A törökök nem hagyják annyiban vadászgépük lelövését
A török államfő szerint nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy Szíria lelőtt egy török vadászgépet, ezért Törökország az incidens nyomán minden szükséges intézkedést meg fog hozni - jelentette szombaton a török média. Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár szerint Iránt be kell vonni a szír rendezésbe.
Nem lehet fátylat borítani egy ilyen ügyre, minden szükséges intézkedést meg fogunk hozni" - idézte Abdullah Gül államfőt az Anatolia állami hírügynökség azzal kacsolatban, hogy a szíriai légierő péntek délben lelőtt egy török gépet, amely a Földközi-tenger fölött, a szíriai partoknál tűnt el. Gül rutinszerűnek nevezte, hogy a nagy sebességgel repülő vadászgépek rövid időre átlépik az országhatárt. Közölte, vizsgálat fogja kideríteni, hogy a gépet nem a török légtérben lőtték-e le. Azt, hogy milyen feladatot teljesített a repülőgép, amely szemtanúk szerint nagyon alacsonyan repült, nem lehet tudni. Törökországot korábban megvádolták azzal, hogy légi felderítéssel segíti az Aszad elnök hatalmának megdöntéséért harcoló szíriai felkelőket.
Damaszkusz péntek éjjel ismerte be, hogy a szíriai légierő lőtte le a péntek délben a török vadászgépet. A török harci repülőgép szíriai területi vizek fölött haladt - közölte a szíriai hadsereg. "A légvédelem szembeszállt egy célponttal, amely péntek délben behatolt a szíriai légtérbe területi vizeink fölött, és lelőtte. Kiderült, hogy egy török katonai repülőgépről van szó" - áll a katonaság által kiadott közleményben, amelyet a szíriai állami média ismertetett. A két ország egymás szövetségese volt 2011 márciusáig, a Bassár el-Aszad szíriai elnök elleni népfelkelés kirobbanásáig. Azóta Ankara a szíriai rezsim egyik legélesebb bírálója.
Irán részvétele a rendezésben kérdéses
Kofi Annan, a korábbi ENSZ-főtitkár pénteken Genfben elmondta újságíróknak: azon dolgozik, hogy összeüljön június 30-án Genfben egy összekötőcsoport, amely tárgyal a szíriai válság megoldásáról. A ghánai diplomata elismerte, vita tárgya, hogy mely országok vegyenek részt a csoport munkájában. Az Egyesült Államok hevesen ellenzi Irán bevonását, Oroszország viszont pártolja. Az iszlám köztársaság Szíria egyik legfőbb szövetségese. Nagy-Britannia és Franciaország is ellenzi, hogy Teherán részt vegyen a szíriai válság megoldásában.
"Ha így folytatjuk, és versengünk egymással, az romboló hatású lehet, és mindenki meg fogja fizetni az árát" - fogalmazott Kofi Annan, egyértelműen állást foglalva amellett, hogy Iránt be kellene vonni a szíriai rendezésbe. A diplomata hozzátette, itt az ideje, hogy a befolyásos országok gyakoroljanak nagyobb nyomást a Szíriában egymással szembenálló felekre. "Minél tovább várunk, annál sötétebb lesz Szíria jövője. A humanitárius helyzet egyre romlik" az arab országban - tette hozzá.
A szíriai ellenzék számításai szerint már több mint 14 ezer ember halt meg a harcokban Szíriában azóta, hogy 2011 márciusában felkelés robbant ki Bassár el-Aszad elnök rendszere ellen.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.