Sidi Péternek egy nappal a legfontosabb versenye előtt ellopták az első irányzékát. A műszer eltűnése valószínűleg erősen befolyásolta a háromtagú magyar lövészdelegáció legesélyesebbjének szereplését; Sidi a kisöbű szabadpuska összetett számában a sokak által várt érem helyett végül a hatodik helyen végzett.
A hírekből úgy tűnik, hogy esete korántsem egyedülálló Londonban – ha nem is ennyire pótolhatatlanul, de mindenkitől lopnak. Egy héttel a játékok megnyitása előtt eltűnt a Wembley Stadion egyik kulcscsomója, augusztus elsején, miközben szaunázott, ellopták Bradley Wiggins sportruháit, egy ausztrál sprinternek a futócipőjét tulajdonították el ismeretlenek, sőt egy betörés során az olimpia biztonsági főnökének is elvitték a mobiltelefonját. A legfurcsább eset azonban a kanadai sportolók szállása előtt álló kabalaállattal, egy juharleveles mintázatú, piros jávorszarvassal esett meg, amelynek a hétvégén ellopták a fülét. Úgy látszik, a sok kamera ellenére London nem annyira biztonságos hely, a legjobban ezt a 100 méteres síkfutás rajtjához bedobott üveg bizonyítja.
Ez persze sem Sidit, sem minket nem vigasztal, hiszen ha nem lopják el az első irányzékot, talán jobban szerepel világ- és Európa-bajnokunk, s azzal a Magyar Sportlövő Szövetség vezetőjével fennálló (igen éles és személyeskedésektől sem mentes) vitája is megnyugtatóan eldőlhetett volna – a tegnapi nyilatkozatokból viszont a további iszapbirkózás lehetősége rajzolódik ki. Egyelőre azonban kifelé csak annyi látszik, hogy míg a fenti, lényegesen kisebb súlyú (kivéve mondjuk az a mobil…) ügyek mind azonnal bekerültek a nemzetközi hírfolyamba, addig Sidi irányzékát e sorok írása közben sem a valóságban, sem a nagy hírügynökségek anyagai közt nem találni. Ha kiutazhatott volna Londonba az elnök, talán bejelenthette volna a lopást, és az egész valahogy másként alakul – de az is lehet, hogy Sidivel már jóval előtte átharapták volna egymás torkát, és akkor mindez tárgytalan. Mindenesetre talányos ügy (amelynek fejleményeiről olvasóinkat természetesen folyamatosan tájékoztatjuk…), de az az irányzék már valahol a veszett fejsze nyele.
Ami biztató lehet Sidi számára, az Kimberly Rhode története. Az amerikai hölgy ugyanis úgy nyerte meg most az aranyérmet skeetben, ráadásul világcsúcs-beállítással, hogy az előző olimpia után, 2008-ban ellopták kedvenc, 20 000 dollár értékű puskáját. Egy év múlva ugyan elfogták a tolvajt és a fegyver is visszakerült a tulajdonosához, de Rhode addigra már egy újabb ajándék-puskához szokott, most Londonban is azzal lőtt. Egyébként Rhode – aki tizenkét évesen már afrikai szafarin lövöldözött – a legeredményesebb amerikai sportlövőként, immár ötödik olimpiáján szerzett érmet, ebből most ez a harmadik arany; az elsőt még Atlantában lőtte, tizenhét évesen. Bár az amerikai lövész szövetségekkel tudtommal semmilyen konfliktusa nincs, Rhode tényleg nagy tortúrák után jutott el Londonba, mert például a repülőjegyét Norman nevű kutyája egyszerűen megette.
Lehet, hogy Sidinek nem kell mindenben Rhode példáját követnie (szabad fegyvertartásért ne kampányoljon, kutyáját semmiképpen ne nevezze Normannek), de négy év múlva Rióban az éremlehetőség egy új irányzékkal feltétlenül adott.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.