Nagyot változott a világ az amerikaifutball-ligában, ugyanis csütörtökön visszatértek a játékvezetők, engedett a vezetőség a kéréseiknek. Ma este pedig eldől, hogy a meglepetések szezonja tovább folytatódik-e az NFL 4. fordulójában.
A játékvezetők visszatérésével egyértelműen kevesebb probléma lesz a pályákon mint korábban, ráadásul pörgősebb mérkőzésekre lehet majd számítani. Ez már csak azért is igaz, mert a jól megszokott bírói felállást sokkal jobban tisztelik mind a nézők, mind a csapatok. A pótbíróknak legalább háromszor olyan jól kellett volna mérkőzést vezetniük - mint azt tették - ahhoz, hogy ne érje folytonos kritika a ténykedésüket. Pechükre ez nem sikerült, így elvesztették jól fizető állásukat, ami nem jelenti azt, hogy ne kapnának pénzt még a hétvégén a semmiért.
Joggal merül fel a kérdés, hogy a meglepetéscsapatok a pótbírók döntéseinek köszönhetik-e remeklésüket, hiszen okkal lehet mondani, hogy meglepetésekből áll az eddigi szezon. Olyan csapatok szerepelnek váratlanul kiemelkedően, amelyekre talán még a legvérmesebb szurkolók sem számítottak. Az Arizona Cardinals például közel 40 éve nem kezdte ilyen jól a szezont, most 3 győzelemmel áll, vereség nélkül, ráadásul a liga egyik nagyágyúját, a New England Patriost intézte el a második játéknapon.
Aztán ott van a Houston Texans, amely története legjobb rajtját produkálja eddig a bajnokságban, amely hasonló mérleggel büszkélkedhet, mint a fent említett Cardinals. A múlt héten a legendás Peyton Manning alakulatát verték 31-25-re látványos mérkőzésen, irányító-parádéval. Matt Schaub, a houstoni játékmester négy touchdown-passzt osztott ki a társaknak.
A negatív meglepetés kategóriájába pedig joggal nevezhet a New Orleans Saints, amely az egyike annak a két csapatnak, amely nem nyert még mérkőzést az előző három fordulóban. Azért különösen érdekes ez, mert a tavalyi szezonban, tizenhat mérkőzésen gyűjtöttek be három vereséget.
Szóval meglepetésből eddig nincs hiány, de lássuk, hogy mit tartogat a negyedik játékhét a profiknál.
Lassulnak-e a "sólymok"?
Az Atlanta Falcons a Carolina Pantherst fogadja, és semmi jel nem mutat arra, hogy a vendégek képesek lennének megállítani a 2004 óta legjobb rajtját produkáló hazaiakat. Az eddigi három fordulóban a Kansas City Chiefs, Denver Broncos és a San Diego Chargers hajolt meg a nagyobb tudás előtt. Az eddigi találkozókon Matt Ryan, az Atlanta quarterbackje rendre kiemelkedően teljesít, remekül használja az elkapóit, jól mozgatja a futókat. Ennek megfelelően meglepő lenne, ha az egy győzelemmel álló Panthers egyáltalán megszorongatná a Georgia Dome-ban a "sólymokat".
Darelle Ravis kiesése a Jets védelméből
A New York Jets nagy bajban lesz a hétvégén, ugyanis nélkülözniük kell a térdszalagszakadást szenvedett cornerbackjüket, Darelle Ravist, aki nélkül a Jets védelme korántsem lesz olyan mint volt. Rex Ryannek, a csapat edzőjének tehát ki kell találnia valamit a remek védő pótlására. Árulkodó adat, hogy Revisszel a pályán az ellenfél irányítói az esetek 54.1%-ban passzoltak pontosan, amelyekből 5.4 yard volt az átlag hosszúság (ez nem túl kiemelkedő), míg a kiváló cornerback nélkül ugyanezek az adatok, 62.5% és 7.9 yard, tehát jól látható, hogy jelentős a különbség. A San Francisco 49ers ellen sem fog segíteni a villámlábú játékos hiánya, ez egyértelmű. A "friscónak" nem feltétlenül kimagasló a támadójátéka, de hatékony. Alex Smith a csapat QB-je rengeteget edzett Jim Harbaughval, hogy minél kevesebb eladott labdát dobjon a passzaiból. Ráadásul a Jets eddig három mérkőzésen mindössze háromszor sackelte (vitte földre labdával) az ellenfél irányítóját, ami nem túl kimagasló mutató.
Főcsoport csatározások
A teljes szezon során 96 alkalommal lesz olyan mérkőzés, mikor két különböző főcsoport csapatai csapnak össze. Ebből következik, hogy a 17 hetes bajnokság alatt előfordul majd, hogy nem lesz olyan hétvége, amikor egyáltalán nem találkoznak egymással más főcsoport csapatai. Ez a "veszély" a negyedik fordulóban nem fenyegeti a csapatokat, ugyanis kilenc összecsapást játszik majd NFC csapat AFC-s alakulattal. Ezek közül várhatóan a Detroit Lions-Minnesota Vikings összecsapásra kell azoknak odafigyelniük, akik a sok pontos találkozókat kedvelik. Persze ehhez kell, hogy a Lions quarterbackje, Matthew Stafford egészséges legyen a kezdésre, illetve a győzelem érdekében ki kell kapcsolniuk a "vikingek" irányítóját, Christian Pondert, aki eddig a passzainak 70%-át juttatta el saját játékosához, ami remek teljesítmény.
Hétfő esti rangadó
A hétfő éjszakát érdemes lesz ébren tölteni a játék szerelmeseinek, ugyanis a Jay Cutler vezette Chicago Bears a Dallas Cowboyshoz látogat, amelyben Tony Romo mozgatja a társakat. Mindkét irányító a legtöbb vitát gerjeszti szakértő körökben, hiszen mindkettejüknek megvan a képessége arra, hogy a legnagyobbak közé kerüljön, ám mégsem képesek nagy mérkőzéseket nyerni. A Dallasnál a legnagyobb problémát a futójáték alkalmazása jelentheti, ugyanis az első három forduló alapján az irányító az egyik legjobb futó, a maga 1.1 yardos átlagával, ami finoman szólva sem hízelgő a csapatra nézve, mindeközben náluk van az egyik legjobb védő a ligában, DeMarcus Ware személyében, akitől retteghet Cutler, ha a kezében marad a labda, miközben látja maga felé robogni a "cowboyok" 94-esét. Egyértelmű tehát, hogy a passzjáték kedvelői készíthetik a söröket a hűtőbe hétfő éjszakára, jó mérkőzésre van kilátás.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.