Folyik a vizsgálat a Magyar Kézilabda Szövetségben a hétvégi Békéscsaba–Debrecen női kézimeccsen történtek miatt, ahol a közönség egy része náci jelszavakat skandált, és egy olyan transzparenst feszített ki, ami a háborús bűnökkel vádolt Csatáry Lászlóra utalhatott, bár a békéscsabai szurkolók szerint egy társuknak üzentek ezzel. A szabályok szerint rendbontás esetén a bíróknak félbe kelllett volna szakítania a játékot, ez nem történt meg.
„Remek hangulatról” írt a Békés Megyei Hírlap online változata a hétvégi Békéscsaba–Debrecen női kézilabdameccs tudósításában, Bakó Botond vezetőedző is a közönséget dicsérte a lefújás után, a nagy riválist (női kéziben a Békéscsaba és a Debrecen összecsapása igazi „UTE–Fradi” szintű rangadónak számít) legyőző játékosa mellett. Pedig a meccsen a Népszava tudósítása szerint a lila-fehérek egy „Egy 0” hurkás, 100% csabai, Veled vagyunk Csatáry Laci!” feliratú transzparenst mutattak fel.
A beol.hu-nak a csapat gazdasági vezetője ezzel kapcsolatban azt mondta, a szurkolóktól úgy értesült, nem a háborús bűnökkel vádolt, azóta elhunyt néhai Csatáry Lászlóra utaltak (akit a Ferencváros szurkolói már éltettek egyszer egy MTK-meccsen, akkor nem indult eljárás az ügyben), hanem régi szurkolójának "Csatáry Lászlónak, becenevén Csutaknak üzentek, aki jelenleg hajléktalan, így nem tud kijárni a meccsekre, de mindig szorít a lila-fehéreknek". Csutak ugyanis a szrukolók elmondása szerint most alkoholelvonóra készül, és azért üzentek neki a szurkolók a felirattal, hogy ebben az elhatározásában morálisan segítsék. Mint Fülöp Csaba, a Békéscsabai Előre NKSE gazdasági vezetője a hvg.hu-val közölte, "az egykori drukker az elmúlt időszakban városunk utcáin kéreget, de a szíve továbbra is a csapatért dobog. A szurkolótábor továbbra is barátjának tartja őt, a lila-fehér drukkerek anyagilag is próbálják támogatni. A nehéz helyzetbe jutott szurkoló mindig az Előréről kérdezi egykori társait, hiszen a csapatokat ugyanúgy szereti mint régen, emberi sorsának tragikussá válása előtt".
Úgy tűnik, hogy a debreceni szurkolók mégis „félreértették” az üzenetet, és egy részük „Sieg Heil!” skandálással üzent nekik vissza. A hvg.hu utolért egy szurkolót, aki szerint nagyjából hatvanan lehettek a skandálók az 1500 fős közönségből, de jól lehetett hallani a „Sieg Heil!” skandálást, a közönség jobb érzésű része fel is háborodott ezen.
Soós Kálmán, a Magyar Kézilabda Szövetség játékvezetői albizottságának elnöke, Soós Kálmán azt mondta a hvg.hu-nak, egyelőre telefonon érdeklődött a meccset vezető két bírótól, akik azt mondták, a molinót nem látták, a skandálásról pedig nem beszéltek. „Én kedden délelőtt kapom meg a meccsről készült játékvezetői és ellenőri jelentéseket, de be fogjuk szerezni a szükséges kép és hangfelvételeket is, hogy lássuk, mi történt a meccsen” – mondta Soós Kálmán.
Mint a szövetség illetékese elmondta, a hatályos szabályok a kézilabdában is ugyanazok, mint például fociban: ha lelátói rendbontás történik, a bíróknak előbb figyelmeztetni kell a közönséget, majd ha ez nem szűnik meg, félbeszakítani a játékot. A vizsgálat arra keres választ, hogy mi lett volna a játékvezetők, és a szövetség által delegált ellenőr kötelessége. Mivel nagy valószínűség szerint rendezői hiányosság is történt, a szövetség a klubot is büntetheti, a szankció a figyelmeztetéstől kezdve a pénzbüntetésen át a zártkapus meccsit terjedhet.
A rendezéssel kapcsolatban megkerestük a szövetség biztonsági vezetőjét is, Kabók József azt mondta, ők is vizsgálatot folytatnak, addig nem szeretne nyilatkozni. A meccset egyébként – mivel kiemelt rendezvény volt – a Készenléti Rendőrség és helyi rendőrök is biztosították – a Népszava tudósítása szerint negyvenen – de ők sem léptek közben, pedig ebben az esetben valószínűleg kötelességük lett volna.
Az MKSZ egyik illetékese szerint egyébként az utóbbi időben megfigyelhető, hogy a futballban már ismert szélsőséges megnyilvánulások kezdenek átszivárogni a kézilabdába is. „Ez sajnos aggasztó jelenség, amivel mindenképpen kezdenünk kell valamit, csak a szigor segíthet, már csak azért is, mert Magyarország jövőre Horvátországgal együtt női kézilabda EB-t rendez. Képzelje el mondjuk, mi lehet ott egy magyar–román meccsen Debrecenben, ha nem fojtjuk el ezeket a jelenségeket” – mondta az illetékes a hvg.hu-nak.
Hasonló eset történt augusztus 17-én az FTC-MTK labdarúgó bajnokin, ahol a ferencvárosi drukkerek egy csoportja "In memoriam Csatáry László" feliratot feszített ki a lelátón. Az MLSZ ezért 800 ezer forintra büntette meg az FTC-t.
A Magyarországon és Szlovákiában is háborús bűntettekkel vádolt Csatáry László életének 99. évében, augusztus 10-én hunyt el. A Budapesti Nyomozó Ügyészség vádirata szerint 1944-ben szándékosan segítette a Kassáról koncentrációs táborokba deportált zsidók megkínzását és törvénytelen kivégzését.
A kassai kerületi bíróság idén márciusban életfogytig tartó szabadságvesztésre változtatta a szlovákiai város népbírósága által 1948-ban Csatáry László ellen hozott halálos ítéletet; haláláig a bíróság azt vizsgálta, melyik országban kell letöltenie büntetését.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.