáriumi rendezvényeinek sorozatába illeszkedik. A verseny odaítélésében szerepet játszott, hogy Magyarország idén színvonalas, sikeres világbajnokságot rendezett a budapesti Syma Csarnokban.
Eldőlt az is Párizsban, hogy a felnőtt vb-nek jövőre Kazany adhat otthont, az eredetileg kijelölt Szófia korábban lemondta ugyanis a szervezést. Ezután sokáig a lengyelországi Szczeczin városa tűnt befutónak, de végül éppen az anyagiak miatt utóbbi sem vállalta el a vb-t.
Két jelentkező maradt: San Francisco és Kazany, San Francisco azonban a késői beugrás miatt pénzt kért a rendezésért. A nemzetközi szövetség ezt a megoldást nem támogatta, így az amerikai város visszalépett, és az egyedüliként maradt Kazany lett a befutó – annak ellenére, hogy egy évvel később ismét orosz földön találkoznak majd a legjobb vívók, Moszkvában lesz ugyanis az olimpiai kvalifikációs világbajnokság.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.