Sport hvg.hu 2012. május. 17. 18:30

“Többször meg kell halni, mert a versenyen is meghalunk”

Világbajnoki, sőt, olimpiai erősségű mezőny lesz hét végén Szegeden a kajak-kenu pályán. Pedig csak magyarok indulnak. Az 500 egyes női olimpiai kvalifikációs futamát rendezik. A világ legjobbjai közül nagyon nehéz kvalifikálni az aktuális versenyre – évek óta így van ez, mégis nehéz feldolgozniuk a versenyzőknek, hogy valaki lemarad közülük az olimpiáról.

Az idén (látszólag) pofonegyszerű a válogatási elv: a pénteki  egyes két első helyezettje eldönti egymás közt a szám indulási jogát - a jövő héten Duisburgban vagy egy szétlövésben -, az egyes válogató 2-5. helyezettjei mennek négyest. A helyzetet árnyalhatja a páros, amelynek nem lehet tagja az egyes induló, mert Londonban nagyon rövid lesz az idő a két szám között.

Ezúttal elmaradt a Peking előtti „kavarás”, senki nem hagyta ott az edzőjét és nem zaklatott idegállapotban számolgatva-kombinálva töltötték a felkészülést. De vesztesek így is lesznek, mert a magyar mezőny túl erős ahhoz, hogy válogatás nélkül kijuthasson bárki az olimpiára.

Együtt, egymás ellen

Hat női kajakosnak van reális esélye a csapatba kerülésre a három 500-as számban. Közülük négyen a Csipes Ferenc vezette honvédos csapatban készülnek. Valamennyien indulnak az egyes válogatón, szó szerint világbajnoki együttes: Csipes Tamara, Kovács Katalin, Kozák Danuta, Szabó Gabriella egyaránt nyert már vb-t, nem is egyet. Pénteken egymás ellen lapátolnak, de a céljuk ugyanaz, ott lenni Londonban. Ha nem egyesben, csapathajóban.

„Ugyanúgy bánok mindegyikükkel, mert ha nem így tennék, rögtön kitalálná a másik, hogy vele is úgy bánjak, ennek meg soha nem lenne vége -jelenti ki az edző, 1988 olimpiai bajnok férfi négyesének tagja, Csipes Ferenc. - Vízre küldöm őket, megyek mellettük a motorossal, megmondom, mi az edzés, meg azt, hogy többször meg kell halni, mert a versenyen is meghalunk.”

Csipes Tamara
MTI / Kovács Tamás
A Csipes-csapat egyetlen, olimpián még nem járt tagja az edző lánya, Tamara. Az új generáció legnagyobb tehetsége tavaly a felnőttek közt világbajnok lett egyesben, igaz, a nem olimpiai 1000 méteren. De az 500 sem idegen tőle, mondja édesapja.

„Tamara ifiben, U-23-ban ment 500-at, tavalyelőtt a négyesben is ott volt, amelyik megnyerte a vb-t. Hetek óta tudja, hogy erre kell készülni, mert így kerülhet be a négyesbe is. Tamara nem úgynevezett ezres specialista - Danutának legalább annyira megy az a szám, csak ő nem áll már oda, mert nem olimpiai táv.”

Kozák Danuta az egyik legnagyobb favorit, tavaly is ő ment 500-on a világbajnokságon, a szám Európa-bajnoka. A világbajnoki aranyról épphogy lemaradt Szegeden.

„A taktikája nem jött össze a vb-n, abban az erős hátszélben. Előtte az Eb-n is úgy csinálta, hogy nem rajtolt száz százalékosan, ott volt a mezőnyben, és a táv második felére tette a hangsúlyt. De ha erős a hátszél, és van egy nagyon gyors versenyző a mezőnyben, az nagyon meg tud lógni. Ilyenkor rövidebb a pálya is pár másodperccel, nem lehet utolérni. Danutával most ezt gyakoroltuk, hogy az első 250-et is közel maximumra kell venni” - meséli Csipes.

Kozák Danuta
Túry Gergely
Kovács Katit nem kell bemutatni, túl harminc világbajnoki címen, két olimpiai aranyérmen negyedik olimpiájára készül. Ősszel eltört a keze egy biciklis balesetben, nem úgy gyógyult, ahogy szerette volna. De Csipes szerint ez még hasznára is válhat.

