Nyolcvanöt éves korában elhunyt Gyarmati Dezső háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, a Nemzet Sportolója.
Gyarmati Dezső, a miskolci születésű sportember, volt az egyetlen olyan játékos, aki öt olimpián szerepelt, ráadásul mind az ötön éremmel gazdagodott: Helsinkiben, Melbourne-ben és Tokióban arannyal, Londonban ezüsttel, Rómában pedig bronzzal, s lett ezzel minden idők legeredményesebb pólósa. Kétszer volt Európa-bajnok csapat tagja is, kétszeres főiskolai világbajnok, nyolcszoros magyar bajnok, a válogatottban 108 alkalommal szerepelt.
Münchenben, 1972-ben Rajki Béla segítőjeként ténykedett, majd négy évvel később, Montrealban már mint szövetségi kapitány vezette olimpiai bajnoki címig a magyar csapatot, amellyel nyert többek között vb-t, két Eb-t, s Világkupát is. Edzőként több klubcsapatnál dolgozott, itthon és külföldön egyaránt. 1992-től a Magyar Vízilabda Szövetség (MVLSZ) alelnöke, 1996-tól társelnöke volt.
Politikusként 1990 és 1994 között az MDF országgyűlési képviselője volt, majd 2003-ban a Fidesz kulturális tagozatában a sportszekció elnöke lett. Első felesége a szintén olimpiai bajnok úszó, Székely Éva volt, lányuk, az úszó Gyarmati Andrea Európa-bajnokságot nyert, olimpiai ezüstérmet szerzett. Unokája, Hesz Máté válogatott vízilabdázó lett, míg Szilágyi Liliána úszásban képviselte a magyar színeket tavaly a londoni olimpián.
Kitüntetései, erkölcsi elismerései közül kiemelkedik az 1994-ben megkapott Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje, illetve a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje, amit 2010-ben ítéltek oda neki. 2004 óta volt a Nemzet Sportolója.
Gyarmati Dezső temetéséről a család és a Magyar Vízilabda Szövetség (MVLSZ) a későbbiekben intézkedik - olvasható az MVLSZ honlapján.
Sokan saját halottjuknak tekintik
Láng Zsolt, a II. kerület polgármestere közleményben tudatta, hogy a kerületi önkormányzat a saját halottjának tekinti Gyarmati Dezsőt. A képviselőtestület 2011-ben választotta a 40 éve a kerületben lakott sportembert a II. kerület díszpolgárává.
Saját halottjának tekinti a vasárnap elhunyt Gyarmati Dezső háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázót az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) is. "A legendás vízilabdázó még sok évvel aktív pályafutása lezárását követően, idős korában is fáradhatatlanul küzdött a sportág népszerűsítéséért." - áll az Emmi közleményében, amely kiemeli: "Gyarmati Dezső Magyarország egyetlen sportolója, aki játékosként öt olimpián szerzett érmet, és amelyek mellett szövetségi kapitányként még kettővel gazdagította a magyar sporttörténetet".
A minisztérium és a II. kerület önkormányzata mellett a Halhatatlanok Egyesülete, amelynek alapítója és elnöke is volt Gyarmati Dezső, szintén arról tájékoztatta az MTI-t, hogy saját halottjának tekinti a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázót.
A Nemzet Sportolójának haláláról a parlamenti pártok is megemlékeztek. "Személyében a nemzet hírnevét öregbítő, Magyarország tekintélyét és rangját emelő, példátlan karriert maga mögött tudó sportolót veszítettünk el, hiánya egy egész nemzetnek fog fájni, s fáj már most, a lesújtó hír hallatán" - olvasható az MSZP közleményében. "A sport területén szerzett eredmények és kitüntetések mellett a számos megérdemelt civil és állami elismerés is bizonyítja, élete nem csupán a sportolóknak, hanem minden magyar embernek követendő példa" - írta részvétnyilvánításában a Jobbik.
"A Fidesz országgyűlési frakciójának képviselőcsoportja mély megrendüléssel értesült arról, hogy elhunyt Gyarmati Dezső, a nemzet sportolója. A háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázótól, kiemelkedő sportembertől, valamint a Fidesz Kulturális Tagozat sportszekciójának elnökétől fájdalommal búcsúzunk. Őszinte részvéttel osztozunk a család bánatában. Nyugodjék békében!" - írta közleményben a Fidesz-frakció.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.