„Katival nem kellett sokat lelkizni. Talán még jó is, ami történt, olyan szempontból, hogy most ő a csapatban a feljövő hajó - ahogy napról napra éri utol magát és egyre jobb a keze, úgy nő a lelkiereje. Valamennyire lekerült róla az esélyesség terhe, ami szintén jót tehet neki. Nem adta fel, hogy egyesben nyerjen, de azért küzd elsősorban, hogy a csapatba bekerüljön. Ami pszichikailag talán könnyebb valamivel.”

Kovács Katalin
AP / The Canadian Press / Adrian Wyld

A negyedik csapattag Szabó Gabi, aki eddig elsősorban párosban bizonyított, Kozák Danutával kétszer nyert világbajnokságot. Kérdés, mi lesz, ha Kozák indul egyesben - ez esetben Szabó pár nélkül marad, esetleg összeül valakivel, akivel még sosem ment és úgy próbálkozik.

„Ha Gabi bejön negyedik-ötödiknek egyesben, az már jó eredmény lenne. Danutával párosban lehet igazán esélye, más kérdés, hogy ha Danuta elviszi az egyest, akkor nem mehet vele párosban, mert nincs duplázás. Ezzel egyébként egyetértek, nagyon kevés lesz az olimpián a két szám közötti idő” - elemez Csipes. Akárhogy alakul, könnyen lehet, hogy az edzőnek egyik ujját meg kell harapnia, mert valamelyik versenyzője lemaradhat az olimpiáról.

Szabó Gabriella (jobbra) Csipes Tamarával
MTI / Kovács Tamás

„Nekem az lenne a legjobb, hogy ha a négy honvédos lenne az első négyben. Nagy bravúr lenne, fogalmam sincs, hogy megy Natasa és Dalma, ha nem annyira jól, akár össze is jöhet. De ahhoz az enyéimnek is össze kell jönnie mindennek, abban ez egy perc ötven másodpercben. Edzésen hiába szenzációsak, ha abban az egy ötvenben elrontanak valamit. A rajttól a finisig agyban ott kell lenni, kicsit lutri is az egész, hogy minden összejön-e. Mind a négyen tudják évek óta, hogy az ötszáz egyes első négy helyezettje biztos csapattag, nem hinném, hogy bármelyikük kifejezetten csak arra megy, hogy egyesben ő induljon az olimpián. Mert ha valaki nagyon csak arra figyel, aztán valamiért ötödik-hatodiknak jön be a válogatón, annak el is szállt az olimpia.”

Csipes Ferenc egyetért azokkal, akik szerint a hazai válogató szinte keményebb, mint maga az olimpia. Azt mondja, ha mind a hat lány elindulhatna az olimpián, az első négyben négy magyar lenne. De ez van, harcolni kell - versenyzőként ő maga szerette a válogatóversenyeket, mint mindent, ahol van tét, mondja.

Csipes Ferenc
Marton Szilvia
„Optimista vagyok, de a jövő heti duisburgi verseny után akár még optimistább lehetek. Vagy pesszimistább. De még az se jelent semmit, ha ott jók leszünk. Rengetegszer előfordul, hogy az év fő versenyén máshogy alakulnak az erőviszonyok, mint előtte két hónappal. Tavaly például a portugál lányok megnyerték az Eb-n a négyest, a világbajnokságon meg kiestek a középdöntőben.”

Benedek Dalma: „Néha rágörcsölök”

Csipesék mellett Duschev-Janics Natasa és Benedek Dalma a két esélyes a csapattagságra. A szülés után visszatért, háromszoros olimpiai bajnok Duschev-Janics a 200-as sprintszámban is favoritnak számít, de a duisburgi Világ Kupa vége előtt nem akar nyilatkozni. A Démász-Szeged klasszisa a párosban is alakíthat a dolgokon, hiszen Kovács Katival tripláznának – ha egyesben egyiküknek sem jön össze.

Benedek Dalma harmadszor fut neki az olimpiának. Athén és Peking előtt ő volt a nagy vesztes. 2004-ben Paksy Tímeával alkotott világbajnok párosuk holtbiztos résztvevőnek tűnt, amíg Fábiánné Rozsnyói Katalin össze nem rakta a Kovács-Janics párost, hogy – az előzetesen lefektetett válogatási elveket kissé felrúgva – a biztos(abb) aranyérem tudatában övék legyen a kvóta. Peking előtt pedig a négyes hajóból maradt ki az utolsó pillanatban, mert akkor még hiába volt valaki dobogón az egyesek között, nem ért automatikusan csapathajót.

Ezúttal saját kezében van a sorsa: egyesben akarja kivívni az indulási jogot. Vagy ha beér az első négy hely valamelyikén, most talán nem marad le a négyesről. A kajakos világ változását jelzi, hogy Benedek évek óta Fábiánné Rozsnyói Katalin csapatában dolgozik, a sikeredző jól ismert módszerei alapján épp Kati néni egykori tanítványait (Kozák, Kovács, Janics, Szabó) győzné le.

„Nem érzem hátránynak, hogy én egyedül megyek, ők meg csapatban. Kicsit más szelek fújnak most, mint régebben, talán nagyobb az esélyem. A mostani szövetségi kapitány objektívebben nézi a dolgokat, legalábbis az elmúlt három évben elég korrektek voltak a válogatási elvek” – mondja Benedek.

„A tavalyi évhez képest minden jobb, akkor sérülés, betegség, autóbaleset, ami lehetett, közbejött. Idegek harca lesz, erre készülök. A munka bennem van, szeretnék jól menni. Ha olyan pályát megyek, hogy kiesik a szemem, akkor elégedett leszek, aztán meglátjuk, mire elég” – mondja a válogatóról és a készülésről. A lelkét is edzette eleget.

„Bendek Dalma legnagyobb ellenfele Benedek Dalma. Ha nem görcsölöm túl, jó lehetek. Aztán majd meglátjuk, lehet, hogy ezzel a felkészüléssel leszek nyolcadik. De ha odateszem magam, ha rendesen kijön a munka, ami bennem van, elégedett leszek vele.”

Benedek Dalma

A múlton túllépett,  nincsenek benne tüskék, mondja: „A négyesben évek óta azokkal az emberekkel ülök, akikkel akkor rivalizáltam, ezért se haragudhatok rájuk. Kicsit azt érzem inkább, nekem mindig jobban meg kell küzdenem a célokért. Ez a karmám. Nem szeretek magányos farkas lenni, de a szituáció ezt adja.”

Innen nézve „egymásra találtak” a másik örök szembekerülővel, Fábiánnéval. Aki szintén nem akart egyedül maradni, így maga köré gyűjtött egy csapatot. Hogy legyen kikkel veszekednie.

„Elég nagy ez a csapat, mióta vannak fiúk is. Kati néninek is ez kellett - mondja kifejezetten vidáman Benedek Dalma. - Olyan keményen bánik velem, mint a fiúkkal, vagy még keményebben. Mert női edző. Ha a fiúk mondanak valami olyat, kicsit ellágyul, na, velünk sosem. Örülök, hogy ilyen, mert ilyennek ismertem meg. Simivel (Simon Miklóssal, első edzőjével, akivel világbajnok lett - a szerk.) inkább apa-lánya viszonyom volt, de Kati nénivel nem akarom, hogy másmilyen legyen. Nekem ő ilyen és kész.”

Szegeden már egyedül lesz a vízen, a pályát jól ismeri, ott lett világbajnok mindkét távon 2006-ban. Csak magára akar koncentrálni. Aztán majd kiderül, kell-e másra is.

„A hajrám mindig erős volt, viszont a rajtom nem olyan jó, ezen is dolgoztunk. Most úgy érzem, megvan az „álmomból felkeltenek” pálya - de a versenyen néha látja az ember, ha valamit máshogy kell csinálni.”

Benedek Dalma nem lóg ki a világklasszisok közül, volt ő is egyesben világbajnok. Azt mondja, nem mindig tudja kikapcsolni magában, hogy mi a tét, de szerinte ezzel nem csak ő lesz így.

„Néha rágörcsölök, hogy olimpia. Úristen, kétszázon van a pulzusom, és meghalok. De mindenki izgul. A többiek is izgulnak. Sokan vagyunk és egyest csak egy mehet. Mindenki be van szarva kicsit. Mondogatom magamnak, nem vagy egyedül, ők is szenvedni fognak, nekik is fájni fog. Én vagyok saját magam legnagyobb ellensége, nem ők. Ha túlgörcsölöm, ha elparázom. Közben meg annyira egyszerű az egész: odaállni, menni egy durva pályát s megnézni, hányadik lettél.

A magánéletem nagyon rendben van, a stabil háttér sokat segít. Nem vagyok annyira stresszes, mint régen. Persze nem fogom azt mondani, ha nem sikerül, hogy 'hah, nem jutottam ki, és akkor mi van, stabil a hátterem', biztosan nem segít mindenen, de azért tudom, hogy vannak fontosabb dolgok. Most jó minden. Jó, hogy egy csapat vesz körül, még ha egyedül is vagyok. Én hajtom ki magam, de valaki kell, hogy kihozza a maximumot belőlem. És én is kellek nekik ugyanehhez.”

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.